YAŞAM HABERLERİ Bu haber 6147 kez okundu
2 Haziran 2020, Salı - 11.20

İbrahim Selamet Uşşaki  Dergahı’nın başına geçti

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası'nda Meclis üyeliği de yapan bir dönem Sakarya iş dünyasının renkli simalarından biri olarak tanınan İbrahim Selamet, Uşşaki tarikatının Sakarya Dergahının başına geçti.

İbrahim Selamet Uşşaki  Dergahı’nın başına geçti

SOHBETLERİ SOSYAL MEDYADA
Sakarya'da çok geniş bir kesim tarafından tanınan Sakarya iş dünyasının isimlerinden İbrahim Selamet, Uşşaki Tarikatı olarak bilinen grubun Sakarya'daki dergahının başına geçti. Bir süredir sosyal medyada çok aktif bir şekilde paylaşımlarda bulunmaya başlayan Sakarya Uşşaki Dergahı hesaplarından İbrahim Selamet'in sohbetleri yayınlanıyor. Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası'nda meclis üyesi olarak da görev yapan İbrahim Selamet'in görev aldığı Uşşaki Dergahı'nda Mevlana'nın Mesnevi kitabından esintilerle sohbetler yapılıyor. Sakarya'da İbrahim Selamet'in başında bulunduğu Dergahın bağlı olduğu Uşşaki Tarikatı ile ilgili olarak Türkiye Diyanet Vakfı tarafından yayınlanan İslam Ansiklopedisinde şu bilgiler yer alıyor: Yiğitbaşı Ahmed Şemseddin’in tesis ettiği Halvetiyye’nin orta kolu Ahmediyye tarikatının dört ana şubesinden biridir (diğerleri Sinâniyye, Ramazâniyye, Mısriyye). Tarikatın silsilesi Hüsâmeddin Uşşâkī’nin şeyhi Emîr Ahmed Semerkandî vasıtasıyla Yiğitbaşı Ahmed Şemseddin’e ulaşır. Bazı kaynaklarda Hüsâmeddin Uşşâkī’nin gençlik döneminde Kübreviyye’nin Nurbahşiyye koluna intisap ettiği kaydedilmektedir. Bu intisap, muhtemelen ya memleketi olan Buhara’da veya daha sonra uğradığı Herat ve Meşhed dolaylarında ya da Anadolu’da gerçekleşmiştir. Bursa, Balıkesir ve Uşak civarında Kübreviyye tarikatının az sayıda mensubu bulunduğu kaynaklarda zikredilmektedir. Bundan dolayı Uşşâkıyye’nin Nurbahşiyye ile Halvetiyye’nin bir karışımından ortaya çıktığı söylenebilir.

Tüm Yorumlar

Oğuz
6 Haziran 2020, Cumartesi - 00.02

Maşallah. Ne güzel.

0 0 YANITLA
Salih
5 Haziran 2020, Cuma - 23.52

İbrahim beye yakışır maşaallah

0 0 YANITLA
Regaib
5 Haziran 2020, Cuma - 23.52

Allah kendilerinden razı olsun. Sakarya ' da bir irfan ocağı... Ne büyük bir değer... Sakarya halkı olarak istifade etmeliyiz.

0 0 YANITLA
Yasubi
5 Haziran 2020, Cuma - 23.50

Maşallah, Allah dinine güzelce hizmet edebilmeyi nasip eylesin.

0 0 YANITLA
Sakaryalı
5 Haziran 2020, Cuma - 23.47

Allah razı olsun şehrimizde böyle bir yerin olması çok büyük bir nimet.

0 0 YANITLA

YORUM EKLE

Haberler

Haber aranıyor...

Köşe Yazıları

Köşe yazısı aranıyor...