ROPÖRTAJ HABERLERİ Bu haber 2640 kez okundu
19 Ocak 2012, Perşembe - 16.23

Finansman işletmenin kalbidir

Türkiye Finans Katılım Bankası Müdür Yardımcısı Gümze Topçu, "Türk ekonomisinde başarılı kadın girişimciler giderek artıyor. Rol modeller arttıkça kadınların iş hayatında yer almak için daha fazla mücadele edeceğini düşünüyorum" dedi.

Finansman işletmenin kalbidir

SÜRDÜRÜLEBİLİR FİNANSMAN İŞLETMENİN KALBİDİR
Uzun yıllardır bankacılık sektöründe çalışan başarılı bankacı Gamze Topçu ile kadın girişimciliği, kadın istihdamı başta olmak üzere bankacılık sektöründe kadının sermayeye ulaşımını kolaylaştıran etmenler üzerine söyleştik.
Gamze Topçu, hem iş hem de ev hanımı olmanın zorluklarını ve bunların üstüsinden nasıl geldiğini şöyle özetledi: "Çalışan bir kadın zamanını çok iyi programlamalıdır. Büyüklerin bir sözü vardır 'Vakit bir kılıç gibidir. Sen onu kesmezsen o seni keser.' Başarıya ulaşmak için planlı ve programlı olup düzenli yaşamak işi biraz daha kolaylaştırmaktadır. Girişimcilikte fikriniz olsa da, onu inşa etmeniz için ihtiyacınız olan şey sermayedir. İşe başlarken, geliştirirken ve işinizi büyütürken sermaye olmazsa olmazınızdır. Bu anlamda kadına pozitif ayrımcılık yapılarak Türkiye Finans Katılım Bankası ile SATSO arasında imzalanan protokolle kadının sermayeye ulaşımı kolaylaştı."
Gamze Topçu kimdir? Okurlarımıza kısaca kendinizi tanıtır mısınız?
1974 İstanbul doğumluyum. İlk, Orta, Lise Eğitimimi Aydın’da tamamlayıp, Bursa Uludağ Üniversitesi İ.İ.B.F. Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümünden 1997 yılında mezun oldum. 1998 yılında da Aydın Şubesi Etibank’ta bankacılığa başladım. 1999’da evlilik nedeni ile Sakarya’ya yerleşerek Toprakbank Sakarya Şubesi’nde görevime devam ettim. 2003’te Anadolu Finans’a geçtim. 2005 yılından itibaren de Türkiye Finans Katılım Bankası'nda meslek hayatımın 13. yılını doldurmuş bulunmaktayım. Halen Müdür Yardımcısı olarak görevime devam ediyorum. İki çocuk annesiyim.
Kendinizi nasıl bir iş ve ev kadını olarak tanımlıyorsunuz?
Aynı anda hem iyi bir iş kadını, hem de iyi bir ev kadını olmak kolay bir iş değil. Eğer çalışan bir kadınsanız evdeki düzeni sağlamak amacıyla mutlaka bir yardımcınız olmalı diye düşünüyorum. Çocuklarımın bakımı ve ev işlerimde destek almaktayım. Çalışan bir kadın zamanını çok iyi programlamalı. Büyüklerin bir sözü vardır 'Vakit bir kılıç gibidir. Sen onu kesmezsen o seni keser.' Başarıya ulaşmak için planlı ve programlı olup düzenli yaşamak işi biraz daha kolaylaştırmaktadır. Ben de böyle yapmaya çalışıyorum.
Türkiye’de girişimciliğe baktığımızda Sakarya’daki kadın girişimcilerin durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?
Sakarya’da kadın girişimci sayısı maalesef az. Kadınlarımızın iş hayatına yeni yeni atılma çabası içerisinde olduğunu görüyorum. Bunun yanı sıra gerçek anlamda başarılı kadın girişimcilerimiz de var.
Türkiye Finans Katılım Bankası ile SATSO Kadın Girişimciler Kurulu olarak kadınlara yönelik yapmış olduğu çalışmalar hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?
Girişimcilikte fikriniz olsa da onu inşa etmeniz için ihtiyacınız olan şey sermayedir. İşe başlarken, geliştirirken ve işinizi büyütürken sermaye olmazsa olmazınızdır. Bu kurulda bir bankacı olarak, sermayeyi kadına ulaştırmada desteklemek istedik. Bu protokol ile kadın girişimcilere pozitif ayrımcılık yaparak bir yıllık mali bilânço dönemini geçirmeden kredi sürecine dâhil ettik. Bankacılık hizmetlerinde daha düşük masraf tarifesi, kredilendirmede düşük fiyat avantajı sağladık. Pilot bölge olarak Sakarya ilini seçtik. Daha sonra Türkiye Finans Katılım Bankası olarak genele yaydık. Aydın, Çanakkale, Trabzon ve diğer iller… Ayrıca diğer illerde bu proje kapsamına kadın girişimcilerin yanı sıra genç girişimcileri de dahil ettik. Sakarya’daki kadın girişimciler SATSO'dan ve bankamızdan bu avantajlı protokolden faydalandırmak için daha fazla bilgi alabilir.
Kendi işini kurmak isteyen kadın girişimciler en çok hangi alanda faaliyet göstermek istiyor? Özellikle tercih edilen iş kolları var mı?
