"GAYRİMENKUL FONU" KURULACAK

SAMET HIZALAN
s.hizalan@marsgyo.com


Ekonomiyi iyileştirmeye yönelik bir dizi ekonomik reformu dün açıklayan Bakan Albayrak reform paketinin detaylarını dün piyasayla paylaştı. Açıkçası ben çok tatmin olmadım olamadım.

Fakat biz kendi sektörümüzle alakalı olanı anladığımız kadarıyla ifade edelim.

Bakan Albayrak'ın açıkladığı Gayrimenkul Fonu kurulması kapsamında detayların ne olacağı henüz netleşmemiş olsa da sektör açısından değerlendireceğiz. Sektörü ilgilendiren bir diğer konu ise finans sektörüne yönelik yapılacak reformlar oldu.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak "Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019" programında Gayrimenkul Fonu kurulacak dedi. Albayrak "Bankaların aktif kalitesini artıracağız.Bankalar Birliği öncülüğünde, kamunun olmadığı bir yapıda enerji ve inşaat gibi önem teşkil eden, sorunlu borç hisse takası ile dışarı çıkarıp ve bankalarımızın bilançolarını daha iyi hale getireceğiz.Bunun için Enerji Girişim Sermaye Fonu ve Gayrimenkul Fonu kurulmasını gündeme aldık." açıklamasını yaptı.

Gayrimenkul Yatırım Fonu Nedir?

Gayrimenkul Yatırım Fonu; Sermaye Piyasası Kanunu hükümleri uyarınca yatırımcılardan katılma payları karşılığında toplanan paralarla, pay sahipleri hesabına oluşturulan portföyü işletmek amacıyla Kurul’dan faaliyet izni alan gayrimenkul portföy yönetim şirketleri tarafından bir içtüzük ile süreli veya süresiz olarak kurulan ve tüzel kişiliği bulunmayan malvarlığıdır.

Gayrimenkul Yatırım Fonları hakkında düzenlemeler ülkemizde Sermaye Piyasası Kurulu Tarafından 2014 yılında yayınlandı.İlk fonlar 2015 yılında kurulurken 2016 yılının sonlarına doğru yatırımcılardan fona para toplanmaya başlandı.

Hayatı ertelemediğiniz bir hafta geçirmeniz dileğiyle..

16 Nisan 2019 , Salı

Yazıya yazılan yorumlar

Tarih : 18 Nisan 2019 , Perşembe

eylem

ben onuda anlamadım senide anlamadım hah :))

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

SAKARYA GAZETECİLER BİRLİĞİ’NİN BAŞKENT ZİYARETİ

 

Çok Okunanlar
  1. Bugün
  2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara