YAŞAM HABERLERİ Bu haber 917 kez okundu
22 Eylül 2020, Salı - 16.50

İş başvurusundan önce hazırlık yapmayı unutmayın

İş başvurusundan önce hazırlık yapmayı unutmayın

İnsanlar uzun süre devam ettiği eğitim hayatı neticesinde istedikleri işe işi elde edebilmek için çok fazla çaba sarf etmektedir. Bu çaba sonucunda diledikleri işi elde edebilmekle birlikte bazı durumlarda ne kadar isterlerse istesinler farklı alanlarda çalışabilmek durumunda kalabilmektedir. Eğitim hayatının hayatı boyunca aldığı eğitimi kullanmak ve bu şartlar altında dilediği şekilde mesleğini icra etmek isteyen birçok kişi, farklı alanlarda görev yapmak durumunda kalmaktadır.

İş hayatı, özellikle hayata yeni atılan kişiler için yeni bir başlangıç olarak kabul edilebilecektir. Hayat mücadelesinin getirdiği geçim sıkıntısı ile birlikte insanların para kazanma arzusu ve bununla birlikte belirli noktalara yükselmek istemeleri, aynı zamanda belirli konularda çalışmalarına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu durum insanların iş hayatına girmesine yardımcı olurken aynı zamanda bu hayata adım atabilmek için belirli hazırlıklar içinde olmalıdır.

CV hazırlamak oldukça önemlidir

İş hayatına adım atabilmek için gerekli olan unsurların başında CV hazırlama işlemi gelmektedir. Özellikle iş başvuruları başta olmak üzere birçok durum için gerekli olan CV’ler hem kendinizi daha iyi ifade edebilmenize yardımcı olacak hem de iş başvurunuzu değerlendirecek olan kişiler için bir kolaylık sağlayacaktır. Günümüzde hemen hemen bütün şirketler personel alımı yaparken ilk olarak CV değerlendirmesi yapmaktadır. Öyle ki her ne kadar aranan şartlar sizde bulunuyor olursa olsun CV hazırlama işlemini göz ardı etmeniz ya da ciddi bir şekilde hazırlık yapmanızdan dolayı olumsuz cevap alabilmeniz muhtemeldir. Bundan dolayı bu hazırlığı yaparken muhakkak profesyonel kanallardan destek almalısınız.

Özellikle bu konuda deneyimli bir kanaldan destek almanız doğru hazırlık yapabilmeniz için oldukça önemlidir. Bunun için CVmaker internet adresinden yararlanabilirsiniz. Bu platform üzerinden tamamen profesyonel şartlara uygun olarak kendinize ait CV hazırlama işlemlerini kolaylıkla yapabilirsiniz.

Hazırlıklı olmazsanız işsiz kalabilirsiniz

İnsanların, iş hayatına atılmak istemelerinin ardından yapması gerekli olan hazırlıkları yapmayıp gelişigüzel davranması, aynı zamanda işsiz kalmalarına neden olabilmektedir. Özellikle kişinin kendisini belirli konularda deneyim ve donanımlarla geliştirme çabasında olmaması, ilerleyen aşamalarda iş bulma konusunda zorluklar yaşamasına neden olacaktır.

Bu durum özellikle işverenler açısından da ele alındığı zaman ne kadar önemli bir konu olduğu daha iyi anlaşılacaktır. İşverenler sahip olmak istediği personelleri değerlendirirken birçok konuda deneyimli olmasını arzu edecektir. Bu durum, şirketin hangi pozisyonunda çalıştırılacak olmasına bakılmaksızın talep edilen bir gereksinimdir. Özellikle hangi alanda ya da hangi konuda çalıştırılıyor olursa olsun belirli bir deneyime sahip olması istenecektir. Bu durum şirketin en alt pozisyonundan en üst pozisyonuna kadar fark etmeyecek bir kriter olarak kabul edilmektedir.

