EKONOMİ HABERLERİ Bu haber 2185 kez okundu
19 Ocak 2014, Pazar - 15.31

KIRMIZI ETE ZAM İDDİASI

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Tunç, “Üretici bazında 50 kuruş ile 1 lira arasında değişen zam yapıldı ancak basında çıktığı gibi 4 lira zam söz konusu değil” dedi.

KIRMIZI ETE ZAM İDDİASI

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Bülent Tunç, kırmızı et fiyatlarına 4 lira civarında zam yapıldığı iddialarına ilişkin açıklamada bulundu.
Kırmızı ette sadece üretici bazında fiyat artışı yapıldığını vurgulayan Tunç, "Enflasyon oranını geçmeyecek şekilde bir fiyat artışı yapıldı. Şu anda yem girdilerinde de bir fiyat artışı var zaten. Bu nedenle üretici bazında 50 kuruş ile 1 lira arasında değişen bir zam yapıldı ancak basında çıktığı gibi 4 liralık bir zam söz konusu değil" ifadesini kullandı.
PİYASAYI SPEKÜLE ETME
Tunç, enflasyon rakamları ve yem girdilerinin bu zamda etkili olduğunu belirterek, "Kırmızı etin üreticiden çıkış fiyatında bir zam yapıldı sadece. Üretim yapan insanın kar yapabilmesi için gereken bir durum. Zam oranını yüksek göstermek piyasayı speküle etmektir. Halkımız, bu konuda dikkatli olmalı. 50 kuruş ila 1 lira arasında bir zam var ve bunun üstünde bir durum yok. Market fiyatlarında değil, üretici fiyatlarında bir zam yapıldı" diye konuştu.
TÜKETİCİYE UYARI
Üretici fiyatlarına yapılan zammın, market fiyatlarına nasıl yansıyacağını bilemediklerini anlatan Tunç, "Marketteki fiyatlar zaten tavan noktasında. Marketteki ürünlere yapılacak zam da 50 kuruş ile 1 lirayı geçmemeli. Fazla bir fiyat artışı olmamalı. Üretici fiyatındaki zam, düşük miktarda. Market fiyatlarına yüksek yansıyabilir. Bu konuda herkes dikkatli olmalı. 4 liralık bir fiyat artışı kesinlikle yok" dedi.

YORUM EKLE

Haberler

Haber aranıyor...

Köşe Yazıları

Köşe yazısı aranıyor...