YAŞAM HABERLERİ Bu haber 732 kez okundu
19 Mayıs 2013, Pazar - 12.54

GELENEK SÜRÜYOR

Budaklar Köyü’nde her kandil olduğu gibi bu Regaip Kandili’nde de halka akşam namazı çıkışında gözleme ve ayran ikram edildi.

GELENEK SÜRÜYOR

Adapazarı Budaklar Köyü, toplumu birbirine kaynaştıran, birlik ve beraberliği simgeleyen, küçük büyük herkesin katıldığı eskiye dayanan gelenekleriyle tanınıyor. Mübarek üç ayların başlangıcı Regaib Kandili’nin kutlandığı gecede köy camisinde bir araya gelen Budaklar Köyü vatandaşları kalabalık cemaat topluluğuyla birlikte mübarek geceyi en güzel şekilde değerlendirdi. 

GÖZLEME
Her yıl Regaib Kandillerinde gözleme geleneğini devam ettiren köy halkı akşam namazı öncesinde evlerinden getirdikleri sıcak gözlemeleri, namaz çıkışında hep birlikte yiyerek, önümüzdeki yıl içinde kazançlarının bereketli, yuvalarının muhabbetli, kalplerinin merhametli, bedenlerinin sıhhatli olması dileğinde bulundu.
GENELEKLERE BAĞLI
Budaklar Köyü Muhtarı Cemalettin Başkanat, geleneklerine bağlı bir köy olduklarını ifade ederek, köyde yaşayan herkesin bir araya geldiği mübarek gecelerde düzenledikleri gözleme geleneğinin uzun yıllar yaşaması için çabalarının devam edeceğini söyledi. Budaklar Köyü’nde kısa bir süre önce göreve başlayan yeni cami imam hatibi Ramazan Akyel, Mübarek üç ayların başlangıcı Regaib Kandili gecesinde ilk kez karşılaştığı gözleme geleneğinin, dinimizin emrettiği toplumu kaynaştıran çok güzel bir etkinlik olduğunu belirterek, herkesin birbirine ikramı olan gözlemelerin hep birlikte yenmesinin manevi açıdan çok önemli olduğunu söyledi. Gözleme ziyafetinin sonunda mübarek gecenin duasını yaptıran Budaklar Köyü Cami İmam Hatibi Ramazan Akyel, Regaib Kandili’nin tüm İslam Alemine hayırlara vesile olmasını diledi.
 

YORUM EKLE

Haberler

Haber aranıyor...

Köşe Yazıları

Köşe yazısı aranıyor...