ROPÖRTAJ HABERLERİ Bu haber 1320 kez okundu
6 Kasım 2014, Perşembe - 12.05

EN ÖNEMLİ İŞİMİZ EL KALDIRIP İNDİRMEK!

“Milletvekilleri el kaldırıp indirmekten başka bir iş yapmıyor” eleştirilerini yanıtlayan Milletvekili Yavuz, “Bir milletvekilinin en önemli görevi yasama meclisindeki görevidir, en önemli işi de el kaldırıp, el indirmektir" dedi

EN ÖNEMLİ İŞİMİZ EL KALDIRIP İNDİRMEK!

ÇİĞDEM HANIM’LA BİRBİRİMİZE DUA EDİYORUZ

Çiğdem Erdoğan Atabek’in sandık müşahitliğinden bakan yardımcılığına kadar yükselişini nasıl değerlendiriyorsunuz? Kendisiyle ilişkinizin geçmişe nazaran daha sönük olduğu söyleniyor… Atabek’le aranızda bir problem var mı? Kendisini ziyaret edip hayırlı olsun dediniz mi?

Çiğdem Hanım’ın geldiği noktayı Sakarya açısından çok mühim bir nokta olarak görüyorum. Bu noktaya tırnaklarıyla kazıya kazıya ve alın teri döke döke geldiğine inanıyorum. Çiğdem Hanımı bu partide en iyi tanıyanlardan birisi benim. Kendisinin AK Parti teşkilatlarında aktif görev alması benim ilçe başkanı olduğum döneme rastlar. Biz kendisini Adapazarı Kurucu İlçe Kadın Kolları başkanı olarak belirledik ve bir süre birlikte çalıştık. Kendisi partimize ve teşkilatımıza ciddi katkılar sundu. İl Kadın Kolları başkanlığı,MKYK üyeliği derken şimdi de bakan yardımcılığı görevine getirildi. Çiğdem Hanım son derece atak ve dinamik bir çalışma tarzına sahiptir. İnanıyorum ki şu anki görevinde de son derece başarılı olacak ve faydalı çalışmalara imza atacaktır. Kendisini ziyaret ettim, edeceğimde. Söylentilerden anlamam.  Her birimizin yek diğerinin başarılı olmasını temenni ettiğinden eminim. Hepimiz bu iktidar gemisinin salimen yol almasına katkı sağlayan insanlarız. Bu anlamda birbirimizle istişare ediyor, birbirimize dua ediyor ve katkı sağlıyoruz. 

BÜTÜN BELEDİYELERDE OYUMUZ ARTTI

Başta Büyükşehir olmak üzere Sakarya’daki belediye başkanlarının performansını nasıl buluyorsunuz? Belediyelerin ehil olmayan kadroların elinde mi?

Başta Büyükşehir Belediyemiz olmaz üzere tüm belediyelerimizin son derece başarılı çalışmalar yaptığına inanıyorum. Şehrimizde belediyecilik adına çok önemli adımlar atıldı ve çok önemli yatırımlar yapıldı ve yapılmaya da devam ediliyor. Milletimiz bunu fark ettiği içindir ki 17’de 17 yaptık belediye seçimlerinde. Büyükşehir belediye başkanımız oyunu yüzde 45’ten yüzde 58’e çıkarttı. Diğer belediyelerde de oy oranımız arttı. Sizce nitelikli işler yapmasalar, ehil olmasalar bu kadar oy alabilirler miydi?

PARTİZANLIĞA İZİN VERMEYİZ

AK Parti’nin kadrolaşma hususunda geçmiş partilere rahmet okuttuğu söyleniyor… Devlet kurumlarının tamamında, hatta birçok sivil toplum kuruluşunda AK Partili olmayan bir insanın iş bulması mümkün değil deniliyor… Bu memlekette işe girmek ve de belli bir makam elde etmek için illaki “Hamili kart yakınımdır” mı demek lazım?

Bu eleştiriye katılmıyorum. İşini doğru düzgün yapmayan ve hangi partili olursa olsun partizanlık yapan bürokratlar bizim için makbul değildir ve mutlaka kapının dışına konulması gereken insanlardır. İnsanların zihniyeti ve siyasi görüşü değil ahlakı, iş yapma becerisi ve davranışı ilgilendirir bizi. Biz her şeyde hakkaniyet ölçüsüyle hareket etmeye çalışıyoruz.

EN ÖNEMLİSİ YASAMA GÖREVİDİR

Milletvekilinin görev yasama faaliyetleriyle mi sınırlı? El kaldırıp, el indirmekle mi sınırlı? Siz kanunda yazan görevi dışında hangi konularla meşgul olmalı bir milletvekili?

Bir milletvekilinin en önemli görevi yasama meclisindeki görevidir, en önemli işi de el kaldırıp, el indirmektir. Bir milletvekilinin asli görevinin dışında şehrinin her türlü sorunuyla ilgilenmek gibi bir sorumluluğu vardır; bizler de aynen böyle yapıyoruz. Eğer bizim ellerimiz doğru şekilde inip kalkmasaydı Sakarya’nın kalıcı işyerleri sorunu da, memleketin vesayet sorunu da devam ediyor olacaktı.

DEVLETİN İÇİNE SIZMIŞLAR

Paralel Yapı’yla mücadele edeceğim diye hükümetin kendi yargısını oluşturduğu ileri sürülüyor… Hükümetin istemediği insanlar hakkında işlem yapılamadığı, bilhassa belediyelerdeki ihale yolsuzluklarının üzerlerinin örtüldüğü konuşuluyor… Neden insanlar yargıya güvenmiyor artık? Ve de AK Parti’nin yolsuzlukla mücadelesi lafta mı kaldı?

Biz iktidar olduğumuz günden bugüne kadar yönetim erklerinin birbirinden tamamen bağımsız olması gerektiğine inanıyoruz. Yargı da bu erklerden biridir. Bugüne kadarki bütün gayretimiz yargının doğru işlemesine ve adaletin en kısa sürede tesisine yönelikti. Ama Paralel Yapı sürecinde gördük ki birtakım unsurlar belli yerlerden talimat alıyor ve bu talimatın gereğini yapmak üzere adeta yargı ihtilali yapıyor. Özellikle bazı operasyonlar yapılırken polisler, savcılar ve hâkimler özel olarak seçilmiş ve tutuklama kararı verilirken suç dosyaları dahi açılmadan kararlar verilmiştir. Çok uzun yıllara sarih devletin içerisine sızmışlar, belli yerlerde belli köşe başlarına konmuşlar ve belli zamanlarda gerçekten süreçleri manipüle etmişler. Hal böyleyken Türkiye bu yargıyla yoluna devam edebilir miydi? Her şeye olduğu gibi devam etmemiz beklenebilir miydi? Bizim birtakım radikal kararlar almamız gerekiyordu. Biz de aldık, alıyoruz ve de alacağız. Kendi ayakları üzerinde duran, bağımsız, tarafsız ve adil olan bir yargıyı arzu ediyoruz, bunun için de elimizden geleni yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz inşallah.

SAKARYA’DA YÜZDE 70 ALACAĞIZ

Milletvekili Ali İhsan Yavuz, önümüzdeki genel seçimlere dair oy tahmininde bulunarak, “Sakarya’da yüzde 70 oy alacağımızı tahmin ediyorum. Tabi bu tahmin birilerine batacak ve yine feveranlar kopacaktır. Ancak her zaman olduğu gibi önümüzdeki seçimlere ilişkin tahminlerimiz de tutacak inşallah” diye konuştu

PARTİMİZ RÜŞTÜNÜ İSPAT ETTİ

3 milletvekilinin tüzük gereği yeniden aday olamayacak oluşu nedeniyle herkesin gözü milletvekili adaylığına çevrilmiş durumda. Herkes şimdiden kendince sıralamalar yapıyor, adaylık için çok sayıda insan pusuda bekliyor. Aday belirleme süreci geçmişte olduğu gibi mi işleyecek? Aday olmak isteyenlerin sayısının çokluğu parti açısından sıkıntı yaratmayacak mı?

