TEKNOLOJİ HABERLERİ Bu haber 8504 kez okundu
1 Haziran 2011, Çarşamba - 17.42

Geleceğin teknolojileri tasarlanacak

Sakarya Üniversitesi'nde (SAÜ) temeli atılan 5 bin metrekarelik Sakarya Teknokent Kompleksi'nde 100'e yakın firma geleceğin teknolojilerini tasarlayacak.

 
SAÜ Esentepe Kampüsü'nde düzenlenen temel atma töreninde konuşan SAÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, SAÜ'nün toplumun ve sanayinin sorunlarına çözüm üreten bir yer olmasının öncelikli amaçları arasında yer aldığını söyledi. Üniversite olarak bu yöndeki bütün engelleri aşma kararlılığını sürdürdüklerini ifade eden Elmas, temeli atılan kompleksin toplumun ve sanayinin sorunlarına çözüm üretmesinin en önemli göstergelerinden birisi olduğunu vurguladı. Elmas, ''Üniversitemizde meslek yüksekokullarımızın bir dönemini tamamen sanayide geçirmesini sağlayacağız. Bu, yıllardır konuşulan, ancak yapılmayan bir projedir. Bu konuda YÖK ile görüşmelerimiz devam ediyor. Önümüzdeki yıllardan itibaren meslek yüksekokullarımızda bulunan öğrencilerimizi sanayiye ve topluma açmış olacağız.'' dedi.

Proje geliştirme ve girişimciliğin dünyanın önemli bir gerçeği olduğunu dile getiren Elmas konuşmasını şöyle sürdürdü: ''Bu konuda üniversitemizde tüm bölümlerimize proje ve girişimcilik dersini koyuyoruz. Çünkü böyle bir kültürü oluşturmadan bu konuda adım atmak kolay olmuyor. Diğer yandan, üniversitemiz bünyesinde oluşturulan ve sanayinin sorunlarının çözümüne yönelik olan projelere özel destekler veriyoruz. Bu konuda üniversite olarak atılması gereken bütün adımları atıyoruz.''

Sakarya Valisi Mustafa Büyük ise Türkiye'nin araştırma ve geliştirme çalışmalarına son dönemlerde büyük önem verdiğine dikkat çekti. Ar-Ge faaliyetlerine ayrılan bütçenin artırıldığını kaydeden Büyük, ''Teknokent bilime ve halka büyük katkılar sağlayacak. Proje, özel sektör, üniversite ve toplumun kaynaşmasına da imkan sağlayacak.'' değerlendirmesini yaptı.

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı'nın (MARKA) araştırma ve geliştirme projelerine verdiği desteklere de değinen Büyük, ''Yönetim kurulu başkanlığını sürdürdüğüm ve 5 ili kapsayan ajansımız, bu yıl bütçesinden 9 milyon lirayı araştırma, geliştirme ve yenileme çalışmalarına destek vermek üzere ayırdı. 9 milyon liranın 4 milyonu kamu kurumlarına, 5 milyonluk kısmı ise özel sektörün araştırma ve geliştirme çalışmalarına hibe desteği olarak verilecek.'' şeklinde konuştu.

AK Parti Sakarya Milletvekili Hasan Ali Çelik de Ar-Ge projelerinin desteklenmesi konusunda 2002 ile 2009 yılları arasında önemli çalışmalar yapıldığını belirtti. Çelik, şu bilgileri verdi: ''Bu çalışmalar sonucunda görüyoruz. Ülkemiz, Belçika, Danimarka, Finlandiya ve Singapur gibi ülkeleri dışarıda bırakarak, çok ciddi bir Ar-Ge harcamasına sahne olmuştur. Ar-Ge harcamaları 2,9 milyar liradan 8,5 milyar liraya çıktı. 2002 yılında bilim ve teknoloji alanındaki kamu yatırımları harcamaları 114 milyon lira, 2011'de ise bu rakam 644 milyon liradır.''

Çelik, TÜBİTAK desteklerinin 2002'de 12 milyon lira olduğunu, 2010 yılında ise 56 kat artarak 80 milyon liraya ulaştığını kaydederek, marka ve tescil başvurularında Türkiye'nin Avrupa'daki ülkeler arasında ikinci sıraya yükseldiğini sözlerine ekledi.

Tören, Sakarya Valisi Büyük, SAÜ Rektörü Prof. Dr. Elmas, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu'nun ve AK Parti milletvekillerinin idari binanın temeline temsili olarak harç dökmeleriyle sona erdi.

2009 yılında oluşturulan SAÜ Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Yönetici Anonim Şirketi (Sakarya Teknokent AŞ) adıyla faaliyete başlayan teknokentin yeni inşa edilecek olan kompleksi, idari bina, kuluçka merkez binası, sergi ek binası, sığınak ve giriş nizamiye binası olmak üzere beş bölümden oluşacak. 3 bin 300 metrekarelik kapalı alanda hizmet verecek olan idari binada 41 ofis odası, 4 toplantı odası, 145 kişilik konferans salonu yer alacak. 2 bin 700 metrekarelik kuluçka merkez binasında ise 37 ofis odası ile 3 toplantı salonu bulunacak. Proje, 6 milyon 667 bin liraya mal olacak.
 

YORUM EKLE

Haberler

Haber aranıyor...

Köşe Yazıları

Köşe yazısı aranıyor...