SATSO Başkanı Altuğ: Sermaye hızla eriyor

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ; “Enflasyonda kısır döngüye girdik. İşletme sermayeleri hızla eriyor. Yapısal reformları bir an önce hayata geçirmeliyiz.”

EKONOMİ 01.09.2022, 15:23 Ahsen Özkılıç
SATSO Başkanı Altuğ: Sermaye hızla eriyor

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Ağustos Ayı Olağan Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Talip Kuriş Başkanlığında Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Meclis Üyelerinin katılımı ile Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Yoklama ve gündem maddelerinin oylanmasının ardından 1199 No’lu Meclis oturumuna ait tutanak görüşülerek oy birliği ile kabul edildi. Temmuz Ayı Gelir-Gider Tablosu, Kat’i Mizan ve ekleri ile Bütçe İzleme Raporu, Hesapları İnceleme Komisyonu Başkanı Vahap Gün’ün sunumunun ardından oylanarak, meclis üyeleri tarafından tasdik edildi.

Meclis Toplantısı öncesinde toplantının onur konuğu Türk Kızılay Sakarya Şube Başkanı Cevdet Koç oldu. Koç, kürsüye gelerek Türk Kızılayı’nın tüm dünyada, ülke içinde yaptığı sosyal ve insanı yardım çalışmaları hakkında Meclis Üyelerine bilgiler verdi, sunum gerçekleştirdi. SATSO’nun her zaman iş birliği ve destekte sorumluluk aldığını, yardımı esirgemediğinin altını çizerek SATSO Meclisine misafirperverliği için teşekkür etti.

Yönetim Kurulu’nun aylık faaliyetleri ve SATSO çalışmaları hakkında bilgi vermek üzere kürsüye gelen SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, şunları dile getirdi:

ENFLASYON MUHASEBESİ

“Enflasyonda kısır döngüye girdik. Geçen aylarda kur artışı-enflasyon artışı kısır döngüsü vardı. Şimdi fiyat artışı, ücretler artışı, tekrar fiyat artışı gibi bir başka döngüdeyiz. Ekonomide daha çok günlük veya güncel sorunları konuşmaya devam ediyoruz. Geleceğimizi belirleyecek yapısal reformları bir an önce hayata geçirmeliyiz.

Yaşanan süreçte iş dünyamızın yaşadığı ekonomik sorunların çözümüne yönelik çalışmaların devam ettiğini de biliyoruz. Özellikle son zamanlarda enflasyon nedeniyle işletmelerimiz sermayeleri eridiği halde sürekli kar ediyor gibi görünüyor, oysa satılan ürün aynı fiyata yerine konamadığı için işletme sermayeleri hızla eriyor.

Yükselen enflasyon şirketlerin mali tablolarını doğru analiz edememesine neden olmaktadır. Ve bu işletmelerin finansal tabloları mevcut duruma göre reel olarak hesaplanamamaktadır.

Bu da işletmelerin denge ve düzenini bozmuştur. Bilançolara yansıyan rakamların, kar veya zararın ne kadarı enflasyon kaynaklı ne kadarı reel tam olarak bilenemiyor. İşletme sermayeleri de hızla eriyor. Bu süreçte, işletmeler için enflasyon muhasebesi bir çözüm olacaktır.

Parasal olmayan değerlerin bugünlerde satın alma gücü cinsinden hesaplanmasını ifade eden enflasyon muhasebesi yaşanan süreçte önemli bir konu başlığıdır. Ve bu doğrultuda gerekli çalışmaların yapılacağını düşünüyorum.

KGF DESTEKLERİ

İşletmelerimizin finansmana erişim konusunda yaşadıkları sıkıntıları, onları rahatlatacak tedbirler ve desteklerin hızlanması gerektiğini uzun süredir dile getiriyoruz. Üyelerimizden de bu konuda bizlere çok talep gelmektedir.

Son günlerde özellikle inşaat sektörü için Kredi Garanti Fonu, KOSGEB gibi kurumlarımız aracılığı ile çalışmalar başlatıldığı bilgisini aldık.

Kredi Garanti Fonu’nun bu konuda bankalar ile imza aşamasında olduğunu bildiğimiz destek paketinde, inşaat projelerinde konut başına azami 500.000 TL kredi kullandırılabileceğini ve azami 6 ay ödemesiz dönem olmak üzere azami 36 ay vade üzerinde çalışmaktadır. Ancak finansmana erişim tüm sektörlerin sıkıntısıdır. Her sektöre yönelik benzer çalışmalar yapılmasını bekliyoruz.

OKUL ALIŞVERİNİ SAKARYA’DAN YAPALIM

2022-2023 eğitim-öğretim yılı 12 Eylül tarihinde başlayacak ve şimdiden tüm öğrenci ve öğretmenlerimize hayırlı olmasını diliyorum. Yerel işletmelerimize sahip çıkalım. Alışverişlerimizde lütfen yerel işletmelerimizi tercih edelim. Yükümüzü çeken sektörlerden alışveriş yapalım. Ayrıca her yıl yaptığımız eğitim yardımına bu yıl da devam ediyoruz.

PSB ANATOLİA FUARI

PSB Anatolia, Peyzaj, Süs Bitkileri, Bahçe Sanatları ve Ekipmanları Fuarı 7-10 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek. Başlangıcından bu yana çok emek harcadığımız fuarda her yıl olduğu gibi biz de yerimizi aldık. Fuara ve odamızın a01 numaralı standına tüm üyelerimizi bekliyoruz. Ayrıca 7 Eylül akşamı da odamız ev sahipliğinde gerçekleştirilecek gala yemeğinde de bir araya gelmekten mutluluk duyacağız.

Başkan Altuğ’un konuşmasının ardından toplantının Meslek Komitelerinin Sorunlarının Görüşülmesi maddesinde söz alan meclis üyeleri, sektörel sorunlarını ve çözüm önerilerini dile getirdi.

SEKTÖR SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

İlk söz alan 31. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Necmettin Kırık, “Her sektörde yetişmiş insan problemi var. Bizim sektörümüzün en önemlisi sorunlarından biri de beyin göçüdür ancak bu göç bedenen burada yaşayıp beyin olarak dışarıya göçtür. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bir karar aldı. AR-GE ve teknokent bünyesinde çalışan firmalara dışarıdan hizmet ve işgücü alımında kolaylık sağlandı. Biz de yurtdışından beyin göçü yapalım o zaman diye düşündük. Diğer bir konu ise; yazılım üreten ve bunu birçok firmaya satan işletmeler, satışın ardından işletmesini kapatabiliyor ve ürettiği yazılım sonrasında hiçbir risk almıyor. Bizler firmaların yaptığı yazılımın belli sürede arkasında durmasını ve garanti vermesini sağlayacak bir sistem üzerinde çalışıyoruz.” dedi.

ÖZEL OKULLAR

29. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Kenan Taçyıldız, “Özel okulların sınıf kontenjanının 30 kişiye çıkarıldığı gelişmesi oldu ancak kimse özel okulların 30 kişilik sınıflarına çocuklarını yollamak istemezler. Bizlere geçmiş yılların enflasyonları ile 2022-2023 döneminin fiyatını belirleyerek bu dönemi yönetmemizi istiyorlar. Anlattık ancak çare bulamadık. Eğitim bu kadar önemsiz olamaz. Feryadımız kendi çıkarlarımız için değildir. Yanımızda yüzlerce binlerce insan çalıştırıyoruz, velilerimizi de mutlu etmeye çalışıyoruz. Velilerimiz gerekli katkı vermeye hazır ancak kanunlar bunu engelliyor.” diye konuştu.

KOBİLER HİBE DESTEK BEKLİYOR

17. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Adnan Borazancıoğlu, “KOBİ’lerimiz büyüme sürecinde kurumsal firmalar kadar olaylara hakim değiller. Birçok KOBİ üyemiz kendilerinden fabrika ve üretim alanı için devletin ve kurumların destek olması gerektiğini düşünüyorlar ve bunun bir hibe olarak verilmesini talep ediyor. Yüksek teknolojik üretim gayreti içerisinde olan küçük işletmelerin de özel olarak finanse edilmesini bekliyorlar. Bu tür vb. firmalar kendilerine ayrıcalık, vergilendirmede kolaylık istiyorlar. Deprem yıllarında bu şehirde gelir ve kurumlar vergisi alınmadı. Bu uygulama istihdamı artırmış ve ödediğimiz diğer vergi gelirlerini artırmıştı, yine böyle bir etki olabilir mi düşünmek gerekir. Küçük ölçekli şirketler uluslararası şirketlerin Türkiye distribütörlerinin kendileriyle rekabette öncü olmaması adına ithalat vergilerinin yükseltilmesi gerektiğini düşünüyorlar. Yerli malı üretim belgesi alan firmaların çok iyi kontrol edilmesi gerekiyor. Belgeyi aldıkları ürünün belgesi ile başka ürünlerin üretiminde de haksız rekabete yol açtıkları söyleniyor.” ifadelerini kullandı.

ATATÜRK SAMSUN’DAN TEKRAR GELMEYECEK

23. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Nihat Cinoğlu, “Bu ay bir rekor daha geldi ve dış ticaret açığımız %147 arttı ve 10.7 milyar dolara ulaştı. Bu çok ciddi bir açık. Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında iç borç stoğumuz 1.2 trilyon dolardı ve faizi 699 milyar dolardı ki bu faiz o zaman makul kabul ediliyordu. Şu an itibariyle iç borç stoğumuz 1.7 trilyon dolara yükseldi ancak faizi yüzde 243 arttı. Kötü gidişatın sorumlusu bizi yönetenler değilse en azından bulmak onlara düşmüyor mu? Atatürk tekrar Samsun’dan gelmeyecek. 1923 yılında Cumhuriyeti ilan etmeden İzmir İktisat Kongresini ilan etti. O Samsun’dan gelmeyecek ancak biz onun izinden gitmeliyiz. Bunu da akıl teriyle alın terini birleştireceğiz. Zihin ürünleri gerekiyor bizlere, katma değer yaratmak gerekiyor. Bu işin şakası maalesef yok. Bizim aynı politikalarla farklı sonuçlar almamız mümkün değil.” diye konuştu.

MECLİSE SİTEM

Meclis Üyesi Cinoğlu konuşmasının devamında SATSO Meclis üyeliğinin ve meclis toplantılarına katılım ve sorunları dile getirmenin önemine dikkat çekerek “SATSO Meclisi olarak bazı konularda empati yapmamız gerekiyor. Söyleyeceklerim bütün komiteleri ilgilendiriyor. İnsanlar tartışır ancak akıllı insanlar sonunda bir araya gelebilir. Benim 25 oyum var, ben zirveye ulaştım beni kimse alamaz gibi söylemler oluyor. Ben bu koltuklara önem veriyorum. 4 yıldır burada hiç görmediklerimiz var. Burada bazı arkadaşlarımız 20 yılı devirdi ancak sesini bile duymadık belki de. 65 kişi başlayıp 15 kişi meclisi tamamlıyoruz.” dedi.

DOĞALGAZ VE ELEKTRİK KESİNTİSİ

14. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Hasan Çakır, “Komitemizde geri dönüşüm ve hurdacılar çoğunlukta ve onların yer sorunlarını halledemedik. Çok feryat ediyorlar ve Büyükşehir Belediyemizin bu duruma el atması gerekiyor. Daha iyi ve sağlıklı ortamlarda çalışmak istiyorlar. Bunları kontrol etmek de daha kolay olacaktır. Ayrıca; imalathanelerde elektrik kesintileri de aynı şekil devam ediyor ve bizi zor duruma düşürüyor. Makinelerimizde sorun çıkıyor. Türkiye Elektrik Kurumu geçici yatırımlarla çözmeye uğraşıyor. Biz bu şartlarda sorun yaşıyoruz. Tonlarca ağırlıkta ürünler askıdayken elektrikler kesiliyor havada kalıyor, korkuyoruz. Yine ziyaretlerimizde Dörtyol sanayii tarafına doğalgaz hattı döşenmediğinden dert yanıyorlar. Ücra köylere doğalgaz yatırımı oluyor fakat şehrin merkezindeki sanayii bölgesine doğalgaz gelmiyor.” dedi.

ELEKTRONİK ÜRÜNLER

31. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Behlül Bayrak, “Bilişim sektörü olarak bizler her türlü ticaret platformuna ve alışkanlığına adapte olarak hizmet veriyoruz. İnternet satışı yaptığımız sitelerde 14 günlük koşulsuz cayma hakkından dolayı ciddi sıkıntılar yaşıyorduk. Alıcılar keyfi uygulamalar nedeniyle ürünleri iade edip kargo ücreti de satıcıdan kesiliyordu. Bu konuda Ticaret Bakanlığı’mız tarafından değişiklik yapıldı. Sektörümüzde satılan telefon, bilgisayar gibi elektronik ürünlerin cayma hakkında ürünleri iade alıp almamak satıcıların inisiyatifine geçti. Komite çalışmalarının bu gibi işleyişte süregelen sorunları düzeltmeye yönelik ciddi etkileri oluyor. Yönetim Kurulumuz TOBB’a taleplerimizi eksiksiz iletiyor. Kira artışları konusunda da üyelerimiz dertli. Üyelerimiz hane kiralarına uygulanan yüzde 25 sınırı gibi ticarethanelere de ekonomik anlamda işleyiş açısından uygun bir artış oranı belirlenmesini talep ediyor.” ifadelerini kullandı.

TARIM SORUNLARI

1. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Turgay Çelik, “Tarımın önemine ve farkına dünya olarak artık varıyoruz. Maalesef son 1 yılda enerji fiyatları kat kat arttı ki bu da arazi toplulaştırma konusunun önemini bir kez daha ortaya koyuyor. Maalesef Sakarya’da bu konuda bir yere varamadık. Konuştuk, sözler aldık, istişare ettik ancak ilerleyemedik. Yakıt masraflarının artmasıyla da bu çok daha önemli olmaya başlamıştır. Projeyi bitirdik ancak bütçe yok diye kenara atılıyor. Üzerine gitmemiz gerekiyor.” dedi.

AVM YASASI

6. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Enes Akcan, “2018 yılında bizleri bu mecliste göreve layık gören üyelerimizi sürekli ziyaret ediyoruz, sorunlarını dinleyip istişare ediyoruz. 2018 yılından bu yana Çark Caddesindeki otopark sorununu sürekli dile getirdik. Komite ve Ticaret AR-GE komisyonunda yaptığımız çalışmalarla sürekli sorunları gündemde tuttuk. AVM’lerin çokluğundan, ulusal zincir marketlerin haksız rekabete yol açtıklarını dile getirdik. Perakende yasasının geleceğinden umutluyuz. Evet yine oylara talibiz ancak hatır için değil. Üyelerimizin SATSOTV’yi takip edip bizleri denetlemelerini istiyoruz. Siz bizi denetlerseniz biz başarılı oluruz. Burada bir vebal alıyoruz ve görevimiz var, farkındayız.” dedi.

Toplantının Dilek ve Temenniler bölümünde kürsüye gelen Meclis Üyeleri; ülke, şehir ve gündeme yönelik görüşleriyle önerilerini paylaştılar.

EKİMDE VEDA

17. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Lütfi Sunman, Ekim ayındaki meclis toplantısının veda toplantısı olacağını ancak kendisinin yeni dönemde üye olmayacağını, bu toplantıda meclis üyeliği görev süresi boyunca SATSO’nun kendisine ve kendisinin de SATSO’ya ne kattığına, seçimin ardından oluşacak Yönetim ve Meclis kadrosundan beklentilerine yönelik konuşma yaptı. Sunman yaptığı konuşmada şunları dile getirdi: “2021 Nisan ayı aylık meclis toplantısında meclisimizin şehir için fonksiyonlarından bahsetmiştim. Daha çok dersine çalışan bir meclisi hepimiz hayal etmekteyiz. Bu sorumluluk bilinci maalesef bizde biraz eksik kalıyor. Her sektörlerin temsil edildiği bu meclisin değeri mutlaktır. Daha çok başarılar ve daha çok faydalar tartışılır. İcraata seçimden önceki süreçte başlamamız gerekiyor. Maalesef seçimden önceki süreçte sadece oy için gidiyoruz. Yapılacak hizmetler fedakarlık ister” diyerek görüşlerini dile getirdi.

Ben bu meclise çok katkı vermeye çalıştım. Aldıklarıma bakarsak da Meclis Başkan adaylarının 4 yıl önceki seçim günü konuşmaları kulağıma küpe oldu. Seçim sonucunda kazanan daima SATSO Meclisi olmuştur. Bu mecliste hep oy çokluğuyla kararlar alınmıştır ve tüm meclisimizi canı gönülden seviyorum. Başarı başta Yönetim Kurulumuz olmak üzere hepimizin başarısıdır ve olumlu kararlar saymakla bitmez. Daha başarılı olmak adına eksiklikleri ve gelecek meclisten beklentileri yapıcı gözle irdelemem daha faydalı olacaktır.” diyerek deneyimlerine, gözlemlerine, görüşlerine dayanarak hazırladığını belirttiği önerileri liste halinde meclis üyeleri ile paylaştı.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 09 Aralık 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 16 37
2. Samsunspor 15 27
3. Rizespor 15 26
4. Pendikspor 15 26
5. Keçiörengücü 15 26
6. Bodrumspor 15 25
7. Boluspor 15 25
8. Manisa FK 15 24
9. Bandırmaspor 15 24
10. Sakaryaspor 16 22
11. Altay 15 21
12. Adanaspor 15 18
13. Göztepe 14 18
14. Tuzlaspor 15 16
15. Erzurumspor 15 14
16. Altınordu 15 12
17. Ö.K Yeni Malatya 15 11
18. Gençlerbirliği 15 7
19. Denizlispor 15 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4