HAZİNEYE AİT TARIM ARAZİLERİ

SAMET HIZALAN
s.hizalan@marsgyo.com


Hükümet, hazineye ait tarım arazilerinin satılması ve kiralanması için 2012 yılından bu yana çalışmalar yapılıyor. Bu arazilerin kiracılarına, kullanıcılarına ve paydaşlarına satışı için belirlenen tarih ve ödeme tarihleri bir kaç kez ertelendi ve son tarih 19 Kasım 2018 olarak açıklandı.

Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Çiftçiye Kiralanması'na yoğun talep geldi. Yaklaşık 218 bin çiftçiyi ilgilendiren bu uygulamaya 22 bin 860 çiftçi başvuru yaptı

Hazineye ait tarım arazilerinin kiralanabilmesi için 31 Aralık 2017 tarihinden önce bu arazilerin 3 yıl süreyle kullanılmış olması şartı bulunuyor. Bunun tespiti Milli Emlak Genel Müdürlüğü İl Müdürlükleri bünyesinde gerçekleştirilecek. Başvuru tarihi itibariyle arazilerin fiilen kullanımının da devam etmesi gerekiyor. Arazilerin ecrimisil borcunun da (işgal tazminatı, bir malın sahibinin ya da idarenin izni dışında kullanılmasına verilen isim) olmaması gerekiyor. 

Hazineye ait tarım arazilerinin kiralanmasında kira bedeli mevcuttaki ecrimisil bedeli bedelinin yarısı üzerinden hesaplanıyor. Kiranın yüzde 25’ini peşin, kalanı ise iki taksit halinde ödenebilecek. Çiftçiler ödemeyi ister hasat dönemlerinde, isterse de yıl sonunda tek seferde yapabilecekler. 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, İmar barışının uzatılıp uzatılmıcağı konusunda gündeminde uzatma gibi bir konunun olmadığını belirtti şahsi kanaatim uzatılması yönünde, fakat nöyle bir fırsatı şansa bırakmamak gerekir.Hayatı ertelemediğiniz bir hafta geçirmeniz dileğiyle..

14 Ekim 2018 , Pazar
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

BİR MUHALİF BORAZANCIBAŞI

Çok Okunanlar
  1. Bugün
  2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara