ROPÖRTAJ HABERLERİ Bu haber 2984 kez okundu
30 Ekim 2015, Cuma - 10.38

İSTİKRAR İÇİN

AK Parti Milletvekili Adayı Uncuoğlu, “1 Kasım, 7 Haziran'ın öncesini ve sonunu görmeden, anlamadan idrak edilecek bir seçim değildir. Bu yüzden tercih, istikrar için olmalı” dedi

İSTİKRAR İÇİN

92. 1 Hür FM’de yayınlanan Hür Meydan programında İlknur Çakar ve Engin Arapoğlu’nun sorularını yanıtlayan AK Parti Milletvekili Adayı Recep Uncuoğlu, “1 Kasım, 7 Haziran'ı anlamadan, 7 Haziran öncesini ve sonrasını görmeden idrak edilecek bir seçim değildir. Bu yüzden hepimizin tercihi istikrar ve güven olmalı. 7 Haziran'ın ardından yaşananlar Türkiye'nin birliği ve geleceği için güçlü bir hükümetin gerektiği gerçeğini tekrar ortaya çıkarttı. O gerçek AK Parti’dir. İnşallah Türkiye’nin de tercihi istikrarlı bir Ak Parti iktidarı olacaktır” dedi.

VATANDAŞ HER ŞEYİN FARKINDA

Her gün sahada çalışmalarınızı sürdürüyorsunuz. Sakarya’daki hava nasıl? Vatandaş sizi nasıl karşılıyor?

Vatandaşlarımız hem 13 yıldır Türkiye’de iktidar ve istikrar döneminin yaşanmış olması; hem de 7 Haziran’dan sonra oluşan kaos ortamının farkında. Hemşerilerimizin 1 Kasım’a memleket meselelerine odaklıbaktığını görüyoruz. Bütün süreci daha hassasiyetle takip ettiklerini müşahede ediyoruz. Türkiye’nin önceliklerinin farkında olarak, siyasi tercihlerini belirleme gayreti içerisindeler. Bizde 7 Haziran’da milletimizin verdiği mesajı aldık ve o minvalde çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz.

MÜTHİŞ BİR TEVECCÜH VAR

AK Parti Sakarya’da miting yapmadı. Bunun bir dezavantaj olduğunu söyleyebilir miyiz?

Bunun eksikliğini hissettiğimizi söyleyemem. Bugün 7 Haziran’a göre sahada AK Parti’ye müthiş bir teveccüh var. Milletvekili adayı arkadaşlarımız, Büyükşehir ve ilçe belediye başkanlarımız, teşkilatlarımız sahadayız, geziyoruz, milletimizle hemhal oluyoruz. Sakarya mesajı aldığımızı görmüş. Sayın Başbakanımızın Sakaryalı kardeşlerimizle buluşması elbette ekstra bir motivasyon sağlayabilirdi. Teşkilatlarımız daha da zinde olabilirdi. Ancak biz ilk günden bu yana ciddi, koordineli ve disiplinli bir program takip ederek, şehrin tamamına yayıldık. Miting eksiklik yarattı mı? Bunun eksikliğini hissetmedik. Bizim seçim irtibat bürosu açılışlarımız dahi seçim havasında geçiyor. Bu konuda keşke denilebilecek bir durum olduğunu veya olacağını düşünmüyorum.

KOALİSYONU İSTEMEDİLER

Koalisyon neden kurulamadı? Vatandaş ne düşünüyor bu konuda?

Vatandaşlarımız koalisyon kurulamamasına özellikle muhalefet partilerinin salt siyasi çıkarlarının sebep olduğunun farkındalar. Takınılan bu tarzın Türkiye’nin asli meseleleri ile örtüşmediği düşünülüyor. Daha 7 Haziran’ın akşamında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, koalisyonda olmayacaklarını açıkladı. Hükümet boşluğundan doğabilecek zararları asgariye indirmeyi hedefleyen bir yaklaşımda bulunmadılar. 13 yıldır sürdürdükleri muhalefet anlayışını sürdürmeye devam eden tavırlarını gördük. Yüzde 16’yla partilerineoy veren gönüldaşlarının gayretlerini ve siyasi hedeflerini boşa çıkaran bir tavır izlediler. CHPde koalisyon kurmak için gayret gösteriyormuş gibi yaptı sadece. AK Parti ile koalisyon kurulmasını istemeyen CHP’nin tabanına birtakım söylemleri tekrarladığını gördük. Bu söylemlerde koalisyon sürecini çıkmaza soktu.

