EKSİK OLAN SİYASAL LOBİ !

ERGÜN ÖZKAN
ergunozkn@hotmail.com


Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu Türk-İş Sendika temsilcileri ile bir araya gelmiş.Şehrin sorunlarının görüşüldüğü toplantının iki önemli sorunu  trenin merkez gar binasına kadar gelmesi diğeri de şehir içi ulaşımın vazgeçilmezi olan raylı sistem konusu !

Toçoğlu ‘’ Trenin Adapazarı merkezine gelmesine karşı olmadığımız her zaman dile getiriyoruz.Trenin yer altına alınmasını önerdik ama maliyeti  nedeniyle kabul edilmedi ‘’ diye görüş belirtmiş.

Bu konunun gündeme geldiği ilk günden itibaren ortaya atılan itiraz gerekçesi rayların yer altına alınması aksi halde trenin merkeze kadar gelemeyeceği görüşü !

Mevcut şartlarda trenin merkeze gelemeyeceğini öğrendik sorunun ne olduğu buna mukabil çözümün de ne olduğunu öğrendik.

Tren merkeze gelir raylar yer altına alınırsa!Uygulamada örnekleri var mı diye sorguladığımız da Eskişehir’de benzeri örneğe rastlamak mümkün !

Yani ilk defa uygulanacak bir yöntem değil , raylar yer altına alınıyor ve tren merkeze kadar gelebiliyor.Anlatmaya çalıştığımız tamda bu !

Eskişehir de yada başka illerde olabiliyor da biz de niçin olmuyor !

Üzerine gittiğimiz , sorguladığımız bilinen bu çözüm yönteminin bizde niçin uygulanmadığıdır !

Ankara’da siyasi lobimiz yok yada etkin siyasi lobi oluşturamadığımız eksikliğimizin bu olduğu gerçeğini benzeri her sorunda yaşamaktayız !

Toçoğlu ve mensubu bulunduğu siyasal iktidar tek başına güçlü iktidar söylemini sıkça kullanırlar.

Demek ki eksik olan tek başına iktidar gücünü kullanamamak yada iktidar söyledikleri kadar güçlü değil !

Toçoğlu raylı sistem için ise ‘’ Şunu çok açık bir şekilde söyleyebiliriz ki bilimsel olarak şehir içinde ki yapılaşma ve nüfus hareketliliği baz alındığında şuan için raylı sistem potansiyelinin oluştuğunu söylememiz biraz zor ‘’ diye görüş belirtmiş.

Sosyal devlet yatırımını karlılık üzerine ve değerlendirmesini de günün koşullarına göre yapmaz.Geleceği doğru planlamak ve yurttaşın güvenliği başta olmak üzere konforunu sağlamak önceliği olmalı !

Raylı sistem ihtiyacı kriterinizi doğru kurgular iseniz potansiyelin yeterliliğini görürsünüz..Meseleye nereden baktığınız önemli sonuçların nasıl görmek isterseniz öylesi bir bakış açısı geliştirirsiniz !

Şehir içi toplu taşımanın tek doğru adresi raylı sistem geçeğidir.Batılı toplumlar 1800’lü yıllarda bu sorunu çözmüşler ve o yıllar incelendiğinde nüfus yoğunluğunun bugün ki bizim yoğunluğumuzun çokta gerisinde olduğunu görmek mümkün.

Toçoğlu’nun yeterli bulmadığı potansiyelin bugünde yeterli olduğu çokta aşikar.

Bu hususta da ihtiyacımız olan güçlü siyasal lobi!Ankara ve Kayseri illeri raylı sistem hattı çalışmaları Ulaştırma , Denizcilik ve Haberleşme  Bakanlığı’na devredildi.

Her iki sorundan da anlaşıldığı üzere siyasal gücünüz varsa sorun çözülüyor.

Sorunun ne olduğu ve çözüm yollarını da biliyoruz.

Bundan öteye şikayet etmek yerine belli olan çözüm adresi üzerinde yoğunlaşmalı ve treni merkeze kadar getirmeli, hafif raylı sistem ile toplu taşıma sorununu çözmeli !

Güçlü siyasal lobi oluşturmalı !

28 Mart 2018 , Çarşamba
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 


 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

BAYRAMLARIN AĞASI!

Çok Okunanlar
  1. Bugün
  2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara