AKP ve KENT MEYDANI

8 Haziran 2011, Çarşamba - 12.15

ERGÜN ÖZKAN

Kent meydanı Parlamentoda temsil edilen siyasi partilerin genel başkanlarının katıldığı son mitingi AKP ile son buldu. Daha önce MHP ve CHP’ nin mitinglerine sahne oldu ve bu iki mitingi değerlendirmiştik. Değerlendirme miting alanının doluluğu ve liderlerin ne söylediği ili ilgili idi.

AKP Genel Başkanı ve Başbakanı ağırladık; alan daha önce açıklanan miting saatine yakın oldukça boştu, hatta AKP’lileri endişeye sevk eden bir durumda idi, saatler biraz ilerledikçe alan dolmaya başladı. Belediyelerin ve çevre illerin organizeleri ile bir anda doldu alan. İktidar olmanın ve yerel yönetimleri elinde bulundurmanın avantajını kullandı AKP.

Alanda toplanan kalabalığın sayısı ne idi onu bilmiyorum, bu hususta farklı görüşler ortaya atılıyor. İlgili olduğumuz alandaki sayıdan ziyade Başbakanın ne söyleyeceği idi. Başbakan daha önce yapmış olduğu mitinglerde şehrimize her gelişinde huzur bulduğunu söylerdi, bu kez bunu tekrarlamadı. Başbakan konuşmasının önemli bölümünü İsmet İnönü ve dönemi sorgulayarak geçirdi. Sakarya da bu konuşmayı yapma ihtiyacı nereden doğdu onu bilemiyorum, ama manidar olduğu da açık. Bu hususta söylenecek çok söz var ama şunu da söylemeden geçmek istemem çok partili sisteme ülkeyi geçiren İsmet İnönü hedefte. Bunun en masum ifadesi; Cumhuriyeti kurmak ve çok partili sisteme geçmek ile, Recep Tayyip Erdoğan’ ın miting yapabilmesi, bu ülkeyi yönetme hakkını elde etmesi ile tanımlanır sanırım.

Başbakanın konuşmasının İsmet İnönü eleştirisinden kalan kısmında iktidarları döneminde şehri kazandırdıkları projeleri anlatmak ve iktidarları devam etmesi halinde neler yapacağını anlatması ile sürdürdü. Hiç kuşku yok ki AKP iktidarı bu şehre yatırım sağladı, Başbakanın söylediği gibi. Bir şeyi atlamamak gerekli, Batı illerinin ve Marmara Bölgesinin en geri kalmış ili olduğumuz gerçeğini bir türlü değiştiremediler. Çeşitli dönemlerde yapılan istatiki çalışmalar ve değerlendirmeler, Hükümetin açıkladığı yatırım değerlendirmeleri, Sakarya şehrinin geride kaldığını hep göstermiştir. AKP bu ilden aldığı siyasi desteğin karşılığını hiç vermemiştir. Böyle bir gerçek ve tablo ile seçime girdiğimiz önümüzde gün gibi duruyor.

Başbakanın miting konuşması 1940’ ların ülkesini eleştirmek ve iktidarları döneminde ne yapıldığını anlatmakla geçti. Geleceğe dair ne olur diye beklerken, birkaç proje ortaya atıldı. 25 bin kişilik stad, Bölge Adliye Mahkemesinin kurulması ve Orta Hasarlı binalar sorununun çözülmesi diye projeler adlandırıldı.

Görülüyor ki AKP iktidarı devam edecekse beklentilerimiz büyük olmayacak. Bölgenin en geri kalmış ili olarak yaşama alışkanlığımıza devam edeceğiz.

Bahsedilen bir proje var ki, insan hayırdır demeden kendini alamıyor. Deprem 17 Ağustos 1999 yılında meydana geldi. AKP iktidarı 3 Kasım 2002 oluştu. Dokuz yıldır bir iktidar var ortada ve orta hasarlı binalar sorunu bir türlü çözülmemiş. Sorun sürekli ertelenerek, süreler uzatılarak bugünlere gelinmiş ve seçime bir hafta kala biz bunu çözeriz taahhüdü ortaya çıkmış.

Buna gerek varmıy dı, tüm sorunlarımız ile yaşamaya alıştığımız gibi, orta hasarlı binalarla da iç içe yaşamaya alışmıştık! 12 yıldır var olan alışkanlıklarımızda vazgeçmek kolay olmayacak!

Miting ve Başbakan geride çok fazla izler bırakmadı, 12 Hazirana az kaldı, Şehir ve Ülke nasıl şekillenecek hep birlikte yaşayıp göreceğiz!

YORUM EKLE

Haberler

Haber aranıyor...

Köşe Yazıları

Köşe yazısı aranıyor...