TEKNOLOJİ HABERLERİ Bu haber 7544 kez okundu
23 Temmuz 2014, Çarşamba - 15.48

KIZ ÇOCUKLARINA BARBİE OYUNLARI

Barbie bebekle oynamak, minyatür mutfakta yemek yapmak en bilinen kız oyun türlerindendir.

KIZ ÇOCUKLARINA BARBİE OYUNLARI

Barbie bebekle oynamak, minyatür mutfakta yemek yapmak en bilinen kız oyun türlerindendir. Yenilikler oldukça, zaman değiştikçe çocukların oyun kültürü de farklı yönlere kaymaktadır. Günümüzde çocukların oyun anlayışı oldukça değişmiş, çocuklar için oyuncak seçecekleri çoğalmıştır.
Kız oyunları gerçek hayatta erkek oyunlarından farklı olduğu gibi bilgisayar ortamında da farklıdır. Kızlar bilgisayarda oyun oynarken savaş oyunları, araba yarışı gibi oyunları tercih etmezler. Kızlara yönelik oyunlar daha çok gerçek hayattaki gibi bebekler üzerine tasarlanmıştır. Barbie giydirme, oda dekore etme, makyaj yapma gibi oyunlar kızların daha çok ilgisini çekmektedir. Bunun yanı sıra kızlar ameliyat, aşçılık, hemşirelik, terzilik gibi oyun kategorilerini de severek kullanmaktadır. Kız oyunları olarak masal ve çizgi film karakterli oyunlara rastlamakta mümkündür.
Çocukların bilgisayar başında oyun oynayarak geçirdikleri zaman anne ve babalar tarafından kontrol edilmelidir. Çocuklar için zararlı olan sitelere erişim engellenmelidir. Çocuklar yaşları gereği kendileri için yararlı ya da zararlı olan şeylerin ayrımına varamazlar ve hata yapabilirler. Bu hataların sonucundan psikolojik olarak etkilenebilirler. Oyun çocuk için eğlencenin yanında eğitici ve geliştirici de olmalıdır. Çocuklar gerçek hayatta gördükleri, duydukları her şeyi oyun dünyalarında yaşatmaktadırlar. Bu nedenle bilgisayar ortamında olduğu kadar gerçek hayatta oynadıkları oyunlar da anne-baba tarafından gözlemlenmelidir.
Kız oyunları kategorisinde oyun sağlayan birçok site internette mevcuttur. kiz.oyunu-oyna.com kategorisi tamamen kızlara yönelik eğitici ve gelişime katkı sağlayan kız oyunları yayınlayarak kız çocuklarının eğlenerek öğrenmesini hedeflemektedir.

YORUM EKLE

Haberler

Haber aranıyor...

Köşe Yazıları

Köşe yazısı aranıyor...