Deneyim ve tecrübe en önemli kriterlerin başında yer alır

Özellikle yapacağı işte deneyimli olan insanların tercih edilmesinin en büyük nedenlerinden birisi, yapılacak işin hatasız bir şekilde yapılmasını sağlamaya çalışmaktır. Bu sayede ortada herhangi bir sorun olmadan çalışmanın devam etmesi sağlanmış olacak ve aynı zamanda daha sağlıklı bir iletişim kurulacaktır. Bu kriterlerin değerlendirilmesi ve işe alım sırasında bu kriterlerin göz önünde bulundurulması hem şirket açısından hem de başvuran kişi açısından oldukça önemli bir faktör olarak kabul edilmektedir.

Bu kriterler göz önünde bulundurulmadan ya da dikkate alınmadan yapılacak olan personel alımı sırasında farklı açıdan sorunların ortaya çıkması muhtemel olacaktır. Özellikle şirketin çalışma faktöründe çeşitli aksamalar yaşanabileceği gibi işe başlayan kişinin de yeteri kadar verimli çalışamama sorunu ortaya çıkabilecektir. Bu durum istenilen sonucun ortaya çıkmasının önünde çok büyük bir engel olarak duracaktır.

Kariyerinizi tehlikeye atmayın

Ayrıca bu şartlar altında işe alınan kişinin gelecek dönemdeki kariyerleri açısından da olumsuz sonuçların ortaya çıkacağını rahatlıkla ifade etmemiz mümkün olacaktır. Öyle ki çok daha farklı bir alanda kendini rahatlıkla geliştirebilecek birisi yanlış tercihler neticesinde bulunduğu pozisyonda yıllar geçse de herhangi bir gelişme yaşayamayacağın dan dolayı uzun süre kendini geliştirmeden aynı pozisyonda kalmak zorunda bulunacaktır. 

Bu durum şirket açısından sorun oluşturmakla birlikte aslında bakıldığı zaman çalışan kişi için daha büyük bir sorun olacaktır. Özellikle tekdüze bir çalışma performansı sonrasında gelişmeye kapalı olacak kişi, hem bulunduğu pozisyonda kalmak durumunda olacak hem de kendini geliştiremediği için farklı sektörlerde görev alma şansını kaybedecektir. Bu durum hem aldığı eğitimin kendisini geliştirmesi noktasında hiçbir şey yapılamayacağı noktaya gelmesinde hem de daha ileri aşamalara geçememesinde etkili olacaktır. Öyle ki farklı şirketlerde görev almak istemesi durumunda, kendini geliştiremediği ve yeterince deneyim elde edemediği için ret cevabı alması muhtemel olacaktır.

Kötü bir kariyer maddi sıkıntıya neden olur

Öyle ki farklı pozisyonlarda ve sektörlerde görev alma ihtimalini en aza indirmesinden dolayı maddi olarak da belirli seviyenin üzerine çıkması oldukça zor olacaktır. Çünkü kendini geliştiren ve farklı pozisyonlarda görev alabileceğini ispatlayan kişiler, farklı sektörlere ve farklı pozisyonlara geçiş yapabileceğinden dolayı düzenli bir şekilde maaş artışı da alacaktır.

Bu artışlar göz önünde bulundurulduğunda ciddi bir gelir artışı izlenmesi muhtemel olacaktır. Bir kişinin düzenli olarak sektörel ilerleme elde etmesi, ciddi anlamda gelir artışını sağlayabilmesinin önünü açarak hem maddi olarak yüksek kazanımlar elde etmesini sağlayacak hem de daha rahat bir hayat yaşayabilmesi ne yardımcı olacaktır. Bu durum daha yaşanabilir bir hayata sahip olmasını sağlarken aynı zamanda daha mutlu bir insana dönüşmesinde de etkili olacaktır. Genel standartlar ele alındığında insanların çalışması ve yoğun bir şekilde gayret sarf etmesinin en önemli nedenlerinden birisi, daha refah bir hayatı ulaşabilme hayali olduğundan dolayı bu hazırlıkların büyük faydası görülecektir.

 

Haberler

Haber aranıyor...

Köşe Yazıları

Köşe yazısı aranıyor...