"Sektörlere ciddi devlet destekleri verilmeli"

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısı online platformda Meclis Başkanı Talip Kuriş Başkanlığında, meclis üyelerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

GÜNDEM 26.11.2020, 15:50 26.11.2020, 15:50

Video konferans şeklinde gerçekleştirilen Meclis Toplantısına Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, Meclis Başkanı Talip Kuriş, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yüksel Avşar ve Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Doğan Çatalbaş, SATSO Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu Meclis Toplantı Salonundan iştirak ettiler.

Yoklama ve gündem maddelerinin oylanmasının ardından 1178 no’lu Meclis oturumuna ait tutanak görüşülerek oy birliği ile kabul edildi. Ekim ayı Kat’i Mizan ve ekleri ile Bütçe İzleme Raporu, Hesapları İnceleme Komisyonu Başkanı Vahap Gün’ün sunumunun ardından oylanarak, meclis üyeleri tarafından tasdik edildi.

Yönetim Kurulu’nun aylık faaliyetleri ve oda çalışmaları hakkında bilgi vermek üzere söz alan SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ dünya, ülke ve şehir gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulunduğu konuşmasında şu ifadelere yer verdi;

“Covid-19 salgınının Çin’de ilk görülmesinin üzerinden tam bir yıl geçti. 2020 yılı Mart ayında ülkemizde başlayan sürecin en yüksek seyrettiği bir dönemden geçiyoruz. Dalgalı ekonomik seyir devam ederken birçok sektör de ciddi bir şekilde etkileniyor. Ancak Türk iş dünyası şartlar ne olursa olsun çalışıyor, üretiyor, hizmet ediyor ve var olanın üzerine yenisini ekliyor.

KAMU ALACAKLARININ YAPILANDIRILMASI 
İş dünyamızın desteklenmesi adına geçtiğimiz haftalarda kamu alacaklarına ilişkin kanun da meclis genel kurulunda onaylandı ve resmi gazetede yayınlandı.

Kanun ile odalara olan aidat borçlarının kapsam içerisine alınması üyelerimizin gecikmiş aidat borçlarını rahatlıkla ödemesine imkan sağlayacak.

Bu yapılandırma ile piyasalar bir nebze nefes almış olacak. İş dünyası olarak elbette daha fazlasını bekliyoruz. Ulusal anlamda, 2020 sonrası güçlü bir büyümenin sağlanmasında, yapısal reformların uygulanabilirliği, uzun vadeli ekonomik istikrar yönünden önemli olacaktır. Cari açığın düşürülmesini sağlayacak önlemler bekliyoruz. Ülke olarak tükettiğimizden fazlasını üretmeliyiz. Bireyler olarak da ihtiyaçtan fazla tüketmemeyi ve tasarruf etmeyi hatırlamalıyız.  

TEDBİR KARARLARI GÖZDEN GEÇİRİLMELİ 

Son yayınlanan genelgeye göre kafe restoran gibi işletmelerimiz paket servis hizmeti ile çalışmaya başladı. Ancak AVM’ler ve diğer tüm mağazalar faaliyetlerini yürütmeye devam ediyor.

Elbette her zaman dile getirdiğimiz gibi insan sağlığı her şeyden önemlidir. Fakat alınan tedbirlerin tek başına yeterli olmadığı görülüyor. Bu uygulama hizmet sektörünün önemli bir parçası olan kafe restoran işletmelerini oldukça olumsuz etkiledi. Hem sağladığı istihdam, hem ekonomiye katkısı düşünüldüğünde sürecin devam etmesi halinde binlerce kişinin işsiz kalacağı ve işletmelerin de tek tek kapatılacağı görünüyor. Bu sektörümüze ve mağdur olan tüm sektörlerimize ciddi devlet destekleri verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Pandeminin ilk döneminde verilen krediler bu döneme ertelenmişti, üyelerimizden bu kredi ödeme vadelerinin uzatılması, tekrar ertelenmesi talepleri de gelmektedir. Ticaret erbabının desteklenmeye ihtiyacı olduğu aşikardır.

"SAĞLIK ÇALIŞANLARINA DESTEK OLMAYI  SÜRDÜRECEĞİZ" 
Sağlık çalışanlarımız Covid sürecinde en fazla gayret gösteren ve emek verenler olarak öne çıkıyorlar. Biz de SATSO olarak Valimiz, Büyükşehir Belediye Başkanımızla beraber, İl Sağlık Müdürlüğümüz ve tüm sağlık çalışanları ile irtibat halindeyiz. Sağlık çalışanlarının ihtiyaçları ve tüm taleplerini gerektiğinde bütçemizi sonuna kadar zorlayarak yerine getirdik, getirmeye de devam edeceğiz. Toplumun sağlığı için çalışan sağlık çalışanlarımıza desteğimiz devam edecektir.

