BU NE ŞİDDET!

Levent BAYRİ


Toplumda artan şiddet olayları ürkütücü noktaya geldi. Her türlü sorunla mücadele ederken bir de şiddet gibi ilkel bir olguya maruz kalmak yaşam kalitesini düşüren en büyük sorun. Fiziksel şiddet, psikolojik şiddet, ekonomik şiddet, cinsel şiddet... gibi çeşitleriyle her alanda başgösterebilen şiddet, olayları giderek artıyor. Asabi, hırçın, saldırgan öfkeli insanlar potansiyel birer suç unsuru olarak bireysel ve toplumsal huzuru tehdit ediyor...

‘Bilinçli olarak bir kişiye ya da kişilere üstünlük kurmak amacıyla fiziksel, sözel, cinsel, psikolojik, ekonomik olarak zarar verici hareketlerin tümü’ olarak tanımlanan şiddet; psikoloji literatüründe ‘sağlıksız kişilik yapısı’nı işaret eder.

Yani, her an her yerde karşılaşabildiğimiz şiddet olayları, toplumun ruh sağlığı yapısını da ortaya koyuyor... Alış verişte, trafikte, okulda, evde, işyerinde hemen her yerde bir şiddetle karşılaşabiliyoruz.

Öfke kontrolü, birbirimizi dinleme, anlama, hoşgörü gösterme gibi insanî yaklaşımlar giderek körelirken, ruhsal ve fiziksel bir darbeye maruz kalmamak için insanlarla temasta çok dikkatli davranmak gerekiyor... Ne hale gelmişiz!

Uzmanlar öfkenin, genellikle dışa vurulamayan gerçek duyguların birikimi sonucu ortaya çıkan bir patlama olduğunu söylüyor ve bu yaklaşımın bir salgın gibi en küçük sosyal birimden, ülke geneline yayılabileceğine de dikkat çekiyor. Allah korusun...

Peki, şiddet neden bu denli yaygın ve sık görülen bir olgu? Biliminsanları, saldırgan davranışların temel birkaç sebebinini; anne-baba tutumları, travmatik yaşantılar, toplumsal travmalar, sosyal sorunlar ve kültür olarak olarak açıklıyor.

Sebep ne olursa olsun şiddet, kültür, gelenek, örf, adet gibi hiçbir gerekçe ile haklı gösterilemez. Yasalarda yeterli cezası olmaması da şiddeti haklı kılamaz.

ŞİDDET HARİTASI

Geçen yıl yapılan araştırma sonuçları çok vahim bir tablo oluşturdu. Silaha başvurulan şiddet olayları ise tam bir korku filmi gibi...

Bireysel silahlanmaya karşı mücadele veren Umut Vakfı, Türkiye’deki “Silahlı Şiddet Raporu”nu yayınladı. 2016-2017 olay sayısına göre yükselişteki iller arasında Sakarya da yer aldı! Bireysel silahlarla 2017’de işlenen suç-şiddet haritasına göre Marmara Bölgesi en çok suçun işlendiği bölge... Bölgede en çok cinayetin işlendiği ikinci il 116 olayla Bursa. Bursa’yı 108 cinayetle Kocaeli, 70 olayla Sakarya, 38 olayla da Tekirdağ izliyor.

Sakarya’da suç oranında dikkat çekici artış var...

En küçük bir olayda bile insanların silaha sarıldığı görülüyor. Geçen yıl 70 olayın yaşandığı Sakarya’da bu yıl yüzde 67’lik bir artış dikkat çekerken, bu oran Sakarya’yı Marmara Bölgesi’nde silahlı olayların en çok arttığı kent konumuna getirdi!

KADINA ŞİDDET EVRENSEL BOYUTTA

Ülkede şiddet giderek tırmanırken, özellikle ‘kadına yönelik şiddet’ kanayan bir yaramız...

Kapsamlı bir araştırmanın sonuçlarına göre sadece Türkiye’de değil Avrupa ve tüm dünyada kadına yönelik şiddet çok ciddi oranlarda. Bu evrensel sorunda araştırma verilerine göre her üç kadından biri şiddete maruz kalıyor.

Bu soruna dikkat çekmek amacıyla, “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” kapsamında Sakarya’da da bir çok eylem ve etkinlik yapıldı.

Sakarya’da henüz yeni kurulmasına rağmen, yaptıkları örnek faaliyetler ve geleceğe dönük hedefleri ile dikkat çeken Toplumsal Dayanışma ve Kadın Gelişim Derneği (TKGD), 25 Kasım’da kadına şiddet konusundaki tavrını ortaya koydu...

Kadına şiddetin hiç bir mazeretinin olamayacağını vurgulayan TKGD Başkanı Hülya Lüleci, şiddet olaylarını engellemek, kadınları şiddetten korumak için yapılması gerekenleri de gündeme taşıdı.

Şiddet olaylarının daha az yaşandığı toplumlarda insanların doğal olarak daha mutlu olduğuna dikkat çekilmesi gerektiğini belirten Lüleci, “Şiddeti bireysel bir sorun olarak değil de toplumsal bir sorun olarak ele aldığımızda yapıcı sonuçlar elde elde edilebilir” mesajını da verdi...

3 BAKAN BİR ARAYA GELİYOR

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Günü için 26 Kasım’da bir araya geleceklerini duyurmuştu. Bu toplantıda yol haritası niteliğinde olan ’Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele 3. Ulusal Eylem Planı 2016-2020’ çerçevesinde gerçekleştirilen faaliyetler ve ileriye dönük planlamalar ele alınması bekleniyor...

Huzuru bozan, endişe veren şiddet olaylarındaki bu yükselişin nedenleri doğru biçimde araştırılmalı. Toplumu bu hale getiren unsurlar ve buna yol açan, tetikleyen sorunlara çare bulunmalı.

Merkezi ve yerel yönetimler yapacakları hizmet planlarına, yalnız asfalt ve duble yolları değil, bu sosyal soruna çözüm yollarını da dahil etmeliler.

...

YÜCEŞEHİR

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart 2019 yerel seçimler için Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan adayının Ekrem Yüce olduğunu; “Sakarya, Sakarya saf çocuğu masum Anadolu’nun. Divanesi ikimiz kaldık Allah yolunun. Ona göre çok çalışacağız” diyerek dün açıkladı...

Ekrem Yüce; 1989 yılında Adapazarı Belediye Başkan adayı olduğu dönemde tanışmıştım... Siyaset dünyasında tanıdığım özel insanlardan biri. ÇAYKUR ve DOKAP gibi önemli kurumlardaki örnek idareciliği, Erenler’deki Belediyecilik tecrübesi ile sahip olduğu yüksek donanım ve tevazu kişiliğiyle, gönülleri kazanacağına inanıyorum. Ekrem ağabeye, yükü ve sorumluluğu büyük bu görevde başarılar diliyorum. Kendisi ve Sakarya için hayırlı olsun.

28 Kasım 2018 , Çarşamba
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

SIRA GELDİ ŞAMPİYONLUĞA

Çok Okunanlar
  1. Bugün
  2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara