TEK KALE MAÇ!

11 Mayıs 2011, Çarşamba - 12.31

ERGÜN ÖZKAN

Çağdaş demokrasinin gereğidir adaylar bir platformda buluşur, şehri ve siyaseti tartışır seçmende buradan edindiği sonuç ile kararını verir. Batı toplumlarında seçim kültürü böyle işliyor. Genel başkanlar düzeyinde, bu kültür bizde böyle işlemiyor. CHP Genel Başkanı Kemal KILIÇDAROĞLU uzunca bir zamandır, Sayın Başbakana çağrıda bulunuyor. Bir TV kanalına çıkalım, kanal seçimini de size ait olsun birlikte halkın karşısına çıkalım. AKP tarafından bugüne kadar olumlu cevap gelmedi, aksine ben ustayım sen çırak, birlikte programa çıkmanın neresi doğru diye, çağdaş demokrasiler de örneğine rastlamayacağımız bir cevap geldi.

Genel başkan düzeyin de durum bu iken, Sakarya da seçim kampanyası nasıl işliyor. Her dönem gördüğümüz tablolar var, adaylar esnaf ziyaretleri, sivil toplum ziyaretleri vs. usullerle kampanyayı yürütüyor.

Şehir gazeteleri ile, TV kanalları ile seçkin yazar kitleri ile basın hayatında örnek bir şehir. Bu şehrin basını ortak bir TV programı düzenleyip, adayları konuk edebilir ve şehre dair tüm soruları adaylara yöneltip, Türkiye’ye örnek bir model sunabilirler.

Tüm adayların ne söylediği, şehrin hangi sorununu dile getirdiklerini ve çözümlerinin ne olduğu dağınık bir şekilde öğrenmeye çalışıyoruz.

Bunun doğrusu adayların bir arada olduğu canlı TV kanal tartışması ile mümkün. CHP aday Engin ÖZKOÇ sıklıkla çağrıda bulunuyor, iktidar milletvekilleri başta olmak üzere, ortak bir TV kanalına çıkalım şehri tartışalım.

Çağdaş demokrasilerde çok sıradan olan bu çağrılar bugüne kadar burada da karşılık bulmuyor. Usta çırak benzetmesi bildiğim kadarı ile bizim şehrimizde yok. ÖZKOÇ iktidara yönelik çağrısını her fırsatta dile getiriyor, tıpkı Genel Başkanı KILIÇDAROĞLU gibi, kaç kişi ile çıkmak isterseniz hangi TV kanalına, istediğimiz konuları tartışalım diyor.

Bu çağrıya iktidar milletvekilleri mutlaka olumlu cevap vermeliler. Şaban DİŞLİ’nin gazete röportajında okuduğumuz sorunsuz şehir tablosunu, muhalefet milletvekilleri ile tartışarak önümüze koymalılar.

Futbolda bir deyim var, tek kale maç. İktidar milletvekilleri bir gazeteye röportaj veriyorlar ve ortaya koydukları tablo sorunlarını aşmış, madem kent görüntüsüne ulaşmış, güllük gülistanlık bir şehir tablosu.

Tablo iktidar milletvekillerinin ortaya koyduğu gibi ise, ortak bir programa çıkmakta da sakınca olmamalı. Bu durum iktidara yarar o zaman, ÖZKOÇ’un çağrısına kulak vermeliler, ortak TV programı düzenleyip, seçmenin kararını netleştirmeliler.

ÖZKOÇ’un çağrısına bende katılıyor, ülke siyasetine örnek oluşturacak bir yöntemin hayata geçirilmesini arzuluyorum, umarım iktidar milletvekilleri Genel başkanları gibi bu çağrılara kulak tıkamazlar.

 


 

YORUM EKLE

Haberler

Haber aranıyor...

Köşe Yazıları

Köşe yazısı aranıyor...