AFİŞ, PROJE SEÇİMİ!

14 Mart 2019, Perşembe - 09.37

ERGÜN ÖZKAN

Görsellik üzerinden değerlendirme, tespitte bulunulacaksa Büyükşehir’in tek adayı var, o da AKP adayı Ekrem Yüce!

Şehrin merkezi başta olmak üzere her bölge de AKP adayına ait pankart, afiş, postere rastlıyorsunuz.

Dışarıdan bakan Sakarya’ da tek aday AKP’li aday diye hükümde bulunur. Sanırım bu durum genelde iktidar olmayla yerel iktidarı da elinde bulundurmayla ilgili bir durum olsa gerek.

Yani görsel değerlendirme seçimin galibini sandıktan önce ilan eder durumda, unutulmaması gerek ise sandığın sürpriz barındırdığı.

Ülke siyasi yaşamı bu denli olmasa da benzeri durumlara tanıklık etmiştir, seçim öncesi erken kutlamalara, ilanatlara tanıklık edilmiştir. Sonuç; hatırlayanlar bilecektir anket araştırmaları dâhil birçok tahmin sonuçsuz kalmıştır.

Nihai sonucu; yurttaşın tercihi yani sandık tayin ediyor.

Bir başka durum tespiti ise; görsel alanda varlığını hissettiren AKP’li aday Ekrem Yüce proje paylaşımında hiç yok denecek kadar sesi çıkıyor!

Görsel alanda varlığı olmayan ancak proje paylaşımıyla adaylıkta iddiasını ortaya koyan aday ise Millet İttifakı İyi Parti Büyükşehir adayı Cihan Kolip olarak dikkat çekiyor.

Kolip, şehrin birçok sorununa dair proje paylaşımları ve çözüm önerileri sunmakta.

Deprem gerçeğine dikkat çeken, birinci öncelik; depreme hazırlık diye başlayan paylaşımlarda bulunmakta.

“İlk yapacağımız projeler, depremde özellikle büyük risk altında bulunan 30 bin hanenin, kentsel dönüşüm ile daha güvenli hale getirilmesidir. Burada yaşayan 150 binin üzerindeki hemşerimizin can güvenlikleri büyük tehlike altındadır” diyerek tespitte bulunmuş, deprem çözümüne dairde Kentsel dönüşüm projeleri ile sorunun üstesinden gelebileceklerini anlatıyor.

Şehrin en temel sorununu önceleyerek projelerini sıralamış.

Ulaşımdan, sağlığa, tarımdan, çevre duyarlılığına kadar birçok projeden söz ediyor.

Her başlık hiç kuşkusuz ki şehrin geleceği adına oldukça önemli ve özenle hazırlanmış.

Dikkat çekici konu başlıkları var, hafif raylı sistem ile şehrin ulaşım sorununu çözmek bu saye de Yenikent bölgesiyle uzunca yıllardır şikâyet konusu olan ulaşım sorununu çözüme kavuşturmak,

Turizm başlığı ile Kaynarca – Karasu sahil bandında, çok geniş bir “Günübirlik Turizm Bölgesi” inşa etmek, kısa süreli tatiller ile ilgili Türkiye’nin birinci alternatifi olacak bölgeyi hayata geçirme iddiası.

Kültür başlığı ise kültürel zenginliğin başkenti olan Sakarya’ ya yakışır bir proje; “Sakarya nehri kenarında tüm kültür ve dayanışma derneklerinin içinde bulunacağı bir kültür caddesi” yapmak.

Kolip’ in en ilgi çeken ifadesi ise “ Sakaryalıların daha fazla yönetimde söz sahibi olacağı, sorunlarla ilgili doğru teşhislerin konulduğu, doğru projeler ile çözüm yollarının sunulduğu bir yönetim izleyeceğiz.”

Adayların kimi görsellikle kimi ise projeleriyle adından söz ettiriyor.

Afiş, pankart ve poster galibi Ekrem Yüce proje ve anlatımı ile seçimin galibi Cihan Kolip.

Sakarya yurttaşı değerlendirmesini ne üzerinden yapacak ve sonucu nasıl tayin edecek, açıkçası bende çok meraktayım…

YORUM EKLE

Haberler

Haber aranıyor...

Köşe Yazıları

Köşe yazısı aranıyor...