YENİ DÖNEM

15 Haziran 2011, Çarşamba - 13.56

ERGÜN ÖZKAN

Yeni bir dönem başladı, seçmen tercihini iktidardan yana kullandı. Sakarya iktidara güvenini yine ülke ortalamasının üzerinde oy vererek gösterdi. Bizim için değişen CHP artık meclis tablosunda temsilde yer bulacak. Engin Özkoç, CHP adına uzun yıllar sonra seçilerek önemli bir sonuç almış oldu. Bu durum CHP adına bir başarı olarak izah edilemez kuşkusuz ancak bir şeyi de atlamamak gerekli, Özkoç’un şehir ve siyasi deneyimi iktidar milletvekillerinin üzerinde belli bir baskı oluşturacak ve yaptırımı olacaktır. Eğer senin benim fikrim kavgasına girilmeyip “önemli olan Sakarya’mızdır” denirse sonuçta Sakarya’mız kazanacaktır.
Halk iradesini sorgulayacak durumda değiliz. Kaldı ki demokrasi inancımızda buna müsaade etmez. Ortaya çıkan sonuç ve nedenlerini sorgulamaktan çok geleceğe dair hesaplar yapmamızı gerektiriyor.

AKP iktidarları döneminde ilin aldığı yatırım kalemleri diğer iller ile kıyaslandığında hep geride kalmış ve yetersizdi. Siyasiler, yatırım alabilmenin yolunun kabineden geçtiğini, ilin bakanlık ile temsili gerektiğini her fırsatta ifade ederler. Bunu zaman zaman iktidar milletvekilleri de onaylarlar. O zaman burada da iş başta il yönetimi olmak üzere tüm milletvekillerine düşmekte; tek vücut olarak hareket etmeleri “artık yeter Sakarya ya hak ettiği ilgi gösterilmelidir” diye bilmelidirler.

Her dönem iktidara desteğini esirgemeyen bir il niçin kabine de temsil edilemez bunu da anlamak güç. Sandıkta bakanı seçme hakkımız olsa sanırım biz meselemizi hallederdik.,

Bundan sonrası için ilin temsil edilmesini sağlamak, yatırımlardan hak ettiğimiz karşılığı almak adına iktidar ve yerel güç birliği oluşturulmalı.

Zaman hızla ilerliyor ve dönemler geride kalıyor. Her dönemin ortak şikayet konusu yatırımlardan yeterince pay alamamak oluyor. Bugünden bu durumu görüp, önlemlerini almalı ve yaşanabilir bir şehir tesis etmek için çaba harcanmalı.

İktidarın yerel yöneticileri artık mazeret üretecek durumda değil, yeni dönem doğru değerlendirilmeli ve ustalık dönemlerinde bu şehir yatırıma doyulmalı. Şantiye şehri haline dönüştürmeli. Zira bu şehirde yaşayanlar bunu fazlası ile hak ediyor.

İktidar artık bu şehre borcunu ödemeli!

YORUM EKLE

Haberler

Haber aranıyor...

Köşe Yazıları

Köşe yazısı aranıyor...