EKONOMİ HABERLERİ Bu haber 1836 kez okundu
25 Aralık 2014, Perşembe - 11.10

HENDEK’TE HURMA BEREKETİ

Hendek Belediye Başkanı Ali İnci'nin gayretleri ile ilçede farklı bir ürün olarak Hendek Hurması'nın yetiştirilmesi ile başlatılan çalışma meyvelerini vermeye başladı. Vatandaşlar artık bahçelerindeki Hendek Hurmalarını kurutuyor

HENDEK’TE HURMA BEREKETİ

20 BİN FİDE
Hendek Hurması'nın yetiştirilmesi ile başlatılan çalışma meyvelerini vermeye başladı. Vatandaşlar artık bahçelerindeki Hendek Hurmalarını kurutuyor. Konuyla ilgili bilgi veren Hendek Belediye Başkanı Ali İnci, "Başlattığımız proje ile vatandaşlarımızı da teşvik ediyoruz. Daha önce vatandaşlarımıza ücretsiz olarak 20 bin adet hurma fidesi dağıtımı yaptık. İlçemizde hem yeşili çoğaltmak hem de yeni bir ürün kazandırmak adına Hendek Hurması'nı teşvik ediyoruz. Başlatmış olduğumuz proje çerçevesinde vatandaşlarımız da bu konuda bilinçlenerek, hurmaları kurutup değerlendiriyorlar. Hendek Belediyesi olarak güzel bir projeye daha imza attık. Eskiden tütün vardı, daha sonra fındık ve şimdi de Hendek Hurması var ve bu hurma değerlendirildiği sürece insanımızın kurtuluş reçetesi olacak" dedi.
HURMA BAHÇELERİ
Dört yıldır Hendek'te vatandaşların bahçelerinden topladığı hurmaları Hendek Bayraktepe Tesisleri'nde iplere dizerek kurutan Başkan İnci, Hendek Hurması denilen meyvenin ilçenin geleceği adına büyük öneme sahip olduğunu belirtti. Hendek Belediyesi tarafından başlatılan kurutulmuş hurma projesine vatandaşlar da büyük ilgi gösteriyor. Önceleri bahçelerde görsel olarak duran hurmalar artık kurutulup değerlendiriliyor. Hem yemiş olarak yeniliyor hem de kaynatılarak pekmezi ve marmelatı yapılıyor.
PEKMEZ VE MARMELAT
Başkan İnci, "Çeşitli isimlerle anılan hurmanın adını Hendek Hurması olarak tescillendirdik. Başlatmış olduğumuz proje amacına ulaştı. Artık hanımlar hurmaları toplayıp kurutuyorlar, ya da kaynatarak pekmezini ve marmelatını yapıyorlar. Projemizin hedefine ulaşması bizleri mutlu ediyor. İlerleyen yıllarda ham madde ihtiyacının sağlandığı zaman fabrika üretimine geçilebilecek. Hurma ağaçları yirmi yaşlarına geldiği zaman bir ağaç bir tona yakın hurma veriyor. Hendek Hurmasını Sakarya'nın diğer ilçelerine de yayarak, üretime teşvik edeceğiz" şeklinde konuştu. 

YORUM EKLE

Haberler

Haber aranıyor...

Köşe Yazıları

Köşe yazısı aranıyor...