Bu parti kurumsallaşmasını tamamlamış bir partidir. Her dönem bolca milletvekili aday adayı gelip müracaat etmektedir. Geçen sene 55 aday adayımız vardı, bu sene de en az o kadar, hatta daha fazla aday adayı olması mümkündür. Partimiz, süreçleri mükemmel, kusursuz ve minimum hatayla işletmektedir. Bu konuda teşkilat yoklaması, kamuoyu anketleri ve mülakatlar yapılır, partinin kurumsal hafızasına bakılır ve ilgili komisyonlar kararını verir. Bu sefer de böyle olacak. Rağbetin fazla olması kimseyi üzmez, aksine sevindirir. Her müracaat partinin seçenek şansının artmasını sağlar. İnsanın olduğu her yerde problem yaşanabilir, önemli olan bunların tolere edilebilmesidir. Partimiz de bu anlamda rüştünü ispat etmiştir.

OLANDA HAYIR VARDIR

Mevcut milletvekilleri olarak Ayşenur İslam ile sizin ilk iki sırayı alacağınız yorumları yapılıyor. Katılıyor musunuz bu yorumlara? Listeye dâhil olamama gibi bir endişe taşıyor musunuz?

Hayır, şahsen ben bir endişe taşımıyorum. Zira ben bu işi bir hizmet kervanı olarak görüyorum. Hiçbir durum bizi oyundan düşürmez, düşüremez Allah'ın izniyle. Yeniden milletvekili olmam halinde bu manada elimden geleni yaparım. Olamama halinde de "Olanda hayır vardır der" bu hizmet kervanına bulunduğum yerden katkı vermeye çalışırım.Yapılan yorumlara teşekkür ediyorum ancak biz kendimizden daha çok partimizin menfaatlerine dolayısıyla Sakarya'mızın ve de ülkemizin menfaatlerine odaklanmak istiyoruz. Türkiye'nin bu iktidarla geldiği yer bellidir. Hamdolsun bu iktidar sayesinde yarınlara daha bir başka ümitle bakıyoruz artık. Bu gidişin devamına odaklanmak yerine kendi geleceğime odaklanmaktan hayâ ederim. Milletvekilliği bir hak değil, bir görev ve bir sorumluluktur. Allah bu sorumluluğun hakkını vermeyi hepimize nasip etsin.

AK PARTİ SAAT GİBİ İŞLİYOR

Oluşacak milletvekili listelerine Cumhurbaşkanı Erdoğan da müdahil olacak mı sizce?

Bu parti herkesin her şeye karıştığı, yetki kargaşasının olduğu bir parti olsaydı buralara gelemezdi. Partimiz saat gibi, tıkır tıkır işleyen bir partidir. Cumhurbaşkanımız bu hareketin doğal önderi ve lideridir. Hatta bir Türkiye lideri ve hatta bir dünya lideridir. Kendisi artık Cumhurbaşkanımızdır ve o pozisyonda yapılması gerekenlerin en iyisini yapacaktır. Bu partideki tarz zaten Sayın Cumhurbaşkanımızın bırakıp gittiği bir tarzdır. Dolayısıyla refleks ve inisiyatifler eskisinden farklı olmayacaktır.

SEÇİM 7 HAZİRAN’DA

Seçimin erkene alınacağı, hatta tarihin de 26 Nisan olarak belirlendiği söyleniyor… Böyle bir ihtimal var mı?

Hayır, şimdilik böyle bir ihtimal gözükmüyor.Partimizde seçimlerin öne alınmasına dair bir beklenti yoktur. Seçimin normal zamanından önce yapılacağına ilişkin yapılmış bir çalışma ve alınan bir karar söz konusu değildir. İnşallah seçim 7 Haziran 2015 tarihinde yapılacaktır.

YİNE FEVERAN KOPARACAKLAR

Her seçim öncesi öngörüleri gerçekleşen ve tam isabet tahminlerde bulunan biri olarak Sakarya ölçeğinde önümüzdeki genel seçimlere dair tahmininizi alabilir miyiz?

Önümüzdeki genel seçimlerde Sakarya’da  yüzde 70 oy alacağımızı tahmin ediyorum. Tabi bu tahmin birilerine batacak ve yine feveranlar kopacaktır. Ancak her zaman olduğu gibi önümüzdeki seçimlere ilişkin tahminlerimiz de tutacak ve inşallah yüzde 70 civarında oy alarak bir rekora daha imza atmış olacağız.

 

 

 

 

 

YORUM EKLE

Haberler

Haber aranıyor...

Köşe Yazıları

Köşe yazısı aranıyor...