Özellikle bir alan yok. Kadınlar kendi bildikleri ve başarabileceğine inandıkları her alanda iş hayatına girmek için çaba sarf ediyor.
Kadınlar borçlarına sadık mı? Kredi dönüşlerinde sıkıntı yaşanıyor mu?
Kadının yetiştiriliş ve annelik rolünden olsa gerek sorumluluk bilincinin daha fazla olduğunu görmekteyiz. Kadınlar borçluluk hususunda daha duyarlı. Kredi dönüşlerinde de bu böyle.
Bankanızın kadın girişimcilere sunduğunuz kolaylıklar nelerdir?
Öncelikle katılım bankalarının diğer bankalara göre daha farklı bir yapısı olduğunu belirtmek istiyorum. Katılım bankaları reel ekonomik faaliyetlere, ticarete, yatırım ve üretim faaliyetlerine finansman sağlar. Bir borç satın alma yoktur. Türkiye Finans Katılım Bankası da bu prensiplerle çalışmaktadır. Destek paketimiz:
-KOBİ Proje kredileri
-Yeni tescil işyeri kredileri,
-Bireysel destek kredileri
-Bankacılık hizmet avantajlarından oluşmaktadır.
Örneğin bu protokol kapsamındaki kadın girişimcilerimize bireysel kredi kâr oranlarında 0,05 ile 0,10 puan indirim yapmaktayız. Tüm ürünlerde fiyatta avantaj sağlamaktayız. Bu hususta daha fazla bilgi için girişimci kadınlarımızı şubelerimize bekliyoruz.
Kadın girişimciler için finansman olanakların dışında, SATSO Kadın Girişimciler Kurulu olarak farklı sosyal projelerde de yer alıyor musunuz?
Kadın girişimciler kurulu TOBB bünyesinde yeni kurulmuş ve faaliyetlerini genele yeni yeni yaymaya başlamıştır. Bizler de bu kurulun ilklerindeniz. İlk olarak kurula yeni üyeler kazandırmak amacı ile çalışmalar yaptık. Sakarya’da kadın girişimcilerin bir araya gelebileceği, fikir alış verişinde bulunabileceği rahat bir ortam oluşturduk ve kadın girişimcilere çeşitli paneller vasıtasıyla rol modelleri tanıttık, örnek başarı hikâyeleriyle buluşturduk. Sakarya’da girişimci kadını temsil eden, destekleyen bir kurul olduğumuzu ortaya koyduk. Kurul olarak yeni projelerimizi de hayata geçirerek kadına destek olmaya devam edeceğiz.
Türk ekonomisinde kadının yeri hakkında neler düşünüyorsunuz? Kadın çalışan sayısını artırmak için neler yapılmalı?
Türk ekonomisinde başarılı kadın girişimciler giderek artmaktadır. Örnekler çoğaldıkça, rol modeller arttıkça kadınların iş hayatında yer almak için daha fazla mücadele edeceğini düşünmekteyim.
Öyle ki bugün başarılı rol modeller giderek artmakta ve en üst seviyede temsil eder durumdadır. Örneğin başarılı bir iş kadını ve aynı zamanda başarılı bir yönetici olan Ümit Boyner TÜSİAD başkanıdır. Türkiye’nin en büyük holdinglerinden birinin başında ve hatta dünyada sayılı iş kadınları arasında gösterilen Güler Sabancı, TOBB Kadın girişimciler kurulu başkanımız Aynur Bektaş eski bir bankacı ve aynı zaman da tekstil, turizm gibi iş kollarında başarılı bir girişimci ve yöneticidir.
Bugün için iş hayatında kadının yeri istenilen seviyede değildir. Ancak azımsanmayacak hızda artmaktadır. Daha önce de belirttiğim gibi rol modeller önemlidir.
Kariyerli bir kadın yönetici olmanın zorluklarını yaşıyor musunuz?
Aslına bakarsanız ülkemiz hızlı bir değişim göstermekte. Kadın yönetici olmak artık eskisi gibi zor bir süreç olmaktan çok, çalışma hayatında eşit mücadele edilen bir süreç olmaya başlamıştır.
Kadın yönetici olmak diye bir ayrıcalıktan çok, başarılı olanın şansı (kadın yada erkek ayrımı olmadan) daha fazladır.
Kariyerinde başarılı olmak isteyen kadınlara önerileriniz nelerdir?
Öncelikle kendimizi tanımak, kendimizi geliştirmek ile işe başlamanın doğru olduğunu düşünüyorum. Şu anda bulunduğumuz nokta ile olmak istediğimiz noktayı belirlemek, hedefler koymak ve çalışmanın bizi başarıya ulaştıracağı kanaatindeyim.
Mutlu ve huzurlu bir aile ortamının varlığı başarının vazgeçilmez unsurları arasındadır. Başarıyı ve mutluluğu arttıran daha birçok şeyi sayabiliriz. Kısaca çevreme baktığımda şunu görüyorum ki; çalışan ve üreten kadın her zaman daha mutlu…
RÖPORTAJ: Mine KÖSE

YORUM EKLE

Haberler

Haber aranıyor...

Köşe Yazıları

Köşe yazısı aranıyor...