KÜRT KARDEŞLERİMİZ OYUNU GÖRDÜ

Terörle etkin mücadele neden 7 Haziran’dan önce yapılmadı?

Barışın tesis edildiği, teröriste silah bıraktırıldığı, silahlı ve kan döken terör faaliyetlerinden uzaklaşıldığıbir dönem oldu. Bu açıdan bütün o acıların tekrar yaşanmaması adına geçirilen 7 Haziran öncesi dönem önemliydi. O dönemde Türkiye’nin gayretini, samimiyetini ve sabrını gösteren bir çözüm süreci uygulandı. 7 Haziran seçimlerine de çözüm süreci atmosferinde girdik. Terör örgütünün bizatihi bir Kürt demokrasi ve halk hareketi olarak karşımıza çıkmadığını biliyoruz. pkk’nın Kürtleri bölüştürmek ve asimile etmek hedefiyle kurulmuş, bağlantıları dışarıda olan bir örgüt olduğunu biliyorduk. Çözüm sürecini samimi ve gerçekçi bir biçimde sürdürdük. Çok fazla tahrikler ve istismarlar oldu. Bunu devletimize mâl etmek niyetindeydiler. Çözüm sürecinin içini farklı algılarla dolduranlar birçok Kürt kardeşimize dayatmada bulundular.  Bundan çok fazla rahatsız olanlar oldu. Bütün bu oyunları sağduyulu tüm Kürt kardeşlerimizin gördüğüne inanıyorum. Ayrıca PKK’ya karşıda etkin operasyonlar sürdürülüyor.  İnşaAllah oluşan tabloyu milletimiz 1 Kasım’da görecek ve bunun gereğini yapacaktır.

HER ZAMAN DOĞRULARI SÖYLEDİK

7 Haziran'da vaat edilmeyenler 1 Kasım'da neden vatandaşın önüne sunuldu? Emekli maaşları, asgari ücret düzenlemeleri ve taşerona kadro verilmesi gibi vaatler neden 1 Kasım beyannamesinde yer aldı?

AK Parti kurulduğu günden bu yana seçim ekonomisi uygulamayan, yapamayacağını vaat etmeyen bir yolda ilerledi. Umutlar üzerinden, vatandaşlarımızın ihtiyaçları üzerinde siyaset devşirmedik. 7 Haziran seçimleri AK Parti'nin onuncu seçimiydi. Her defasında sadece doğruyu söyleyen ve her defasında seçim için çalışmayan tek parti AK Parti olmuştur. AK Parti sadece kendisi ile yürüyenleri değil, tüm Türkiye'yi kucakladığını her seçimde göstermiştir. Biz mücadelemizi millet için yapıyoruz, milletimiz için de çalışmaya devam edeceğiz. Sosyal devlet kavramını AK Parti'yle zirveye taşınmıştır. Engelliler, aileler ve gençler için yapılanlar ortadadır. Ama CHP,  AK Parti emeklinin sesini duymuyor gibi bir taktik izledi. CHP'nin bu yaklaşımı bazı kesimlerde de karşılık buldu. Bu yönde bir beklenti oluştu. Biz de gerekli çalışmalarımızı yaptık. Emeklimiz için zaten zam çalışmasını hayata geçirmiştik. Yeni dönem icraatlarımızı da açıkladık. Ama bunları hayata geçirmek için önünü görebilen, güçlü, yaptıkları ortada olan bir hükümet lazım. İnşaallah 1 Kasım'da milletimizin göstereceği teveccühle tüm beyannamemizi planlı bir şekilde hayata geçireceğiz.

SAKARYA’YA SENEDE 1 MİLYAR TL YATIRIM

Sakarya'nın AK Parti iktidarının nimetlerinden yeterince faydalanamadığı gibi bir eleştiri var. Siz de bu sürecin 5 yılında İl Başkanlığı yaptınız. AK Parti Sakarya'ya hiçbir hizmet vermedi mi?

AK Parti döneminde Sakarya hem kendi potansiyelini çok iyi kullandı; hem de bu değişim, dönüşüm ve gelişim sürecinde kendi değerlerini de kaybetmedi. Sakarya, AK Parti iktidarında senede 1 Milyar TL yatırım aldı. Eğitim, sağlık, adalet, ulaşım, çevre, şehircilik, tarım, kültür ve sanat alanında birçok projenin hayata geçirildiğini görüyoruz.

