İYİ NİYET TESTİ!

13 Temmuz 2011, Çarşamba - 11.40

ERGÜN ÖZKAN

Şehirde muhalefet yok ya da geçmiş dönemden bu güne muhalefet adına değişen bir şey yok. Kime ait bu sözler ya iktidar partisi mensuplarına ya da iktidara yakın, iktidarı destekleyen arkadaşlara.

Yeni dönemde muhalefetin ne olacağını geçen yazımda dile getirmiştim, bugün tekrar muhalefet ve yapacakları hakkında bir şey yazmak niyetinde değilim.

Muhalefeti sorgulayan arkadaşların bir parça ortaya insaf koyarak, şehrin içinde bulunduğu durumu görmeleri ve yapacakları bir şeyleri varsa enerjilerini bu yolda harcamalarını dilemek, tavsiye etmek onlara yapılmış haksızlık olmaz herhalde.

Muhalefetin çağrısını <<birlik olmalıyız>> test etmeden eleştirmeye başlamak, iyi niyetten uzak bir tutum. Bu ön yargılı bir yaklaşım olur ve sözümüzün de tutsağı yapar bizi.

Ortak paydamızın bu şehre hizmet olduğu gerçeğini de kaybettirir. Kendini iktidar mensubu adleden ya da iktidarı destekleyen, yerini her neresi olursa tarif eden kim varsa, insiyatif alınıyorsa paydanın hizmet olduğu gerçeğinden uzaklaşmamalı.

Nihai ortada bir tablo var, kamunun resmi verileri ile açıklanmış geri kalmışlığımızı ortaya koymuş, yatırımlardan yeteri kadar payını alamamış ve adına büyükşehir denilen bir ilde yaşıyoruz.

Bulunduğumuz yere itiraz etmek ne bizim için nede muhalefet temsilcileri için iyi niyetten uzak bir tutum olamaz ve kabullenilemezde. Asıl bu durumu, böyle görmek ve mevcutla yetinmek iyi niyetten uzak bir durum olur.

Bu şehir de ki yaşam kalitesine itirazı ve dahasını beklemek sorgulanmamalı. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İşsen ne diyor << Sakarya halen köy görünümünden kurtulamadı>> burada sorgulanması geren söz değil, içeriği. Bunu yıllardır, muhalefet temsilcileri ifade ediyor, yazılıp çiziliyor. Ama geldiğimiz yer de ortada.

Sakarya da AKP %62 oy aldı diyerek durumu geçiştiremeyiz. Demokrasi inancımız sadıktan çıkan sonucu bize tartıştırmaz, iktidara yapılan çağrılarında önünü kapamaz.

İktidar bu şehirden aldığı desteğin karşılığında kabine de temsil hakkını bu şehre vermiyor ve bu durum sorgulanıyorsa, bu durum iflah olmaz muhalefet anlayışından değil şehri düşünmekten ibarettir.

Bu masum talebi bile iflah olmaz muhalefet isteği haline dönüştürme çabası gerçeği gizlemekten öte bir tutum değil.

Muhalefetin çağrılarını art niyetli değerlendiren, bu çağrıları iyi niyetten uzak diye eleştiren arkadaşlar artık dönsünler, yüzlerini iktidara çevirsinler. Bu şehrin bugünkü halinden, geri kalmışlığından iktidarın sorumlu olduğu gerçeğini artık görsünler. Söyleyecek sözleri varsa yaptırımları varsa enerjilerini doğru kullansınlar.

Kullansınlar ki, muhalefet yanlış yönlendiriyor, iyi niyetten uzaklar diye feryad etmesinler.

Belki bu sayede bu şehir hizmet görür. Bizde bu arkadaşları iyi niyetlerimizle anarız!
 

YORUM EKLE

Haberler

Haber aranıyor...

Köşe Yazıları

Köşe yazısı aranıyor...