EVLERİMİZDE KENDİ ENERJİMİZİ ÜRETELİM

SAMET HIZALAN
s.hizalan@marsgyo.com


Konut piyasasında yapılan teşvikler hızla devam ediyor.Seçimlere kısa bir süre kalmasına rağmen gözle görülür bir hareketlilik yaşanıyor.İlerlediğimiz günlerde TÜİK resmi verilerinide paylaşacağız.Dövizin hali ortada , peki bizler vatandaş olarak devletin bu teşviklerine biz nasıl katkıda bulunacağız.Bugün buna bakacağız.

Benim Sakarya’da hep dikkatimi çeken bişey olmuştur.İnsanlar doğal enerjiden Güneşten Rüzgardan yararlanmıyor.Oysaki bu Anadoluda fazlaca yaygın durumda, bu hafta Maliye Bakanı  Naci Ağbal bu konuya değindi;

Çatısına koyduğu güneş paneli gibi, yenilenebilir enerji kaynaklarından enerji üreten ve ihtiyaç fazlası enerjiyi satanlara yönelik getirilen vergi teşvikinin detaylarını da açıklayan Ağbal, sözlerini şöyle tamamladı:

“Daha önce çıkardığımız kanunla, sahibi oldukları veya kiraladıkları konutların çatı veya cephelerine kurdukları, kurulu gücü azami 10 kilovata kadar olan ve yalnızca bir üretim tesisinden üretilen elektrik enerjisinin ihtiyaç fazlasını son tedarik şirketine satanlar için gelir vergisi muafiyeti getirmiştik. Bu kişilerin üzerinde sadece yüzde 5 oranında gelir vergisi stopajı vardı. Şimdi de bugünkü kararla, söz konusu kişilerden sadece gelir vergisi değil, stopaj da alınmamasını sağladık. Yani bu kişiler bu yolla yaptığı satışlardan hiç vergi ödemeyecek.

Bu düzenleme, yenilenebilir enerji üretimimize  katkı sağlayacak. Ülkemizin en önemli ithalat kalemi olan enerji ithalatını  düşürecek, cari açığımızın azalmasına ve vatandaşımızın bütçesine katkı sağlayacak.”

Bu konuya hep birlikte dikkat etmemiz lazım kendi enerjimizi kendimiz üretelim damlalar göl , göller deniz olsun.Tasarrufa dikkat edelim.Devlet üzerine düşeni Millet üzerine düşeni yaparsa bu kaos ortamlarınıda atlatacağız.

Ayrıca bu akşam Sakaryasporumuza Afyonspor maçında MARS GYO ailesi olarak başarılar dileriz.Umarız ait olduğu yere biran önce gelir.Hayatı ertelemediğiniz bir hafta geçirmeniz dileğiyle.

27 Mayıs 2018 , Pazar
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

ŞABAN YILDIRIM VE İKİNCİ BAHAR

Çok Okunanlar
  1. Bugün
  2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara