“DEĞERLER BAŞARISI ÖLÇÜT OLMALI”

Vali Nayir, “Önceliğimiz hayatta başarılı olacak insanlar yetiştirmek olsun, sınavlar onun arkasından gelir. Çocuklarımız sınavlarda çok başarılı ancak erdemden, faziletten yoksun ise biz geleceğe zararlı nesil de yetiştirmiş olabiliriz.”

GÜNDEM 23.05.2019, 11:53 23.05.2019, 11:53
“DEĞERLER BAŞARISI ÖLÇÜT OLMALI”

Okul ziyaretinde bulunup öğretmen ve öğrencilerle bir araya gelen Vali Ahmet Hamdi Nayir, bu hafta da Hacı Zehra Akkoç Kız Anadolu Lisesinde temaslarda bulundu. İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, Adapazarı İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Vedat Tezbilen’in de eşlik ettiği ziyarette Okul Müdürü Songül Mercan ile farklı spor dallarında Türkiye ve Avrupa Şampiyonluğu kazanmış olan öğrenciler tarafından karşılanan Vali Ahmet Hamdi Nayir, öğretmenler ve şampiyon öğrencilerle bir süre sohbet edip tebrik ederek hatıra fotoğrafı çektirdi.

“ŞAMPİYONLAR YETİŞTİREN OKUL”
Okulun genel durumuna dair bilgiler veren Müdür Mercan, 1996-1997 döneminde eğitime başladıklarını ve 2013-2014 eğitim-öğretim yılından itibaren de Anadolu Lisesi olarak eğitim vermekte olduklarını, okullarının sosyal, kültürel ve spor alanlarında önemli başarıları bulunduğunu ifade ederek, son olarak bu yıl Trabzon’da düzenlenen Okul Sporları Türkiye Bisiklet Şampiyonasında Türkiye Şampiyonu olduklarını söyledi.

“EDEBİYATI İYİ BİLMENİZ HER ALANDA BÜYÜK FAYDA SAĞLAR”
Sınıfları gezerek öğrencilerle idealleri ve hayalleri üzerine bir süre sohbet eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, ilk olarak 10. sınıfta Edebiyat dersine ortak olup öğrencilik yıllarına dair duygu ve düşüncelerini dile getirerek, “Hiç geçmeyecek sandığımız zaman aslında hızla akıp gidiyor. Sizler de bir gün bizim olduğumuz taraftan öğrencilere, ‘bizim zamanımızda’ diye başlayan cümleler kuracaksınız. Zamanınızı iyi değerlendirmeniz gerekmektedir. Bazı derslerin diğer derslere fayda sağlayan genel bir özelikleri vardır. Edebiyat dersi, dil bilgimiz diğer derslere de çok büyük katkı sunacaktır. Hangi ders olursa olsun soruyu anlama ve düzgün cevap verebilmeniz için dilimizi iyi bilmeniz gerekir” dedi.

“YARDIMSEVER İNSANLAR GÜZEL DUYGULARLA HER DAİM ANILIR”
11. sınıfta okula ismini veren Hacı Zehra Akkoç’un kim olduğuna dair öğretmen ve öğrencilerle sohbet eden Vali Nayir, “Okula adlarını veren insanların hayatta olmasalar bile böylesi güzel eğitim yuvalarında isimleri yaşatılıyor. Ülkelerin zenginliği de aslında tam da buradan geliyor. Devletin gücünün yetmediği yerlerde imkânı olan vatandaşların destek olabilmesi medeniyet zenginliğinin göstergesidir. Kimi bir hastane yaptırır, kimi bir kütüphane, kimi de çeşme yaptırır ve hem insanlığa hizmet eder hem de adını yaşatır. İnancımıza göre öldükten sonra amel defteri kapansa da, böylesi eserler bırakan kişilerin amel defteri kapanmaz ve sevap kazanmaya devam ederler” diye konuştu.

“HER İŞİN EN İYİSİNİ YAPMAYA GAYRET ETMELİYİZ”
Bir öğrencinin neden Vali olmayı tercih ettiklerine dair bir soru üzerine hem lise hem de üniversite yıllarına dair anılarına değinen Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Tercihim mi yoksa gittiğim yol oraya doğru mu beni götürdü, onu tam olarak anlamak benim için de zordu. Sizin yaşınızdayken böyle bir idealim yoktu, ancak Siyasal Bilimler Fakültesini kazanıp okulu bitirince Kaymakam adaylığı sınavına başvurup kazandım. 6 ilçede Kaymakamlık, 3 İlde Vali Yardımcılığı yaptıktan sonra Bakanlıkta farklı görevlerde bulundum ve Vali olarak Bilecik ile Kütahya’dan sonra 3. görev yerim Sakarya oldu. Çok büyük hayallerim yoktu, ancak hangi işi yapıyorsam en iyisini yapmaya çalıştım. Sizlerden beklentimiz de aynen budur. Hangi işi yaparsanız yapın en iyisini ve farklısını yapmaya çalışın” dedi.

“ÖĞRENCİLERE HEM İNGİLİZCE HEM TÜRKÇE CEVAP VERDİ”
12. sınıfta öğrencilerin İngilizce yönelttikleri soruları hem İngilizce hem de Türkçe cevaplayan Vali Nayir, “Anadolu’da ‘Bir lisan bir insan’ diye çok güzel bir söz vardır. Sizleri diğer insanlardan farklı kılacak, emsallerinizin önüne geçmenize yardımcı olacak özelliklerden birisi de yabancı dil bilmenizdir. Şu anki yaşınız, hafızanız, yaşamınız dil öğrenmeye çok müsait, küçük yaşlarda dil daha kolay öğreniliyor” dedi. Meslekte örnek aldığı kişiler olup olmadığı sorusuna “Başarılı olan insanları birebir örnek alıp onu taklit etmek gerçekten çok zordur. Her insanın başarısına katkı sağlayan farklı bir meziyeti vardır. Bizim alanımızda ‘Yöneticiliğin kitabı yoktur’ diye güzel bir söz vardır. Mesela Valiler arasında bazıları yalnızca bakışları ile sorunları halledebilir, bazıları hitabeti ile işi halledebilir, bazıları mevzuata çok hâkim olduğundan başarılı olur, bazıları da insani ilişkileri kullanarak olayları çözebilir. Sizler rol model aldığınız kişinin özelliklerini iyi bilmelisiniz ve sizin yapınıza uygun olanları taklit etmelisiniz. Aksi takdirde çok suni, yapmacık olur. Benim de çok takdir ettiğim Valilerim vardı, ama birebir taklitten uzak durdum” diye söyledi.
Öğrencilerin kendisine yönelttiği özel soruları da cevaplayan Vali Ahmet Hamdi Nayir, bir dönem el sanatları ile uğraştığını ve bundan da büyük keyif aldığını ifade etti.

“ÇOCUKLARIMIZIN HAYATINA DOKUNMALISINIZ”
Sınıfları gezdikten sonra Öğretmenler Odasında öğretmenlerle bir araya gelen Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Her ülkenin, her milletin kaderine hükmeden öğretmenleri vardır, her büyük kişiyi etkilemiş, yönlendirmiş olan yine öğretmenlerimizdir. Sizler de birer öğretmenin eserisiniz, birçok öğretmen sizin hayatınıza dokunmuş, tesir etmiştir. Bizim de sizlerden en büyük beklentimiz, çocukların hayatına dokunup yeni nesli ihtiyacımız olan en iyi usulle, en iyi ilgiyle, alakayla yetiştirmeniz ve geleceğe hazırlamanızdır. Zor bir coğrafyada yaşadığımız için güçlü olmaya ihtiyacımız var, bu gücün de en önemli kısmını iyi yetişmiş insan gücü oluşturuyor. Bu da sizlerin fedakârlığı ve özverisiyle gerçekleşecek bir olaydır.

“SINAVLARDAKİ BAŞARI DEĞİL, DEĞERLERDEKİ BAŞARI ÖLÇÜT OLMALI”
Eğitimin gayesi geleceğimize katkı sağlayacak insanlar yetiştirmek olmalıdır. Yalnızca sınavlarda başarılı olacak öğrenci yetiştiriyoruz diye düşünüyorsak, baştan kaybetmişiz demektir. Önceliğimiz hayatta başarılı olacak insanlar yetiştirmek olsun, sınavlar onun arkasından gelir. Velilerimiz çocuklarının ilk önce sınavlarda başarılı olmasını isteyebilir. Ancak sizler, 'Çocuk hayatta kendisine ihtiyaç duyduğu birçok donanımı burada alsın; iyi bir insan olmayı, haktan ve adaletten yana olmayı, sorumluluk duygusunu burada öğrensin, ondan sonra sınavlarda başarılı olmayı hedeflesin’ diye düşünmelisiniz. Eğer çocuklarımız sınavlarda çok başarılı olmuş, ancak erdemden ve faziletten yoksun kalmış ise, biz geleceğe zararlı bir nesil de yetiştirmiş olabiliriz. Hitler'in kimyagerleri de çok iyi bilim adamı idi, ancak kalplerinde, vicdanlarında eksik bırakılan hususlarla hem kendi ülkelerine hem dünyaya en büyük zararı verdiler.

“BİZ YÜREĞİNDE İNSAN SEVGİSİ OLAN NESİL İSTİYORUZ”
Biz kalbinde insan sevgisi olan doktorlar olsun istiyoruz, yoksa doktorluğunu, sağlık hizmetini para kazanma aracı olarak görenleri yetiştirmiş oluruz. Çok iyi ezber yapıyor diye kalbindeki, gönlündeki adalet ve hakkaniyet anlayışını ölçmeden veya onu aşılamadan bir çocuğumuzu hukuk fakültesine göndermişsek, bir zaman sonra onun vereceği hükmün adalet ve hakkaniyet ölçülerine ne kadar uyduğunu sorgularız. Çok iyi matematik çözüyor diye çocuğu mühendis yapalım, ancak sorumluluk duyguları eksik kalsın dersek, deprem olmadan yıkılan binalar bizi bekliyor demektir. Bizim ihtiyacımız olan güzel duygularla iç içe geleceğe hazırlanmış, hayata hazırlanmış bir nesildir.

