GÜNDEM MANİPİLASYONU!

21 Aralık 2011, Çarşamba - 13.49

ERGÜN ÖZKAN

Gündem manipülemi ediliyor, doğal seyri böylemidir! Bu şehirde yolunda giden hemen hemen hiçbir şey yok ama itiraz da yok. Uyuşturulmuş bir toplum manzarası.

En son Şeker Fabrikasının başına gelen belli, kota artırılmadı aksine düşürüldü. Kota sorunu tartışılırken suni bir gündem yaratıldı, cılız bir itiraz geldi sonuçta ortada.

Fabrika meselesi üzerinde hep durdum, önemine vurgu yaptım. Şehre sağladığı katkıyı irdeledim. İktidar temsilcileri seçildikleri ilk günden itibaren bu fabrikanın bacasının tüteceğini, şehir ekonomisine katkı sağlayacağını söylediler.

Son tartışmalarda da aynı taahhütte bulundular, fabrika ve geldiğimiz yer ortada. Başta pancar çiftçisi olmak üzere, fabrika çalışanları, sendika temsilcilerinin sesi çıkmadı.

Fabrika elden gitmek üzere belirlenen mevcut kota ile fabrikanın kar etmesi mümkün değil bu koşullarda fabrika zarar eder açıklamaları geldi fabrika yöneticilerinden. Bu şehrin bir değeri daha elden gidiyor ve biz izlemeye devam ediyoruz.

Tren seferlerinin durdurulacağı haberi basının ve şehrin gündemine düştü, zamanı belli değil. Seferler ne zaman duracak diye sorulduğunda, en son hangi tarihe bilet kesildi ise o tarihten sonrası denildi. Plansız bir çalışma olduğu ortada buna da kimsenin sesi çıkmıyor.

Şehir içi düzenleme trafikte çileli dönem başlattı, belli saatlerde trafikte bulunmak dayanılmaz bir hal aldı, buna da itiraz yok.

İlçe minibüsleri için donatım da yeni durak oluşturuldu, ama gelin görün ki kapalı alanı olmayan, bekleme düzeni oluşmamış, en temel ihtiyaçların karşılanamadığı açık alanda bir durak. Yağmur yağıyor ise ya ıslanacaksınız ya da minibüsün tam kalkacağı vakitte durağa gideceksiniz. Orta da ilkel bir görüntü var ama burada da ses çıkmıyor, itiraz gelmiyor.

Yenikentten şehir merkezine ulaşım bir türlü çözülemedi, şehre gelmek şehirden o bölgeye ulaşmak vaktin önemli bölümünü alıyor, buna da itiraz oldukça cılız geliyor.

Bireysel mağduriyetin yanında toplumsal mağduriyetler ortaya çıkıyor, etki tabanı oldukça geniş ama gelen itirazlar aynı düzeyde değil. Bir-iki itiraz geliyor ve konu kapanıyor.

Yaşanılan mağduriyetler bir türlü şehir gündemini etkili bir biçimde meşgul etmiyor, böyle olunca da insanın aklına manipülasyon kuşkusu doğuyor.

Tüm bunlar yaşanırken ortaya bir anket sonucu atılıyor, iktidar partisi oylarını artırarak yoluna devam ediyor aynı anket muhalefet partilerinin de oyunun düştüğünü gösteriyor.

Bu anket bize siparişle gündem mi belirliyor acaba?

YORUM EKLE

Haberler

Haber aranıyor...

Köşe Yazıları

Köşe yazısı aranıyor...