3+2+1 VE 1

18 Mayıs 2011, Çarşamba - 11.55

ERGÜN ÖZKAN

Seçimin en doğal gündemi, milletvekili dağılımının nasıl sonuçlanacağı. Hangi köşede iki kişi bir araya gelmiş konuşuyorlarsa, kulak verdiğinde konunun milletvekili dağılımının nasıl olacağının konuşulduğuna tanıklık ederseniz. Buradan hareketle şehirde durumun nasıl olduğunu gözlemeye çalıştım.
Bir taraftan da anketler havada uçuşuyor. Her seçim döneminde alışık olduğumuz tablolar. Kamuoyunda paylaşılan her anketin ayrı dili var. Bazı anketler yaptıranlara göre sonuçlar veriyor. Kısmen dost sohbetlerinde de aynı tabloyu görmek mümkün, kim nasıl istiyor ise öyle bir sonuç görüyor.
Adaylar genel merkezlerinin belirlediği politikalar ile kampanya yürütüyorlar. İktidar milletvekilleri adayları, çokta suya sabuna dokunmadan kampanyadan çıkmak ister gibi bir performans içindeler, böyle algı yaratıyorlar. Yerel gündemi meşgul edecek, şehir ölçekli politikalar üretmiyorlar. Deyim yerindeyse genel başkanlarına sırtlarını dayamışlar, sandık günü gelse de bitse havasındalar.
Muhalefet milletvekili adayları , yoğun bir kampanya dönemi geçiriyor. Genel merkez politikaları yanında şehir sorunlarını ve çözümlerini de dile getiriyorlar. Seçim kampanyasına abandıkça abanıyorlar. İktidarın şehirdeki gücünü kırmak için yoğun bir çaba var ortada.
Muhalefet adayları her fırsatta iktidar milletvekillerine, ortak bir zeminde şehri tartışalım çağrısında bulunuyor ama iktidar bir türlü karşılık vermiyor.
Seçim büroları, süslenmiş araçlar, pankartlar, ilanlar, seçime yön verme ve seçmeni etkileme aracı olmaya devam ediyor.
Taraflar bir araya gelip tartışamayınca kampanyada kendi seyrinde devam ediyor.
Çalışmaların seçmen üzerinde yarattığı etki ölçüldüğünde ise milletvekili dağılımı tespiti herkese göre farklı oluyor.
Tam bu gözlemler ve sonuçları dikkate alındığında, milletvekili dağılımı 3+2+1 ve 1 olarak görülüyor. Bu tablo şehirde ki siyaset bilenlerin ortak tespiti..
+1 olarak adlandırılan son milletvekilini kimin olacağı bilinmeyen taraflı tarafsız herkesin kanaati.
Kalan süre genel başkanların katılacağı mitingler ve adayların ortaya koyacağı performans bu durumun belirleyici olacak sanırım.

 

YORUM EKLE

Haberler

Haber aranıyor...

Köşe Yazıları

Köşe yazısı aranıyor...