ANNE BABANIN EVLADINA DUASI

BAHÇEMDEKİ GÜLLERİM
salman.vildan@gmail.com


Hz. Peygamberimiz birkaç hadis-i şeriflerinde şöyle buyurmaktadır: ‘

’Kelime-i şahadet ve anne babanın evladına yaptığı dua hariç, her şey ile Allah arasında bir perde vardır.’’Câmiü’s-Sağîr, 4/1336

‘’Üç dua vardır ki, şüphesiz Allah-ü Teala onları kabul eder: 1- Mazlumun duası 2-Misafirin duası 3- Anne babanın çocuklarına duası’’ Câmiü’s-Sağîr, 2/860

‘’Babanın çocuğuna duası, peygamberin ümmetine duası gibidir.’’ Câmiü’s-Sağîr, 3/994

‘’Babanın duası hiçbir engelle karşılaşmadan Allah’ın huzuruna çıkar.’’ Câmiü’s-Sağîr, 3/994

          Anne ve babalar dua güçlerinin farkında olsalardı acaba hayatı bu kadar boş geçirebilirler miydi? Çevremize baktığımızda yaşantısında mutsuz olan birçok insan görüyoruz. Madem ki anne babalar olarak duamız ile Rabbimiz arasında perde yok niye bunu düşünmüyoruz ve zamanımızın çoğunu duada geçirmiyoruz. Çoğu zaman dünya telaşına daldığımız ve evlatlarımızı geri plana attığımız hatta onları duasız bıraktığımızı düşünmeden zaman su gibi akıp gidiyor.

Geçen yıllarıma baktığımda ne kadar da az dua ettiğimi fark ediyorum. Bu fark edişle birlikte hem bir pişmanlık hissiyatı yaşıyorum hem de yine hayatımda çok şeyi değiştirmiyorum. Tefekkür yoğunluğu olduğunda birçok kararlar alıyorum fakat dünya telaşına dalmam fazla uzun sürmüyor.

Allah ile aramızda perde yok ama bu gücümüzü evladımıza dua etmede eksik kullanıyoruz. Sonra da evlatlarımızın yaptığı küçük bir hatada hemen onları acımasızca suçluyoruz. Bedduaya başvurmak kolayımıza geliyor. Bu bana biraz haksızlık yaptığımızı düşündürüyor. O kadar masumlar ki…

Gerçi kendi davranışımı sorguladığımda elhamdülillah evlatlarıma hiç beddua ettiğimi hatırlamam. Peygamberimiz müşriklere dahi beddua etmemişken biz kim oluyoruz da Rabbimiz’in bize emanet ettiği nur topunun beddualarımızla hayatını perişan etmek istiyoruz. Hadi evladımızı düşünmüyoruz da bari kendi geleceğimizi düşünerek davranabilsek.

Örneğin bir evlat babasına ters cevap verdi ve babası ona ‘’Allah sana da aynısını evladında göstersin ‘’ dedi. Be ey zavallı düşüncesiz baba, kendi bileğine sıktığının farkına varmaz mısın!.. Yıllar sonra sana saygıda kusuru olan çocuğunun çocuğu olacak ve senin bedduan sebebi ile babasına saygısızlık yapacak. Eeee? Torunun saygısız biri olduğunda sen mutlu olacak mısın?.. Hangi dede veya hangi büyükanne torununun da aynı hataları yapan biri olmasını ister?..

Açıkçası evlatlarım hata yaptığında hatalarına öfkelendiğimde ağzımı şu duaya alıştırdım. ‘’Rabbim sana öyle güzel evlatlar versin ki bu yanlış davranışı asla yapmasın.  Ben seni mutlu gördüğümde mutlu olayım’’. Evlatlarımın en öfkeli anımda bu duayı onlara söylediğimde hatalarını anlayarak bir an düşündüğünü ve hatadan döndüğünü görüyorum.

Biz iki kardeştik ve karakterlerimiz hiç uymazdı. Kardeşim günü yaşar geleceği düşünmeden kararlar alırdı. Ben de garantici bir karaktere sahip olduğumdan onun da geleceği için endişelenirdim. Bu sebeple yaptığı davranışlar ona zarar verecek korkusu ile çok karışan bir abla oldum. Bu sebeple çok fazla kavga ederdik kardeşimle. Bir gün babacığım kavgamızdan bıktı ve ‘’Allah sizin birinizi Magrib’e, birinizi Maşrık’a düşürsün’’ diye beddua etti. Aradan yıllar geçti. Ben Sakarya’da, kardeşim Isparta’da, anne ve babam ise Bandırma’da…Zavallı babacığım ettiği bedduanın acısını çok çekti. Evlatlarına hasretliği canını çok acıttı. Her telefonda veya görüşmemizde sesi titredi ve gözleri doldu.

Çocuktur hata yapar. Biz anne babalar biraz sabırlı olmak zorundayız. Zamanında kendimiz de ne hatalar yaparak büyüdük. Evlatlarımızın gönlünü kırmadan yılları tamamlamak gerek. Bu günler geçici. Hangimiz anne ve babamızın yanındayız. Herkes bir yerlere dağılmadan önce bu günlerin değerini bilmek ve çocuklarımızın çocuk olduklarını unutmamak dileklerimle…

10 Kasım 2018 , Cumartesi
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

ALLAH BÖYLE ACILARI BİR DAHA YAŞATMASIN

 

Çok Okunanlar
  1. Bugün
  2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara