EĞER BİRLİK OLMAZSAK VAY HALİMİZE!..

BAHÇEMDEKİ GÜLLERİM
salman.vildan@gmail.com


‘’ALLAH’A VE RESULÜNE İTAAT EDİN VE BİRBİRİNİZLE ÇEKİŞMEYİN. SONRA GEVŞERSİNİZ VE GÜCÜNÜZ, DEVLETİNİZ ELDEN GİDER. SABIRLI OLUN. ÇÜNKÜ ALLAH SABREDENLERLE BERABERDİR.’’(Enfal Süresi: 46)

Peygamber Efendimiz (s.a.v.), inananlarda olması gereken birlik/beraberlik özelliğini şöyle ifade etmektedir. 
“Müminler birbirlerini sevmede, birbirlerine şefkat göstermede, birbirlerini korumakta bir vücuda benzerler. O vücudun herhangi bir organı hastalanırsa diğer organlar da hastalığın acı ve ızdırabını duyar, uykusuzluk ve ateşe kapılırlar” (Buhari,Edeb 27; Müslim,Birr 66)    

Peygamberimiz HZ. Muhammed (sallallahü aleyhi ve selem) birkaç hadis-i şerifinde şöyle buyurmuştur:

1)  ‘’ Kim bir müslümandan dünya kederlerinden bir keder giderirse Allah ondan ahiret günü kederlerinden bir keder giderecektir. Kim de müslümanı (n ayıbını) örterse Allah onu dünya ve ahrette  örtecektir ve kim bir fakir borçluya kolaylık gösterirse, Allah ona dünyada ve ahrette kolaylık gösterecektir. Kul, (din) kardeşinin yardımında olduğu müddetçe Allah da onun yardımcısıdır. Kim bir yola giderek onda ilim ararsa, bu çalışması sebebi ile Allah ona Cennet’e giden bir yolu kolaylaştıracaktır.Allah’ın evlerinden birisinde toplanıp Kur’an okuyarak onu birbirlerine öğreten her cemaati melekler ziyaret eder, onların etrafından dönerler, o toplumun üzerine iç huzuru ve rahatı iner, ilahi rahmet onları kaplar, katında bulunan melekler yanında Allah onları (övgü ile) anar.’’ (İbni Mace/1./389)

2) ‘’İman bağlarının en sağlamı Allah için dostluk,Allah için düşmanlık, Allah için sevgidir.’’(KütübiSitte10/141)

3) ‘’Amellerin en faziletlisi Allah için sevmek, Allah için buğzetmektir. (Kütüb-i Sitte: 10/ 140)

4)’’ İki kardeş (iki arakadaş) iki el gibidir. Biri ötekini yıkar. (İhya’u Ulum’id-Din)

5) ‘’Mü’min ile mü’min (birbirine karşı)duvar gibidir, birbirini sımsıkı tutarlar.’’ (Peygamber Efendimiz bunu söylerken parmaklarını birbirine geçirip sımsıkı kilitlemiştir.)(Sahih-i Buhari)

6) ‘’ Mü’minin mü’mine dayanışması, parçaları birbirine bağlayıp kuvvetlendiren bina gibidir’’(Sahih-i Buhari)

7)’’Birbirinize sırt çevirmeyiniz. Birbirinize kin tutmayınız. Birbirinizi kıskanmayınız.Birbirinize çirkin sözler söylemeyiniz.  Birbirinizle dostluğunuzu kesmeyiniz.  Kiminiz kiminizi arkasından çekiştirmesin.

 EY ALLAH’IN KULLARI KARDEŞ OLUNUZ.’’ (Buhari ve  Müslim; Huccetü’l İslam)

  Birlik beraberlik ile ilgili ayet ve hadisler o kadar çok ki… Rabbimizin bizden istediği şey birbirimize destek olup birlikte mazlumun yanında olmak ve  dünyaya huzuru getirmek... Bu dünyaya geçici bir süre için geldiğimizi unutmamalı ve evlatlarımızı  birlik beraberlik konularında önceliği olan kişilikler olarak yetiştirmeliyiz. Eğer Rabbimizin istediği gibi Müslüman birliğine önem verebilseydik ve Müslüman kardeşliğini kurabilseydik, şu an tüm dünya huzur içinde yaşıyor olurdu. Çünkü Müslüman, dini dili ne olursa olsun mazluma yardım eder ve zalime asla  izin vermez… Şu an kaç tane Müslüman ülke var ki huzur içinde olan. Tüm ülkelerde Müslümanlar varken ve Müslüman sayısı bu kadar çokken niye zulüm altında olan hep Müslümanlar?.. Bencil olduğumuz, menfaatçi olduğumuz ve tembel olduğumuz için  birleşebilmeyi ve kardeş olmayı beceremiyoruz. Bu sebeple tüm dünyadaki Müslümanlar bölünmüş, parçalanmış ve zulüm altında…

Şeytanın ve  nefsimizin esiri olmayı ne zaman bırakacağız?  Peygamberimiz, bencil miydi?  Bize böyle mi öğretti?..

Bari bizler  yavrularımıza birlik ve beraberliğin önemini öğretebilsek. Belki de bir gün, bizim yetiştirdiğimiz yavrularımız, dünyadaki tüm Müslümanları birleştirmeyi başarabilir de biz de bunca Müslüman kardeşimizin acı çekmesine sessiz kalmamızın vebalinden kurtuluruz. Yoksa Rabbe ne deriz?..

28 Mart 2019 , Perşembe
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

ALLAH BÖYLE ACILARI BİR DAHA YAŞATMASIN

 

Çok Okunanlar
  1. Bugün
  2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara