TEKNOLOJİ HABERLERİ Bu haber 8994 kez okundu
4 Ağustos 2011, Perşembe - 15.53

Güneş arabası trafikte!

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) İleri Teknolojiler Uygulama Topluluğu (SAİTEM) tarafından geliştirilen SAGUAR2 isimli güneş arabası trafiğe çıktı.

Güneş arabası trafikte!

 Büyük ilgi gören araç 140 kilometre hızla Türkiye'nin en hızlı güneş arabası ünvanını elinde bulunduruyor.
16-21 Ekim 2011 tarihleri arasında Avustralya'da ve büyük bir bölümü çöllerde yapılacak olan dünyanın en prestijli güneş arabaları (World Solar Challenge) yarışmasına hazırlanan SAGUAR2 Adapazarı Karaman Sabahattin Zaim Bulvarı'ndaki duble yolda test sürüşü yaptı. Polisin eskortluk yaptığı araç, zaman zaman 140 kilometre hıza ulaştı. SAİTEM tarafından geliştirilen ve 2009 yılında Avustralya World Solar Challenge'da elde ettiği derece ile dünyanın en iyi 10 güneş arabasından biri olan SAGUAR'ın yeni modeli trafikte de tam not aldı. Diğer araçlardan farklı görünen SAGUAR 2 vatandaşların ilgi odağı oldu.

DÜNYANIN EN HIZLI 10 ARACI İÇİNDE
"World Solar Challenge 2011" yarışları için geliştirilen SAGUAR 2, yüzde 24 verimli güneş paneli ile saatte 140 km hıza ulaşabiliyor ve güneş olmadan 7 saat seyahat edebiliyor. Karbon fiber kabuk ve şasesi ile aracın toplam ağırlığı 165 kilogram geliyor. Amatör ruhlu 40 lisans öğrencisi tarafından geliştirilen SAGUAR 2, dünyanın önde gelen üniversiteleri milyon dolarlık güneş arabaları ile Avustralya kıtasını güneyden kuzeye güneş enerjisi ile katedmeye çalışacak. Büyük bir kısmı Avustralya çöllerinde geçen yarış 3 bin 21 kilometre sürecek. SAGUAR 1, "World Solar Challenge 2009" yarışlarında dünya 9'unculuğu elde etmişti. Bu derecesiyle dünyanın en hızlı 10 arabası arasına giren SAGUAR, Türkiye'nin en hızlı güneş arabası ünvanını elinde tutuyor.
 

YORUM EKLE

Haberler

Haber aranıyor...

Köşe Yazıları

Köşe yazısı aranıyor...