HAYAL BİLE EDİLEMEYENLERİ YAPTIK

Somut olarak ne gibi hizmetlerden bahsedebiliriz?

İlk defa bir yerel yönetim HES kurdu mesela. Ve bu HES sayesinde yaklaşık 10 bin dönüm araziye sulama desteği verildi, veriliyor. Sakarya 750 Milyon'dan fazla tarım desteği aldı. Bizim dönemimizde Kaynarca'ya duble yol gitti. Karasu yolunu biz bitirdik. Mekece bölünmüş yolu bizim dönemimizde açıldı. E-5 karayolunu bölünmüş hale biz getirdik. Yeni Karasu - Kaynarca yolu bitmek üzere. 8 OSB hayata geçirildi. Sakarya Otomotiv İhtisas Bölgesi ilan edildi ve BMC bölgeye yatırım yapacak. Bunlarla beraber 400 yataklı hastanemizi bitirdik. Yenikent hastanemizi tamamladık. Korucuk Hastanemizi bitirdik. İlçelerimize yeni hastaneler kazandırdık. 280 yataklı Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi'nin yapım çalışmaları sürüyor. Yine 7 Haziran'da sözü verilen 1000 yataklı şehir hastanesinin planlama çalışmaları sürüyor. Sakaryapark'ı hizmete açtık. Hayal bile edilemeyen hizmetleri hayata geçirdik. Şehir içinde birçok yeni arter açtık. 120 Milyonluk yatırımla şehir stadımız yükseliyor. Bu hizmetler bile Sakarya'ya verilen önemin göstergesi.

TÜM İLÇELERİN YILDIZI PARLIYOR

Söyledikleriniz aksine ‘Sakarya hizmet almıyor’ yorumlarında bulunuluyor…

 Sakarya tüm ilçeleriyle büyüyor ve gelişiyor. Sakarya'nın her köşesinde milyonluk yatırımlar hayata geçiriliyor. Tüm ilçelerimizin yıldızı parlıyor. Bu hizmetler istikrarın en büyük örneğidir. Sakarya'nın cazibesi her geçen gün artıyor. Bu bölge yatırım almasa bu cazibe artar mı? Bu gelişme yatırım olmadan gösterilir mi? Sakarya'nın hizmet almadığı söylemi kolay siyaset yapmaya çalışanlar tarafından çıkarılmıştır. Tüm hemşerilerimiz yapılanları görüyor, Sakaryalı her şeyin farkında.

ÜLKE İÇİN ÖNEMLİ BİR EŞİK

Seçime sayılı günler kaldı. Sakaryalılara neler söylemek istersiniz?

1 Kasım gerçekten de çok önemli bir süreç olarak karşımızda duruyor. 1 Kasım çok önemli bir nokta, çok önemli bir eşik Türkiye için. 7 Haziran'ın ardından CHP ve MHP aldıkları oylarla Türkiye için bir sorumluluk ortaya koysaydı belki de 1 Kasım seçimleri gerçekleşmeyecekti. 1 Kasım, 7 Haziran'ın gölgesinde bir seçim. 1 Kasım, 7 Haziran'ı anlamadan, 7 Haziran öncesini ve sonrasını görmeden idrak edilecek bir seçim değildir. 1 Kasım'ı tek başına düşünemeyiz. 7 Haziran'ın zorlu sürecini hep birlikte yaşadık. Hepimizin tercihi istikrar ve güven olmalı. 7 Haziran'ın ardından yaşananlar Türkiye'nin birliği ve geleceği için güçlü bir hükümetin gerektiği gerçeğini tekrar ortaya çıkarttı. Biz inanıyoruz ki yine milletimiz AK Parti'ye güçlü bir destek verecek. Biz de bu yolda milletimiz için, hemşerilerimiz için alın terimizin son damlasına kadar canla başla çalışacağız. 1 Kasım gerçekten huzur ve barış içerisinde geçireceği, provokasyonlara gelinmeden gerçekleşen bir seçim olsun diye dua ediyoruz.

 

YORUM EKLE

Haberler

Haber aranıyor...

Köşe Yazıları

Köşe yazısı aranıyor...