Gençlere müjdeyi verdi

Yüce, üniversite içinde okçuluk, binicilik ve güreş gibi ata sporlarının yapılacağı etnopark ve keşif ile icat alanı olacak bir teknoloji merkezi açacaklarını müjdeleyerek, “Gençlere atadan miras kültürü anlatacak, diğer tarafta da milli üretime destek olacağız” dedi.

GÜNDEM 09.05.2022, 14:59 Şevval Geçin
Gençlere müjdeyi verdi

Açılışı yapan TBMM Başkanı Şentop ise, “Türkiye tasavvuru dışardan bakıldığında çok büyüktür. Geldiğimiz yerden, gittiğimiz noktayı görmeyenler Türkiye’ye haksızlık ediyor. Akademide de Cumhurbaşkanımız önderliğinde ciddi mesafe aldık” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Serdivan’da karşıladığı TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop ile birlikte şehirde 9 gün sürecek Bilim, Kitap, Sanat, Film, Spor ve Kariyer Festivali SAÜFEST - “Şehir Kampüste Buluşuyor” programının açılışına katıldı. SAÜ Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen açılışa, festivali büyük bir ilgiyle bekleyen gençler de yoğun katılım gösterdi. Programa ayrıca YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Vali Çetin Oktay Kaldırım, AK Parti Milletvekilleri Çiğdem Erdoğan Atabek, Recep Uncuoğlu, Kenan Sofuoğlu, MHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Muhammed Levent Bülbül, Sakarya Cumhuriyet Başsavcısı Osman Köse, AK Parti İl Başkanı Yunus Tever, MHP İl Başkanı Ahmet Ziya Akar, İl Jandarma Komutanı Albay Aydın Kutlu, SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, İlçe belediye başkanları, İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya ile üniversite dekanları ve akademisyenler katıldı.

Gençlere 2 önemli müjde
Açılışta konuşan Başkan Yüce, Sakarya’da özellikle son dönemde hayata geçirilen gençlik yatırımlarını anlattı. Şehrin daha güçlü bir sisteme sahip olabilmesi ve yarınlara umutla bakması için gençleri keşfetmenin önemine vurgu yapan Yüce, Sakarya Üniversitesi’nin de (SAÜ) katkılarıyla hayata geçirilecek 2 yeni projenin müjdesini verdi. Başkan Yüce, gençlerin okçuluk, binicilik ve güreş gibi ata sporlarını tanıyıp, uygulayabilecekleri bir etnopark ile keşif ve icatların yapılabileceği tam donanımlı bir teknoloji merkezinin hayata geçirileceğini ifade ederek, “Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak hemşerilerimizin hayatını kolaylaştırmak ve her koşulda gençlerimize destek olmak adına gündüz gece demeden çalışıyoruz” dedi. Başkan Yüce, bu 2 proje sayesinde gençlerin ata sporlarını, geleneklerini yakından tanıma fırsatı bulacağını ve yeni icat ile keşiflerin yapılacağı merkezde milli-yerli üretime güç katacaklarını söyledi.

Türkiye’nin geldiği noktayı görmeyenler haksızlık ediyor”
Açılışta konuşan TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Türkiye’nin dünya ölçeğinde geldiği noktayı görmeyenlerin ülkeye haksızlık ettiklerini belirterek, “Üniversitelerin halka, halkında üniversitelere açılması çok önemli bir mesele. Bulundukları şehirle bütünleşmelerini çok kıymetli buluyorum. İçeriği itibariyle geniş kapsamlı festival dolayısıyla SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan şahsında tüm akademisyenlerimizi kutluyor, katkıları olan herkesi tebrik ediyorum. İlim üreten, bu ilmi insanlara öğreten, toplumla paylaşan kurumlar tarih boyunca var olmuştur. Üniversitelerimiz bir toplumun temel kurumları arasında yer almaktadır. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ülkemizin bütün şehirlerinde üniversitelerimiz var. Akademide de çok ciddi mesafeler alındı. Üniversite davası Türkiye’de milletimizin en önemli davalarından birisidir. Hocalarımıza çok büyük önem düşüyor. Ülkemizin gelecek hedeflerine ulaştıracak bireyler yetiştirecektir. Türkiye tasavvuru dışarıdan bakıldığında çok daha büyüktür. Geldiğimiz yerden gittiğimiz noktayı görmeyenler ülkemize büyük haksızlık ediyor. Dünyadaki değişmelere sadece siyaset olarak değil, diğer alanlardan da baktığımızda ülkemize çok büyük görevler düşüyor ve bunun en büyük dinamoları da üniversitelerimiz, akademisyenlerimizdir” dedi.

Atadan miras kalan kültürü tanıyacaklar
Projelerin detaylarını anlatan Başkan Yüce, “Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak genç yeteneklerin teşvik edildiği, sanatın desteklendiği bu organizasyonun en güçlü destekçisi olmaktan hem mutluluk hem de gurur duyuyoruz. Sakarya pek çok avantaja sahip bir şehirdir. Bu avantajlarıyla her yaştan insanın ihtiyaçlarını karşılayabilecek nitelikler taşıyor. Biz de Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak şehrimizin sahip olduğu tüm bu avantajları en iyi şekilde değerlendirmek için gayretle çalışıyoruz. Sizler için iki müjdem var. Sakarya Üniversitesiyle birlikte iki yeni projeyi hayata geçiriyoruz. Az önce tanıtımını izlediğimiz, içerisinde okçuluk, binicilik, yağlı güreş gibi ata sporlarımızın yapılabileceği; kültürel aktivitelerimizin gerçekleştirilebileceği ve geleneksel lezzetlerimizin tadılabileceği bir etnopark inşa ediyoruz.  Burada atalarımızdan bize miras kalan kültürü tanıyabilecek ve yakından tecrübe edebileceğiz” dedi.

Yerli ve milli üretime güç katacak”
Yüce, yapılacak teknoloji merkezinde yerli ve milli üretime güç katacak yeni icat ve keşiflerin yapılacağına inandıklarını kaydederek, “İkinci olarak yeni keşiflerin ve icatların yapılabileceği bir Teknoloji Topluluk Merkezi kuruyoruz.  Mühendislik topluluklarımızın bir araya geleceği bu merkezde öğrencilerimiz hocalarının desteğiyle drone roket faaliyetlerine, temiz enerjiden batarya çalışmalarına kadar pek çok proje yürütebilecekler. İnanıyorum ki bu merkez sayesinde gerçekleşecek keşiflerle yerli ve milli üretim hamlemiz güçlenecek, burada üretilen ürünler uluslararası platformlarda ülkemizi en iyi şekilde temsil edecektir. Etnopark Projemizin ve Teknoloji Topluluk Merkezi Projemizin hayırlı olmasını dilerim. Dünyanın en modern ve en donanımlı bisiklet parkuruna sahibiz. Burada her sene birkaç farlı dünya şampiyonası gerçekleştiriyoruz. Spor Şehri Sakarya olarak anılmak için sporun her dalında ulusal ve uluslararası müsabakalara ev sahipliği yapıyoruz. Spor Kulübümüz aracılığıyla binlerce gencimize eğitimler veriyoruz” diye konuştu. 

“Gençlere her koşulda destek veriyoruz
Büyükşehir olarak gençlere her koşulda destek olmak için gece-gündüz çalıştıklarına vurgu yapan Yüce, “Ülkemizin en donanımlı off-road parkurlarından birini inşa ediyoruz. Yine Türkiye’de kano ve kürek sporlarının merkezi olacak bir Kano ve Kürek Parkuru projesi için çalışıyoruz. Tüm bu çalışmalarımızın önceliği elbette siz gençlerimiz oluyor. Biliyorsunuz şu sıralar bir yarışma düzenliyoruz. Gençlerimizden şehrimize dair projeler üretmelerini ve yarışmaya başvurmalarını istiyoruz. İçerisinde gençlerin bulunduğu jüri en iyi ilk 10 projeyi belirliyor. Belirlenen bu 10 proje hemşerilerimizin oyuna sunuluyor. En çok oyu alan projeyi hayata geçiriyor ve diğer 9 projenin sahibini ödüllendiriyoruz. Başvurularımız devam ediyor, kaçırmayın. Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak hemşerilerimizin hayatını kolaylaştırmak ve her koşulda gençlerimize destek olmak adına gündüz gece demeden çalıştığımızı bir kere daha yineliyor; hepinizi en içten ve samimi duygularımla selamlıyorum” ifadelerini kullandı. 

Bu etkinlik bahar şenliklerine yeni bir bakış kazandıracak”
YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar festivalin üniversitelerde şenlik anlayışına yeni bir bakış kazandıracağını ifade ederek,“Sakarya Üniversitesi tarafından düzenlenen bu festivale katılmaktan memnuniyet duydum. Bu festival aslında bir taraftan öğrencilerimizin kendi araklarında sosyalleşme imkânını artıran, akademisyenlerimizi yılın ağırlığını sosyalleşmeyle üzerlerinden atmaya vesile olacakları diğer taraftan da festivale katkı veren taraflar ile üniversite camiasını bir araya getiren önemli bir organizasyon olarak öne çıkıyor. Kültür, sanat, bilim, kariyer gibi pek çok başlıkta gerçekleştirecek festivalin bahar şenliklerine yeni bir bakış kazandıracağını da ifade etmek isterim. SAÜ şehrin paydaşlarıyla fevkalade bir iş birliği sağlamış bir üniversite hüviyetini taşıyor. Tebrik ediyorum” dedi.

“4 mevsimi ayrı güzel”
Söz alan AK Parti Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, “Kampüsümüzün 4 mevsimi ayrı güzel. Öğrencilerimizin de bahar şenliği talepleri oluyordu. Yeni nesil bir bahar şenliği ile SAÜFEST başlıyor. Sadece müzik ve eğlence değil, yaşamın her alanına dair bir çalışma var. Bu festivalde ciddi bir iş birliği var” dedi. Katılımcılara teşekkür eden SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, “Gururla ifade etmek isterim ki 52 yılı geride bırakmış SAÜ kurumsallık ölçütlerinde önemli mesafeler kat etmiş, sadece ülkemizin değil, dünyanın gözde eğitim kurumları arasına adını yazdırmıştır. Yeni nesil mezunlarımızla Türkiye’nin kalkınma hedeflerine daha fazla destek olacağımıza inanıyoruz. SAÜFEST’i yeni nesil bahar şenliği olarak tasarladık. Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem Yüce’ye destekleri dolayısıyla teşekkür ediyorum” diye konuştu. Vali Çetin Oktay Kaldırım ise, “Çok güzel bir şehirde yaşıyoruz. Doğal güzellikleri, potansiyeli ve hedefleri ile müstesna bir şehirdeyiz. Üniversiteler bilgi üreten kurumlar. Gençlerimize yeni nesil alanlarda çok iyi çalışmalarını tavsiye ediyorum. Zira bizim kendini yetiştirmiş genç bireylere ihtiyacımız var. SAÜFEST çok zengin bir program içeriğiyle başlıyor. Şehrimize hayırlı olsun” ifadelerini kullandı. SAÜFEST açılışında konuşmaların ardından Prof. Dr. Şentop, Başkan Yüce ve protokol üyeleri stantları ziyaret ederek gençlerle sohbet etti. Program, kurdele kesimiyle son buldu.
 

banner178
Yorumlar (0)
banner133
15
az bulutlu
Namaz Vakti 17 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 37 70
3. Konyaspor 37 67
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 37 58
7. Antalyaspor 37 58
8. Karagümrük 37 57
9. Adana Demirspor 37 52
10. Sivasspor 37 51
11. Galatasaray 37 51
12. Kasımpaşa 37 50
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 37 47
15. Giresunspor 37 45
16. Gaziantep FK 37 43
17. Rizespor 37 36
18. Altay 37 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 37 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 35 67
2. Ümraniye 35 67
3. Bandırmaspor 35 61
4. İstanbulspor 35 59
5. Erzurumspor 35 58
6. Eyüpspor 35 54
7. Manisa Futbol Kulübü 36 49
8. Tuzlaspor 35 49
9. Samsunspor 35 48
10. Gençlerbirliği 35 48
11. Keçiörengücü 35 48
12. Boluspor 35 47
13. Denizlispor 35 46
14. Altınordu 35 45
15. Adanaspor 35 45
16. Bursaspor 35 41
17. Kocaelispor 35 41
18. Menemen Belediyespor 35 38
19. Balıkesirspor 35 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 36 86
3. Chelsea 36 70
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 36 48
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 36 45
14. Aston Villa 36 44
15. Southampton 36 40
16. Everton 36 36
17. Leeds United 37 35
18. Burnley 36 34
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 37 85
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 37 64
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Osasuna 37 47
10. Celta Vigo 37 46
11. Valencia 37 45
12. Rayo Vallecano 37 42
13. Espanyol 37 41
14. Getafe 37 39
15. Elche 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 37 32
20. Deportivo Alaves 37 31