Yeni Yeni Sakarya

4 Mayıs 2020, Pazartesi - 11.46

LEVENT BAYRİ

Bugün elinizdeki gazete farklı görüntüsü ve boyutuyla yeni bir heyecanın ürünü olarak karşınızda. 
Koronavirüs salgını nedeniyle, çalışma hayatının sekteye uğradığı ve ayrımsız herkesin evlere kapandığı bu günlerde biz gazeteciler görev başındayız. Okurlarımızın haber alma özgürlüğünü kesintiye uğratmamak için büyük çaba sarfediyoruz. Çoklu ortamlarda çalışmanın kısıtlandığı bu süreçte, arkadaşlarımız gazete binasında nöbetleşe kalma ve evden çalışma sistemi ile görevlerine devam ediyor. Sokağa çıkma yasaklarında dahi gazeteyi okurlarımızın evlerine kadar ulaştırıyoruz. Bu işin zahmeti bir yana salgına karşı risk altında çalışmayı göze alıyoruz. 
Çünkü sloganımız daima; “Siz haberdar olun diye biz dışarıdayız. Siz evde kalın. EvdeKalSakarya” oldu.
Okurlarımız bu zorlu günlerde gazetelerine her şartta ulaşırken, şimdi yenilenen yüzü ile Yeni Sakarya’yı daha zevkle okuyacaklar... 
66 yıldır birlikteliğimizin devam ettiği Yeni Sakarya okurları şimdi daha kaliteli bir gazeteye kavuşuyor.
Okurları için daima en iyi gazeteyi verme gayretinde olan Yeni Sakarya, her koşulda kalite standartlarını yükseltme hedefini bu yeni görüntüsüyle yakaladı.
Gazetedeki fizikî değişimi eminim farketmişsinizdir... Gerek boyutu, gerekse iç sayfalardaki renklenme ve bulmaca sayfası gibi yeni içerikler, kalitesini bir üst seviyeye çıkardı... 
Bir süredir planlarını yaptığımız baskı tekniğindeki değişimi; kendi tesislerimizdeki ‘düz ofset tabaka baskı’ sisteminden, bugün tüm yaygın ve dünya basınının kullandığı ‘web ofset’ olarak adlandırılan rotatif baskı sistemine çevirerek gerçekleştirdik... Film çıkış, montaj, kalıp banyo, katlama gibi bir çok işleme uğrayarak saatler süren ve yüksek maliyetler gerektiren bir yöntemi artık sonlandırmış bulunuyoruz. Yeni  Sakarya artık İstanbul’da basılarak sizlere ulaşıyor. 
Bugün matbaa sahibi olmaksızın gazete basma işlemi oldukça kolaylaştı. Bu sektörde ciddi yatırımları olan basım kuruluşları bir çok Anadolu basınının işini kolaylaştırdı ve büyük bir külfetten kurtardı.  
Bugün Sakarya basınında diğer gazetelerin de bir süre önce geçiş sağladığı web ofset baskılı ‘dar kesim’ sayfa ebadına biz de geçmiş bulunuyoruz. 
Hatırlarsanız yıllar önce gazeteler, açıldığında bir kulaçı geçen hantal boydaki sayfaları ile çarşaf gibiydi... Otobüste, trende gazeteyi açtığınızda yanınızdakinin yüzünü kapatacak kadar geniş ebatlıydı. 
Zamanla, en ve boylarında kısalmaya giden gazeteler, aşama aşama nihayet bugünkü çağdaş boyutlara ulaştı. Türkiye’de yaygın ve yerel gazetelerin çoğu, enden daha dar ve okuma rahatlığı veren bu sayfa boyutlarını kullanıyor. Rotatif sistemde, baskı öncesi hazırlık ise modern tekniklerle yapılıyor. Aydınger, film, montaj ve banyo gibi işlemler artık direkt bilgisayar ile çözümlenirken basımlar, ekrandaki sayfaları doğrudan kalıba pozlamak suretiyle gerçekleşiyor. Bu yöntem, artık ilkel sayılan aradaki o zahmetli ve maliyetli işlemleri de ortadan kaldırıyor. 
Web ofset tesislerinde rotatif baskı aşamalarını izlemek ise oldukça heyecan verici... Makineye bağlanan tonlarca ağırlıktaki kağıt bobinler, gözün bile seçemeyeceği bir hızda dönerken, makinenin diğer ucundan renklenmiş ve şekil almış olarak çıkıyor. Okunacak gazete el değmeden dakikalar içinde basılıp, katlanıyor aynı anda paketlenerek dağıtım ağına sunuluyor... İşte elinizdeki bu gazete böyle bir süreçten geçerek size ulaştı ve ulaşmaya devam edecek.


Maskeleri havaya atacağız!
Yeni tip Koronavirüs Covid-19, son günlerde etkisini azaltmış görünüyor. Günlük tablolara göre, iyileşen hasta sayısındaki artış ve vakalardaki azalış sevindirici düzeyde. Ancak bu durum insanları rehavete sürüklememeli ve alınan tedbirlere ve kurallara uymaya özen gösterilmeli. Biraz daha sabır ve samimi dualar bu Corona’yı yolcu edecektir diye ümit ediyoruz.
Ramazanın sonunda maskeleri havaya fırlatıp çifte bayram yaşamak istediğimiz sağlıklı günlere kavuşmak dileğiyle...
Evde kalın, sağlıkla kalın.

YORUM EKLE

Haberler

Haber aranıyor...

Köşe Yazıları

Köşe yazısı aranıyor...