“DİL LİSANI DEĞİL, HAL LİSANI”
Dünyanın birçok yerinde ilkokul çağında sınav yoktur. Biz ilk seneden itibaren sınav yapmaya başlıyoruz. Veliyi de çocuğun sınavdaki başarısına bakmaya zorluyoruz. Okulun ve öğretmenin başarısını sınavda çocuğumuzun yapmış olduğu soru sayısı ile ölçmeye çalışıyoruz. Çocuğumuzu hayata hangi değerlerle hazırladığımızı önemsemiyoruz. Bu durumu çözmek için müfredata değerler eğitimini bir ders olarak koyduk, ancak bu işin isim koyarak çözülmeyeceğini de anladık. Bu iş ancak gönülle çözülür. İşte tam da burada dil lisanı değil, hal lisanı devreye girmeli ve siz çocuklarımızı geleceğe kendi yaşadığınız değerlerle hazırlamalısınız. Bunlar çok zor değil, sizin başarabileceğiniz konulardır. Cömertliğin en güzel anlatımı odur ki; öğretmen, yanında kalemi olmayan birisine cebindeki kalemi verip 'Al bu senin olsun' demekle en büyük dersi zaten vermiş olur. Yoksa oturup anlatmakla olmuyor, uygulama olmalı ki tesiri de büyük olsun.

“BU ODADAKİ FARKLILIKLAR ZENGİNLİKTİR”
Öğretmenler odasındaki her türlü farklılık aslında hem sizlerin hem çocuklar ile velilerin hem de bizlerin zenginliğidir. Sizler ne kadar farklı düşünürseniz, eğitime dair düşüncelerinizi bu sırlı ve hikmetli odada güzel bir şekilde tartışabilirseniz, eğitimin kalitesini o derece yükseltebilirsiniz” diye söyledi.
Öğretmenlerin istek ve taleplerini de dinleyen Vali Ahmet Hamdi Nayir, spor alanındaki başarılarından dolayı da okul yöneticileri, öğretmenleri ve öğrencileri tebrik ettiğini sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)
banner35
3
açık
Namaz Vakti 06 Mart 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 27 57
2. Beşiktaş 26 57
3. Fenerbahçe 27 55
4. Trabzonspor 27 51
5. Hatayspor 27 46
6. Alanyaspor 27 43
7. Gaziantep FK 27 43
8. Karagümrük 27 41
9. Göztepe 27 36
10. Antalyaspor 27 35
11. Sivasspor 26 33
12. Konyaspor 26 32
13. Malatyaspor 27 31
14. Kasımpaşa 27 29
15. Kayserispor 26 28
16. Rizespor 27 28
17. Başakşehir 27 26
18. Erzurumspor 27 26
19. Ankaragücü 26 23
20. Denizlispor 26 21
21. Gençlerbirliği 26 21
Takımlar O P
1. Giresunspor 24 53
2. Samsunspor 24 50
3. İstanbulspor 25 47
4. Altınordu 24 44
5. Adana Demirspor 24 42
6. Altay 24 41
7. Tuzlaspor 24 41
8. Ankara Keçiörengücü 25 40
9. Bursaspor 24 34
10. Bandırmaspor 24 31
11. Ümraniye 24 31
12. Adanaspor 24 26
13. Boluspor 24 26
14. Menemenspor 24 26
15. Balıkesirspor 24 25
16. Akhisar Bld.Spor 24 19
17. Ankaraspor 24 15
18. Eskişehirspor 24 7
Takımlar O P
1. Man City 27 65
2. M. United 27 51
3. Leicester City 27 50
4. Chelsea 27 47
5. Everton 26 46
6. West Ham 26 45
7. Liverpool 27 43
8. Tottenham 26 42
9. Aston Villa 25 39
10. Arsenal 26 37
11. Leeds United 26 35
12. Wolverhampton 27 34
13. Crystal Palace 27 34
14. Southampton 26 30
15. Burnley 27 29
16. Brighton 26 26
17. Newcastle 26 26
18. Fulham 27 23
19. West Bromwich 27 17
20. Sheffield United 27 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 24 58
2. Barcelona 25 53
3. Real Madrid 25 53
4. Sevilla 24 48
5. Real Sociedad 25 42
6. Real Betis 25 39
7. Villarreal 26 37
8. Granada 25 33
9. Levante 25 32
10. Athletic Bilbao 24 30
11. Valencia 26 30
12. Celta de Vigo 25 30
13. Osasuna 25 28
14. Getafe 25 27
15. Cádiz 25 25
16. Eibar 25 22
17. Real Valladolid 25 22
18. Deportivo Alaves 25 22
19. Elche 24 21
20. Huesca 25 20