DEPREM GERÇEĞİMİZ

Aybaşında merkez üssü İzmir olan büyük bir deprem yaşandı. Yaşanan depremde bir kez daha gördük ki; depremin kendisi değil, kontrolsüz, denetimsiz ve bilinçsiz yapılan yapılar ölüme neden oluyor.

Marmara depreminin üzerinden 21 yıl geçti ancak kentsel dönüşümde maalesef ciddi bir yol kat edemedik. Deprem görmüş binalarda hasar olmasına rağmen ufak onarımlar yapılarak oturulmaya devam ediliyor. Olası bir depreme her zaman hazırlıklı olmalı ve hasarlı yapı stoğumuzu ortadan kaldırmalıyız. Depreme hazırlık konusunda yapılması gerekenler her zaman gündemimizde olacak.

"PANDEMİ DÖNEMİNİN  EN YÜKSEK İHRACAT RAKAMINI YAKALADIK" 

Ülkemiz ekim ayında 17 milyar 333 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirerek cumhuriyet döneminin en yüksek aylık ihracat rekoruna imza attı. Sakarya, bu rekora 500 milyon 257 bin dolar ihracat ile yaklaşık yüzde 3’lük bir katkı sağladı.

Şehrimiz bu sonuçlarla birlikte pandemi dönemindeki en yüksek ihracatını gerçekleştirerek yükseliş trendini yakaladı. Umuyoruz ki; bu yılın ihracat kayıplarını son 2 ayda telafi ederek kapatacağız. Üreten ve üretmeyi benimsemiş tüm iş dünyamıza teşekkür ediyorum.

Başkan Altuğ’un konuşmasının ardından Yönetim Kurulunun Aylık Faaliyetlerinin Değerlendirilmesi, Meslek Komitelerinin Sorunlarının Görüşülmesi ile Dilek ve Temenniler bölümünde söz alan meclis üyeleri, ülke, şehir, sektör, ekonomi gibi birçok konuda değerlendirmede bulundular.

26. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Lütfi Sunman, “ Salgın sürecinden mobilya sektörü olarak bizler de ciddi şekilde etkilendik ve etkilenmeye devam ediyoruz. Üretimde kullanılacak hammadde konusunda problemler yaşıyoruz. Özellikle sünger ve sunta hammaddelerini tedarik etmekte sıkıntılar çekiyoruz. Sünger üretiminde kullanılan madde ithal olarak geldiği için iç pazarı karşılayamıyor. Sunta konusunda da üretici firmaların iç pazara değil ihracata önem verdiklerini, bu nedenle de ürünlerini iç pazara kısıtlı sunduklarını düşünüyoruz. Süngeri, suntayı katma değerli mobilyaya dönüştürüp bu şekilde ihraç etmek de ülkemiz için çok avantajlıdır.” dedi.

17. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Adnan Borazancıoğlu, “ Pandeminin sağlık sektöründe meslek hastalığı sayılması kararını takdir ediyoruz. Ancak, bu uygulama diğer sektörlere de uygulanırsa ilerleyen dönemlerde işveren ve işçi arasından ciddi hukuk sorunları yaşanacaktır. Bizler iş yerlerimizde personelimize yönelik tüm önlemlerimizi sonuna kadar alıyor ve onları korumaya çalışıyoruz. Ancak dışarıdan gelen, işverenin sorumluluğunda olmayan nedenlerden dolayı çalışanlara virüs bulaşırsa bundan işverenler sorumlu tutulmamalıdır.” ifadelerini kullandı.

11. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Ahmet Serbes, “İşyerimizde meydana gelen Covid bulaşında nereden bulaştığını araştırdık. 4 bulaş vakası olan çalışanımızın 3 tanesinin yakınlarından 1 tanesinin de kalabalık arkadaş ortamından kaptığı tespit edilmiştir. Çalışanlarımızın sağlığı ve ayrıca işyerimizin kapanması sonuçlarıyla karşılaşacağımız için tedbirleri çok sıkı tutuyoruz. Çalışanlarda gerçekleşen virüs tespitinde araştırılmadan işverenler sorumlu tutulmamalıdır.” diye konuştu.

29. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Kenan Taçyıldız, “Salgın döneminde kapanan okullar çalışanları için kısa çalışma ödeneğine başvurmuştu. Ancak okullar açıldığı için çoğu okulumuz çalışanları için kısa çalışma ödeneğinden yararlanmayı bırakıp normal düzenine geçmişti. Şimdi okullar tekrardan kapandı ve üyelerimiz olan eğitim kurumları tekrardan kısa çalışma ödeneğine başvurup başvuramayacaklarını öğrenmek istiyorlar.” dedi.

5. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Savaş Yılmazer, “ Pandemi döneminin başından itibaren çalışanlarımız için aldığımız kısa çalışma ödeneğinin firmamıza yeni giren çalışanlar için geçerli olmayacağı, desteklerden yararlanamayacakları söyleniyor. Bu konuda üyelerimizden sürekli sorular alıyoruz. Bu konuda Odamızdan bir çalışma talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

23. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Nihat Cinoğlu, “Dönüşüm ihtiyacının çok net olduğu bir dönemdeyiz. Problemlerimizi doğru tespit edip kaynaklarımızı doğru yerlerde kullanmamız gerekiyor. Kader kısmet diyerek maalesef olmuyor. Değer yaratmak için başarma ihtiyacını perçinlemek gerekiyor. Çözümleri sürekli erteliyoruz ve geleceğimizi kaybediyoruz. Ülke olarak kaynak sorunumuz yok, güven sorunumuz var.” diye konuştu.

31. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Behlül Bayrak, “Pandemi döneminde ticaret sorunları maalesef ötelenmiştir. Sürecin başındaki birçok ödeme şu anki döneme ertelenmiş ve yine artan vaka döneminde esnafların ertelenmiş ödemeler ile ilgili zorlandıkları ve gelişme bekledikleri biliniyor. İnternet sitelerinde efsane, kara cuma gibi indirimlerde Ticaret Bakanlığımız işi sıkı tutuyor ancak indirim adı altında vatandaşlara daha pahalıya satılan ürünler oluyor. Tüketicinin bu yönde bilinçlendirilmesi büyük önem arz ediyor.” ifadelerini kullandı.

6. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Enes Akcan, “ Pandemi döneminde alınan kredi ödemelerinin esnaflarımız tarafından ertelenmesi talebi var. Salgın sürecinde hijyene, tedbirlere ciddi şekilde uyan ve hassas davranan restaurantlar, kafeler vardı ve genelleme yaparak bunların faaliyetlerini kısmak bir haksızlık oluşturmaktadır. Alınan tedbirlerden dolayı bu işletmeler mağduriyet yaşıyor.” dedi.

29. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Kenan Taçyıldız, “Geçen hafta okullarımız tekrardan kapatıldı ve sağlık personeli olan velilerimiz bizleri arıyorlar. Çocuklarına fazla yakın olmaktan endişe duyduklarını ancak çalışma saatlerinde bırakacak bir yer bulamadıklarını söylüyorlar. Sağlık çalışanlarının evlerine de maalesef bakıcı gitmediği haberi de geliyor. Okulları açarak işleri kolaylaştırmalıyız.” dedi.

Yorumlar (0)
0
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 21 Ocak 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 18 38
2. Fenerbahçe 18 38
3. Galatasaray 19 36
4. Gaziantep FK 19 34
5. Hatayspor 19 31
6. Alanyaspor 18 30
7. Trabzonspor 19 30
8. Karagümrük 18 27
9. Malatyaspor 19 27
10. Göztepe 19 25
11. Antalyaspor 19 25
12. Rizespor 19 24
13. Sivasspor 18 23
14. Başakşehir 19 23
15. Konyaspor 19 22
16. Kasımpaşa 18 22
17. Kayserispor 19 19
18. Gençlerbirliği 19 19
19. Erzurumspor 19 16
20. Ankaragücü 18 15
21. Denizlispor 19 14
Takımlar O P
1. Giresunspor 17 35
2. İstanbulspor 17 34
3. Samsunspor 17 33
4. Altay 17 32
5. Adana Demirspor 17 31
6. Tuzlaspor 17 30
7. Ankara Keçiörengücü 17 28
8. Altınordu 17 28
9. Bursaspor 17 27
10. Bandırmaspor 17 24
11. Adanaspor 17 21
12. Ümraniye 17 20
13. Boluspor 17 19
14. Menemen Belediyespor 17 16
15. Balıkesirspor 17 16
16. Akhisar Bld.Spor 17 13
17. Ankaraspor 17 9
18. Eskişehirspor 17 3
Takımlar O P
1. Man City 18 38
2. Leicester City 19 38
3. M. United 18 37
4. Liverpool 18 34
5. Tottenham 18 33
6. Everton 17 32
7. West Ham 19 32
8. Chelsea 19 29
9. Southampton 18 29
10. Arsenal 19 27
11. Aston Villa 16 26
12. Leeds United 18 23
13. Crystal Palace 19 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Newcastle 18 19
16. Brighton 19 17
17. Burnley 17 16
18. Fulham 17 12
19. West Bromwich 19 11
20. Sheffield United 19 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 16 41
2. Real Madrid 18 37
3. Barcelona 18 34
4. Sevilla 18 33
5. Villarreal 18 32
6. Real Sociedad 19 30
7. Granada 18 27
8. Cádiz 19 24
9. Getafe 18 23
10. Celta de Vigo 18 23
11. Real Betis 18 23
12. Levante 18 22
13. Athletic Bilbao 18 21
14. Valencia 18 19
15. Eibar 18 19
16. Real Valladolid 19 19
17. Deportivo Alaves 19 18
18. Elche 17 17
19. Osasuna 18 15
20. Huesca 19 12