DOLAR KURU İLE KONUT FİYATLARI ETKİLENİR Mİ?

SAMET HIZALAN
s.hizalan@marsgyo.com


Dolar kuru üzerindeki değişken seyir başta inşaat sektörü olmak üzere birçok sektörü yeniden fiyatlandırmaya yönlendirmeye zorluyor. Peki dolar artışı ile konut fiyatları yükselir mi? İşte olasılıklar

Dolar kurunda yaşanan günlük bazda önemli değişimler nedeniyle konut fiyatlarında yeni bir düzenleme yapılması bekleniyor. Özellikle inşaat maliyetlerinin artması ve döviz kurlarındaki hızlı değişimler konut üreticilerini de yeni planlamalar yapmaya yönlendiriyor. Konut üretim maliyetlerinde ortalama yüzde 20’lik artış yaşanması ve konut talebinin durağan bir seyirde sürmesi inşaat sektörünü ciddi bir sınav vermeye zorluyor. İnşaat firmaları tarafından hazırlanan yeni konut fiyatlarının Eylül 2018 ayından itibaren açıklanması bekleniyor.

Peki dolar kuru konut fiyatlarını ne kadar etkiler?

  • Dolar kuru artışındaki oranlar konut fiyatlarını doğrudan etkiler
  • Konut fiyatlarının dolar artışı ile birlikte ortalama yüzde 15 ile 25 artması bekleniyor
  • Dolar kuru artışı ile birlikte konut kredisi faizlerinin artması olası güçleniyor
  • Konut kredisi faizlerinin artması konut fiyatlarını da etkileyecektir
  • Dolar kuru inşaatın en önemli girdi maliyeti olan demir fiyatlarını daha da arttırabilir
  • Dolar ve dövizdeki artışlar her sektörü etkilediği gibi inşaat sektörünü de etkisi altına almayı başarmış olsa da konut satış fiyatlarında yansımış bir tablo henüz ortaya çıkmadı.
  •  İnşaat maliyetlerini doğrudan etkileyen döviz kurlarındaki yükselişin konut fiyatlarına yansıtılması Eylül ve Ekim ayından itibaren kademeli olarak başlayabilir. Konut satışları bakımından inşaat sektörünün en zor ayı olan Temmuz’da bir fiyat artışı zaten beklenemezdi.

Dolar kurunun artması konut satışlarını ne kadar etkiler?

 Konut satışlarına doğrudan etki eden; nüfus artışı, göç, evlenme ve boşanma oranları gibi ana faktörlerdeki artış devam ettiği sürece “konut talebi” de var olmaya devam edecektir. Ancak konut alıcıları cephesinden bakıldığında ortaya çıkan konut alım talebinin değerlendirilmesi için ekonomik istikrarın ve satın alma gücünün korunması büyük rol oynuyor. Konut yatırımcısı içinde durum pek farklı değil. Benzer beklentilere sahip olan konut alıcısı ve yatırımcısının bu denli ortak refleks göstermesinin ana nedenleri aynı. Konut alımı konusunda kararlı olanlar inşaat sektörünü ayakta tutan en önemli dinamik olmuştur her zaman. Gelinen son noktada durumun özeti ise; konut alıcılarının bir kısmı fiyatların daha cazip olacağı ortamı kollarken, diğer bir kısmı ise konut alma isteğini kısa vadeli olarak ertelemeyi seçiyor. Sektöre duyulan güven ve gayrimenkulün halen daha en güvenilir yatırım aracı olması da inşaat sektörünü diri tutan faktörlerden biri olarak karşımızda duruyor.

YORUM
Bir saldırı altındayız. Uluslararası sistem saldırıyor. Saldıracak. , şartlar kötüleştiğinde sabredebilecek miyiz? Dik durabilecek miyiz? Korkum saldıranlar değil onları yendik yine yeneriz, asıl düşündüren içimizde iki elinizi sıvazlayanlardır.
Sözün özü şu: ‘Dolar kuşatması’ bir savaştır.   Bu savaşa karşı çareler aranmalı, tedbirler alınmalı.  Beklentimiz, teslim olmadan bir uzlaşma becerisi gösterilebilmesidir.
Hayatı ertelemediğiniz bir hafta geçirmeniz dileğiyle…

12 Ağustos 2018 , Pazar

Yazıya yazılan yorumlar

Tarih : 15 Ağustos 2018 , Çarşamba

CÜNEYT

piyasaya ürün sokmayan işletmeler etkiyi artırıyolar artıracaklar

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

ALLAH BÖYLE ACILARI BİR DAHA YAŞATMASIN

 

Çok Okunanlar
  1. Bugün
  2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara