BELEDİYELERİN İMAR YETKİLERİ BAKANLIĞA VERİLEBİLİR!

SAMET HIZALAN
s.hizalan@marsgyo.com


Hükümetin hem kabinenin yapısının hem de bakanlıkların işleyişinin değişeceği iddia ediliyor. Buna göre; belediyelerin imar yetkilerinin bir kısmının da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na verileceği konuşuluyor.

Hükümetin daha etkin çalışmasına ilişkin tartışmalar, seçim sonuçlarının ardından somut adımlarla sona erecek. Hem kabinenin yapısı hem de bakanlıkların işleyiş biçimi için ‘yeniden yapılanma’ya gidilmesi bekleniyor.

Hürriyet Gazetesi haberine göre; AK Parti kulislerinde, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilmesiyle oluşan değişimler değerlendiriliyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın zaman zaman özellikle birleştirilen bakanlıklarla, farklı bakanlıklara bağlanan kurumların çalışma şekilleriyle ilgili eleştirilerim yapıldığını tahmin ediliyor. Bu kurumların daha verimli hale getirilmesi için yapılandırılma yapılacağı iddia edildi. Bunun klasik bir kabine değişikliğinden çok, yeniden yapılandırmayla zorunlu hale gelecek görev değişiklikleri şeklinde yapılacak.

BAKAN SAYISI ARTABİLİR

En çok Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yeni yapıları konuşuluyor. Bakanlıkların  yeniden bölünmesi,  iş yükünün daha dengeli olarak dağıtılması gündemde. Bu operasyonun yapılmasıyla bakan sayısının 16’dan 19’a çıkması düşünülüyor.

 

İMAR YETKİLERİ

Farklı bakanlıklara bağlanan bazı kurumların yerlerinin değiştirilmesi de gündemde yer alan maddeler arasında. Özellikle piyasa denetimini üstlenen bazı bakanlıkların bu görevlerini İçişleri Bakanlığı’na devredeceği, belediyelerin imar yetkilerinin bir kısmının da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na verileceği iddia ediliyor. 

Belediye seçimlerinden sonra böyle bir kararın konuşulması , Demokrasi adına büyük kayıp yaşatacağı fikrindeyim..Hayatı ertelemediğiniz bir hafta geçirmeniz dileğiyle..

13 Nisan 2019 , Cumartesi
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

BU ÖYLE BİR AŞK Kİ…

Çok Okunanlar
  1. Bugün
  2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara