GAYRİMENKUL SATIŞINDA VE KİRALAMASINDA DÖVİZ YASAĞI

SAMET HIZALAN
s.hizalan@marsgyo.com


Yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ne göre, 7/8/1989 tarihli ve 32 sayılı Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında Kararın 4’üncü maddesine yeni bir bent eklendi.

Son  aylarda döviz kurundaki aşırı dalgalanmalar kirasını döviz kurundan ödeyen sektör temsilcilerini etkilemiş durumda. Özellikle AVM sektöründe faaliyet gösteren mağazalar kiralarını  döviz olarak yapmaktalar. Son günlerde döviz kuru üzerinden gayrimenkul satışı ve kiralamaya kısıtlama getirileceği dile getirilmişti. 13 Eylül tarihi itibariyle dövizle kira işlemi artık Türk Lirası üzerinden yapılacak. Yani gayrimenkul satışları ve kiralamaları artık Türk Lirası üzerinden gerçekleştirilecek.

Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete’de 13 Eylül itibariyle yayımlandı. Yayımlanan kararnameye göre Türkiye’de yerleşik kişiler her türlü gayrimenkul ve menkul değerlerini satış ve kiralamasını TL üzerinden yapacak. Döviz üzerinden yapılan işlemler 30 gün içerisinde TL’ye çevrilecek.

Yürürlüğe giren Türk Parası Kıymeti Koruma Konusunda Kararnamesi'nde "Türkiye'de yerleşik kişilerin, Bakanlıkça belirlenen haller dışında, kendi aralarında menkul ve gayrimenkul alım satım, taşıt ve finansal kiralama dahil her türlü menkul ve gayrimenkul kiralama lesaing ile iş, hizmet ve eser sözleşme bedeli ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülükleri döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılamaz." ifadeleri yer aldı.

Buna göre, yürürlükteki sözleşmeler, bakanlıkça belirlenen haller dışında, Türk parası olarak taraflarca yeniden belirlenecek.

Sonuç olarak; döviz kuru üzerinden veya direk döviz ile kiraya verilen gayrimenkuller artık Türk Lirası ile işleme alınacak. 30 gün içerisinde döviz kuru üzerinden yapılan sözleşmeler Türk Lirasına çevrilecek.

Bu karar bu madde konmadan AVM sahipleri tarafından uygulayanlar oldu. Hayatı ertelemediğiniz bir hafta geçirmeniz dileğiyle…

16 Eylül 2018 , Pazar

Yazıya yazılan yorumlar

Tarih : 17 Eylül 2018 , Pazartesi

hamdicey

geç alınan kararlar bunlar çok geçç

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

DİLENCİLİK ÖNLENMEK İSTENİYORSA

Çok Okunanlar
  1. Bugün
  2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara