Gençlere müjdeyi verdi

Yüce, üniversite içinde okçuluk, binicilik ve güreş gibi ata sporlarının yapılacağı etnopark ve keşif ile icat alanı olacak bir teknoloji merkezi açacaklarını müjdeleyerek, “Gençlere atadan miras kültürü anlatacak, diğer tarafta da milli üretime destek olacağız” dedi.

GÜNDEM 09.05.2022, 14:59 Şevval Geçin
Gençlere müjdeyi verdi

Açılışı yapan TBMM Başkanı Şentop ise, “Türkiye tasavvuru dışardan bakıldığında çok büyüktür. Geldiğimiz yerden, gittiğimiz noktayı görmeyenler Türkiye’ye haksızlık ediyor. Akademide de Cumhurbaşkanımız önderliğinde ciddi mesafe aldık” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Serdivan’da karşıladığı TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop ile birlikte şehirde 9 gün sürecek Bilim, Kitap, Sanat, Film, Spor ve Kariyer Festivali SAÜFEST - “Şehir Kampüste Buluşuyor” programının açılışına katıldı. SAÜ Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen açılışa, festivali büyük bir ilgiyle bekleyen gençler de yoğun katılım gösterdi. Programa ayrıca YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Vali Çetin Oktay Kaldırım, AK Parti Milletvekilleri Çiğdem Erdoğan Atabek, Recep Uncuoğlu, Kenan Sofuoğlu, MHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Muhammed Levent Bülbül, Sakarya Cumhuriyet Başsavcısı Osman Köse, AK Parti İl Başkanı Yunus Tever, MHP İl Başkanı Ahmet Ziya Akar, İl Jandarma Komutanı Albay Aydın Kutlu, SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, İlçe belediye başkanları, İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya ile üniversite dekanları ve akademisyenler katıldı.

Gençlere 2 önemli müjde
Açılışta konuşan Başkan Yüce, Sakarya’da özellikle son dönemde hayata geçirilen gençlik yatırımlarını anlattı. Şehrin daha güçlü bir sisteme sahip olabilmesi ve yarınlara umutla bakması için gençleri keşfetmenin önemine vurgu yapan Yüce, Sakarya Üniversitesi’nin de (SAÜ) katkılarıyla hayata geçirilecek 2 yeni projenin müjdesini verdi. Başkan Yüce, gençlerin okçuluk, binicilik ve güreş gibi ata sporlarını tanıyıp, uygulayabilecekleri bir etnopark ile keşif ve icatların yapılabileceği tam donanımlı bir teknoloji merkezinin hayata geçirileceğini ifade ederek, “Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak hemşerilerimizin hayatını kolaylaştırmak ve her koşulda gençlerimize destek olmak adına gündüz gece demeden çalışıyoruz” dedi. Başkan Yüce, bu 2 proje sayesinde gençlerin ata sporlarını, geleneklerini yakından tanıma fırsatı bulacağını ve yeni icat ile keşiflerin yapılacağı merkezde milli-yerli üretime güç katacaklarını söyledi.

Türkiye’nin geldiği noktayı görmeyenler haksızlık ediyor”
Açılışta konuşan TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Türkiye’nin dünya ölçeğinde geldiği noktayı görmeyenlerin ülkeye haksızlık ettiklerini belirterek, “Üniversitelerin halka, halkında üniversitelere açılması çok önemli bir mesele. Bulundukları şehirle bütünleşmelerini çok kıymetli buluyorum. İçeriği itibariyle geniş kapsamlı festival dolayısıyla SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan şahsında tüm akademisyenlerimizi kutluyor, katkıları olan herkesi tebrik ediyorum. İlim üreten, bu ilmi insanlara öğreten, toplumla paylaşan kurumlar tarih boyunca var olmuştur. Üniversitelerimiz bir toplumun temel kurumları arasında yer almaktadır. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ülkemizin bütün şehirlerinde üniversitelerimiz var. Akademide de çok ciddi mesafeler alındı. Üniversite davası Türkiye’de milletimizin en önemli davalarından birisidir. Hocalarımıza çok büyük önem düşüyor. Ülkemizin gelecek hedeflerine ulaştıracak bireyler yetiştirecektir. Türkiye tasavvuru dışarıdan bakıldığında çok daha büyüktür. Geldiğimiz yerden gittiğimiz noktayı görmeyenler ülkemize büyük haksızlık ediyor. Dünyadaki değişmelere sadece siyaset olarak değil, diğer alanlardan da baktığımızda ülkemize çok büyük görevler düşüyor ve bunun en büyük dinamoları da üniversitelerimiz, akademisyenlerimizdir” dedi.

Atadan miras kalan kültürü tanıyacaklar
Projelerin detaylarını anlatan Başkan Yüce, “Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak genç yeteneklerin teşvik edildiği, sanatın desteklendiği bu organizasyonun en güçlü destekçisi olmaktan hem mutluluk hem de gurur duyuyoruz. Sakarya pek çok avantaja sahip bir şehirdir. Bu avantajlarıyla her yaştan insanın ihtiyaçlarını karşılayabilecek nitelikler taşıyor. Biz de Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak şehrimizin sahip olduğu tüm bu avantajları en iyi şekilde değerlendirmek için gayretle çalışıyoruz. Sizler için iki müjdem var. Sakarya Üniversitesiyle birlikte iki yeni projeyi hayata geçiriyoruz. Az önce tanıtımını izlediğimiz, içerisinde okçuluk, binicilik, yağlı güreş gibi ata sporlarımızın yapılabileceği; kültürel aktivitelerimizin gerçekleştirilebileceği ve geleneksel lezzetlerimizin tadılabileceği bir etnopark inşa ediyoruz.  Burada atalarımızdan bize miras kalan kültürü tanıyabilecek ve yakından tecrübe edebileceğiz” dedi.

Yerli ve milli üretime güç katacak”
Yüce, yapılacak teknoloji merkezinde yerli ve milli üretime güç katacak yeni icat ve keşiflerin yapılacağına inandıklarını kaydederek, “İkinci olarak yeni keşiflerin ve icatların yapılabileceği bir Teknoloji Topluluk Merkezi kuruyoruz.  Mühendislik topluluklarımızın bir araya geleceği bu merkezde öğrencilerimiz hocalarının desteğiyle drone roket faaliyetlerine, temiz enerjiden batarya çalışmalarına kadar pek çok proje yürütebilecekler. İnanıyorum ki bu merkez sayesinde gerçekleşecek keşiflerle yerli ve milli üretim hamlemiz güçlenecek, burada üretilen ürünler uluslararası platformlarda ülkemizi en iyi şekilde temsil edecektir. Etnopark Projemizin ve Teknoloji Topluluk Merkezi Projemizin hayırlı olmasını dilerim. Dünyanın en modern ve en donanımlı bisiklet parkuruna sahibiz. Burada her sene birkaç farlı dünya şampiyonası gerçekleştiriyoruz. Spor Şehri Sakarya olarak anılmak için sporun her dalında ulusal ve uluslararası müsabakalara ev sahipliği yapıyoruz. Spor Kulübümüz aracılığıyla binlerce gencimize eğitimler veriyoruz” diye konuştu. 

“Gençlere her koşulda destek veriyoruz
Büyükşehir olarak gençlere her koşulda destek olmak için gece-gündüz çalıştıklarına vurgu yapan Yüce, “Ülkemizin en donanımlı off-road parkurlarından birini inşa ediyoruz. Yine Türkiye’de kano ve kürek sporlarının merkezi olacak bir Kano ve Kürek Parkuru projesi için çalışıyoruz. Tüm bu çalışmalarımızın önceliği elbette siz gençlerimiz oluyor. Biliyorsunuz şu sıralar bir yarışma düzenliyoruz. Gençlerimizden şehrimize dair projeler üretmelerini ve yarışmaya başvurmalarını istiyoruz. İçerisinde gençlerin bulunduğu jüri en iyi ilk 10 projeyi belirliyor. Belirlenen bu 10 proje hemşerilerimizin oyuna sunuluyor. En çok oyu alan projeyi hayata geçiriyor ve diğer 9 projenin sahibini ödüllendiriyoruz. Başvurularımız devam ediyor, kaçırmayın. Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak hemşerilerimizin hayatını kolaylaştırmak ve her koşulda gençlerimize destek olmak adına gündüz gece demeden çalıştığımızı bir kere daha yineliyor; hepinizi en içten ve samimi duygularımla selamlıyorum” ifadelerini kullandı. 

Bu etkinlik bahar şenliklerine yeni bir bakış kazandıracak”
YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar festivalin üniversitelerde şenlik anlayışına yeni bir bakış kazandıracağını ifade ederek,“Sakarya Üniversitesi tarafından düzenlenen bu festivale katılmaktan memnuniyet duydum. Bu festival aslında bir taraftan öğrencilerimizin kendi araklarında sosyalleşme imkânını artıran, akademisyenlerimizi yılın ağırlığını sosyalleşmeyle üzerlerinden atmaya vesile olacakları diğer taraftan da festivale katkı veren taraflar ile üniversite camiasını bir araya getiren önemli bir organizasyon olarak öne çıkıyor. Kültür, sanat, bilim, kariyer gibi pek çok başlıkta gerçekleştirecek festivalin bahar şenliklerine yeni bir bakış kazandıracağını da ifade etmek isterim. SAÜ şehrin paydaşlarıyla fevkalade bir iş birliği sağlamış bir üniversite hüviyetini taşıyor. Tebrik ediyorum” dedi.

“4 mevsimi ayrı güzel”
Söz alan AK Parti Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, “Kampüsümüzün 4 mevsimi ayrı güzel. Öğrencilerimizin de bahar şenliği talepleri oluyordu. Yeni nesil bir bahar şenliği ile SAÜFEST başlıyor. Sadece müzik ve eğlence değil, yaşamın her alanına dair bir çalışma var. Bu festivalde ciddi bir iş birliği var” dedi. Katılımcılara teşekkür eden SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, “Gururla ifade etmek isterim ki 52 yılı geride bırakmış SAÜ kurumsallık ölçütlerinde önemli mesafeler kat etmiş, sadece ülkemizin değil, dünyanın gözde eğitim kurumları arasına adını yazdırmıştır. Yeni nesil mezunlarımızla Türkiye’nin kalkınma hedeflerine daha fazla destek olacağımıza inanıyoruz. SAÜFEST’i yeni nesil bahar şenliği olarak tasarladık. Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem Yüce’ye destekleri dolayısıyla teşekkür ediyorum” diye konuştu. Vali Çetin Oktay Kaldırım ise, “Çok güzel bir şehirde yaşıyoruz. Doğal güzellikleri, potansiyeli ve hedefleri ile müstesna bir şehirdeyiz. Üniversiteler bilgi üreten kurumlar. Gençlerimize yeni nesil alanlarda çok iyi çalışmalarını tavsiye ediyorum. Zira bizim kendini yetiştirmiş genç bireylere ihtiyacımız var. SAÜFEST çok zengin bir program içeriğiyle başlıyor. Şehrimize hayırlı olsun” ifadelerini kullandı. SAÜFEST açılışında konuşmaların ardından Prof. Dr. Şentop, Başkan Yüce ve protokol üyeleri stantları ziyaret ederek gençlerle sohbet etti. Program, kurdele kesimiyle son buldu.
 

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 02 Aralık 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 15 34
2. Rizespor 14 25
3. Pendikspor 14 25
4. Keçiörengücü 14 25
5. Boluspor 14 25
6. Samsunspor 14 24
7. Manisa FK 14 23
8. Bodrumspor 14 22
9. Bandırmaspor 14 21
10. Sakaryaspor 15 19
11. Altay 14 18
12. Adanaspor 14 17
13. Göztepe 13 17
14. Tuzlaspor 14 16
15. Erzurumspor 14 14
16. Altınordu 14 12
17. Ö.K Yeni Malatya 15 11
18. Gençlerbirliği 14 7
19. Denizlispor 14 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4