EKONOMİ HABERLERİ Bu haber 915 kez okundu
18 Temmuz 2011, Pazartesi - 12.58

Fırsatçılar iş başında

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, fiyatları takip etmeye devam ettiklerini açıklayarak, “Ramazan fırsatçılığı yapılmasın” dedi.

Fırsatçılar iş başında

TZOB Genel Başkanı Bayraktar bir açıklama yaparak tüketicilerin Ramazan Ayında’da yeterli ve güvenilir gıdaya uygun fiyatla erişebilmesinin sağlanması adına çalıştıklarını ifade ederek, “Üreticiden tüketiciye varıncaya kadar tüm taraflar bu hususta gereken hassasiyeti göstermelidirler. Sütteki üretici fiyatlarındaki düşüşler marketlere yansımamıştır. Gıdaya zam geleceği, ürünlerin ramazan ayında zamlanacağı şeklinde çıkan ve halkımızı tedirgin eden haberler fırsatçılara zemin hazırlamaktadır” dedi.

“Türkiye Ziraat Odaları Birliği olarak bizler de üreticiden tüketiciye, halkımızın tamamını yakından ilgilendiren gıda fiyatlarındaki değişimleri, takip etmeye ve kamuoyunu doğru bilgilendirme amacıyla açıklamalarımıza devam ediyoruz” diyen Bayraktar şunları kaydetti: “Açıklamalarımızın amacı, tüketicinin ödediği fiyattan üreticilerimizin yeterince yararlanamadığını ortaya koymak, ayrıca fiyat artışlarının üreticilerimizden mi, yoksa aracı veya perakendecilerden mi kaynaklandığı konusunda doğru bilgiler sunmak, olası bir spekülatif fiyat artışlarını önlemektir. Ramazan ayının yaklaşması nedeniyle gıda piyasalarında bir hareketlilik başlamıştır. Gıda piyasalarında yaşanan bu hareketlilik bazı spekülatörlerin iştahını kabartmaktadır. Halkımızın mağdur edilmemesi için spekülatörlere fırsat verilmemeli, piyasaların canlanması için Ramazanı dört gözle bekleyen esnaf zan altında bırakılmamalıdır.”
ÜRETİCİDE DÜŞÜYOR
MARKETTE AYNI KALIYOR

Son 15 günde, dana ve kuzu etindeki üretici fiyatı hiç artmadığı halde, market fiyatları arttığını belirten Bayraktar, “30 Hazirandan bu yana son 15 gündeki fiyat değişimine baktığımızda, market fiyatlarında 11 üründe fiyat değişimi olmazken, 13 üründe azalma, 7 üründe ise fiyat artışı olmuştur. Süt, elma, nohut, kırmızı mercimek, yeşil mercimek, pirinç, kuru üzüm, kuru incir, toz şeker, yumurta ve tavuk eti fiyatlarında değişim görülmezken, kuru fasulyede yüzde1, kuru kayısıda yüzde 2, havuçta yüzde 4,3, yeşil fasulyede yüzde 4,4, domateste yüzde 4,5, kavunda yüzde 9,4, şeftalide yüzde 10,9, armutta yüzde 12,7, kirazda yüzde 15,7, patlıcanda yüzde 16,1, karpuzda yüzde 20,8, salatalıkta yüzde 23,1 ve soğanda yüzde 25,8 fiyat düşüşleri görülmüştür. Buna karşılık, dana etinde yüzde 0,5, çilekte yüzde 1,2, kuzu etinde yüzde 2, fındıkta yüzde 2,9, sivri biberde yüzde 5, limonda yüzd e6,4 ve patateste yüzde 22,1 fiyat artışları olmuştur. Son 15 gündeki market ve üretici fiyatlarını birlikte değerlendirdiğimizde karpuz, sivri biber, fındık, dana eti ve kuzu etinde üretici fiyatı değişmezken, market fiyatlarının arttığı görülmektedir. Son 15 günde üreticide et fiyatları değişmemesine rağmen marketlerde dana eti yüzde0,5, kuzu eti yüzde2 artış göstermiştir. Çilekte ise üretici fiyatları düşerken market fiyatları artış göstermiştir. Soğan, salatalık, karpuz, kavun, armut, yeşil fasulyede ise marketlerdeki fiyat düşüşü üreticiden daha az olmuştur. Verilerden de görüldüğü üzere üretici fiyatlarındaki düşüş marketlere yeterince yansımamıştır”

 

YORUM EKLE

Haberler

Haber aranıyor...

Köşe Yazıları

Köşe yazısı aranıyor...