EMLAK BANKASI GERİ DÖNDÜ

SAMET HIZALAN
s.hizalan@marsgyo.com


19 Ağustos 2018 günü buradan Emlak Bankası’nın açılacağını duyurmuştuk ve  Emlak Bankası geri döndü. Türkiye Emlak Katılım Bankası AŞ, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun (BDDK), yaptığı incelemeler sonucunda onay aldı ve faaliyet izni Resmi Gazete'de yayımlandı. BDDK'nın, Türkiye Emlak Katılım Bankası AŞ'ye faaliyet izni vermesine ilişkin karar 27 Şubat 2019 tarihli Resmi Gazete'de yayımlandı.

1-) Emlak Bankası nedir?

 "Türkiye Emlak Katılım Bankası Anonim Şirketi" kısa adıyla "Emlak Bank"  ülkenin en genç katılım bankası. Türkiye Emlak Katılım Bankası,18 yıl sonra yeniden faaliyetlerine başlayacak.

2-) Emlak Bankası ilk olarak ne zaman kurulmuştu?

Emlak Bankası, 3 Haziran 1926 tarihinde Atatürk'ün talimatı ile 20 milyon TL sermaye bedeli ile kurulmuştu.

3-) Emlak Bankası ilk kurulduğu dönemde hangi projelere imza attı?

1953'te ödenmiş sermayesi 300 milyon TL'ye yükselen Emlak Bankası,  Ankara  Yenimahalle, Ankara-Telsizler, İstanbul-Levent, İstanbul-Koşuyolu İstanbul-Emekli Subay Evleri, İstanbul-Ataköy,İzmir-Denizbostanlısı, Edirne-Mimar Sinan, Eskişehir-Yunuskent, Urfa, Çankırı ve Diyarbakır konutları projelerine imza attı.

4-) Banka, kendi projeleri dışında neler yaptı?

Banka bu dönemde kendi inşaatlarının yanı sıra, Ankara  Türk Ocakları Merkez Binası, Merkez Bankası Binası, Ankara Devlet Opera ve Balesi, Milli Savunma Bakanlığı Konutları, TRT Sitesi, Devlet Mahalleleri, TBMM Lojmanlarını da inşa etti. Faaliyet gösterdiği son yıllarda ise İstanbul-Ataköy, Ataşehir, Bahçeşehir, Mimaroba, Sinanoba, Ankara-Bilkent, Elvankent, Konutkent, İzmir-Gaziemir, Mavişehir gibi projeleri hayata geçirdi. Emlak Bankası konut, dış ticaret ve denizcilik sektörlerinde uzmanlaştı.

5-) Emlak Bankası ne zaman tasfiye edildi?

3 Temmuz 2001 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile Emlak Bankası'nın bankacılık yapma yetkisi sona erdirilerek tasfiye kapsamına alınmıştı.

6-) Emlak Bankası'nın misyonu ne?

Türkiye Emlak Katılım Bankası, sanayiden turizme, inşaattan bir çok farklı sektöre güçlü destek vererek, geçmişte tarihi binaları ve mahalleleri inşa ettiği gibi bu misyonununu devam ettirecek.

7-) Emlak Bankası Genel Müdürü kim oldu?

Emlak Bank Genel Müdürlüğüne, Albaraka Türk Katılım Bankası Genel Müdür Yardımcısı Deniz Aksu atandı.

8-) Emlak Bankası personel alımı yapıyor mu?

Emlak Bankası, kendi internet sitesi üzerinden personel alımlarını 8 Ocak 2019 tarihinden itibaren gerçekleştiriyor. Banka ''EmlakBank'ta Kariyer'' kategorisi altında yeni mezun ve genel başvuru olarak 2 başlıkta başvuruları kabul ediyor.

9-) Emlak Bankası'nın faaliyetleri neler?

Her türlü maddi ve gayri maddi menkul ve gayrimenkul mallar ile bu mallar üzerinde bulunan hak, mülkiyet ve imtiyazların her türlü suretle satın alınması, kiralanması, satılması, kiraya verilmesi, yönetilmesi, geliştirilmesi, üzerinde her türlü ayni veya şahsi haklar tesis edilmesi işlemleri banka tarafından gerçekleştirilecek.

Kira gelir beyanneme dönemi;

Kira gelir beyan dönemi, her yıl olduğu gibi bu sene de 1 Mart'ta başlayıp 25 Mart'ta sona erecek.Hayatı ertelemediğiniz bir hafta geçirmeniz dileğiyle..

4 Mart 2019 , Pazartesi
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

ALLAH BÖYLE ACILARI BİR DAHA YAŞATMASIN

 

Çok Okunanlar
  1. Bugün
  2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara