Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Festivali başladı

Sakarya 3. Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Festivali Sapanca Kırkpınar’da başladı

EKONOMİ 16.09.2020, 15:01 16.09.2020, 15:01
Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Festivali başladı

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Sapanca Kırkpınar’da bu yıl 3.’sü düzenlenen Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Festivali’nin açılışına katıldı. 19 Eylül Cumartesi gününe kadar devam edecek festivalin açılışında Vali Çetin Oktay Kaldırım, AK Parti Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, MHP Grup Başkanvekili Levent Bülbül, SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, SATSO Başkanı Akgün Altuğ, Ticaret Borsası Başkan Vekili Nizamettin Sarı, SÜSBİR Başkanı Ahmet Dündar, kurum müdürleri, kaymakamlar, ilçe belediye başkanları, sektör temsilcileri, basın mensupları ve vatandaşlar yer aldı. Açılış programının ardından festival alanı gezilerek çalışmalara ilişkin bilgiler alındı.

----


150 FİRMA 
Festival Koordinatörü Remzi Adıyaman, yaptığı açılış konuşmasında 150 firmanın festivale katılım sağladığını ifade ederek, destek sağlayan herkese teşekkür etti. Adıyaman, “Festivalimiz tüm Sakarya’ya ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Katılım sağlayan herkese şükranlarımı sunuyorum” dedi. Peyzaj Mimarları Odası İstanbul Şube Başkanı Murat Çelik, “Festivalde olmaktan çok mutluyuz. Peyzaj mimarları ailemiz her geçen gün büyüyor. Bu yıl 41 üniversitede 2 bin öğrenci daha peyzaj mimarlığı eğitimi alacak. Günümüzde yaygınlaşan millet bahçeleri de sizlerin ürettiği bitkilerle yeşile kavuşacak.”

----


MİLLİ KAYNAKLAR AKTİF HALDE KULLANILACAK
SÜSBİR Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Dündar, “Yaşadığımız pandemi sürecinde en çok etkilenen sektör olduk. İhracat pazarımız olan kapıların kapanması da bizleri çok etkiledi. Ama inşallah önemli bir şekilde ilerleme kat edeceğiz” derken; Türkiye Tohumcular Birliği Başkanı Savaş Akcan, “Yerli ve milli kaynaklarımızın aktif halde kullanılmasını örgütlemeye çalışan bir birlik olarak burada bulunmak gerçekten çok güzel. Valimize ve Belediye Başkanımıza çok teşekkürlerimi sunuyorum. Böyle güzel bölgeyi tarımın her koluna açmak için sizlerin kapısını çalacağız.”

----


İNSAN PSİKOLOJİSİNİ ETKİLER
Sakarya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nizamettin Sarı, “Çiçek ve süs bitkileri üretimi çevre konusunda çok önemli bir sektördür. Dünya üzerinde önemli bir yere sahip olan süs bitkiciliğinde rekabet artmaktadır. Ülkemizde de gelişen bu sektörde Sakaryalı olarak bizler de çok şanslıyız. Bu festival için desteklerini esirgemeyen Valimiz ve Belediye Başkanımız başta olmak üzere herkese teşekkür ediyorum” dedi.

----


ÜRETİMİN YÜZDE 40’I SAKARYA’DAN SAĞLANIYOR
SATSO Başkanı Akgün Altuğ, “Bizim öncelikle bu festivali sürdürülebilir hale getirmek gibi bir amacımız vardı. Bu hedef uluslararası olmalı ki bütün dünyadan katılımcılarla Sakarya’nın rekabet gücünü biraz daha yukarılara taşıyabilelim. Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Sakarya’da yaklaşık 20 bin dekarlık alanda 300 işletmenin 5 bine yakın istihdam sağladığı önemli bir sektör haline geldi. Ülke üretiminin neredeyse yüzde 40’ı bizim işletmecilerimizden çıkmaktadır. Bizler SATSO olarak bu sektöre gerçekten önem veriyoruz. Her türlü desteği vermeye de hazırız. Emek veren herkese teşekkür ediyorum.”

----


EN VERİMLİ ÜRETİCİ OLACAĞIZ
Sapanca Belediye Başkanı Özcan Özen, “Ülkemizde ve tüm dünyada peyzaj mimarisi olmazsa olmaza geldi. Hedefimiz il ve ilçemizi peyzaj alanında dünyanın en verimli üreticisi haline getirmektir. Süs bitkisi yetiştiriciliği anlamında ihracatta söz sahibi olmaya başladık. Bu yılda dalında öncü olan firmaları ve misafirleri ağırlamaktan gurur duyuyoruz. Valimize ve Belediye Başkanımıza teşekkür ediyor, festivalimizin hayırlı olmasını temenni ediyorum” sözlerini kullandı.

----


SEKTÖRE DESTEĞE HAZIRIZ
SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, “Hem sanayi hem de tarım şehri olan bölgemiz için çalışmalar yapıyoruz. Meslek Yüksekokullarımızda var olan peyzaj ve süs bitkiciliği alanları ile sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli istihdama katkılar sunuyoruz. Burada birlikte çalıştığımız firmalar var. Onlara da çok teşekkür ediyorum. Bizim niyetimiz her zaman birlikte hareket edip birlikte başarmaktır. Hep birlikte çalışmaya hazırız. Festivalin hayırlı ve bereketli olmasını temenni ediyorum” dedi.
ÜLKEMİZE KATMA DEĞERİ YÜKSEK ÜRÜNLER KAZANDIRACAĞIZ
SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, “Sakarya bildiğiniz gibi aynı zamanda tarım şehri. Sakarya’nın tarım şehri markasını da oluşturmak ince işçilik istiyor. Büyükşehir Belediye Başkanımızın tarım ile ilgili vizyonu da bu markalaşma adına önem sunuyor. Bizler SAÜ olarak gıda, biyoloji, kimya başta olmak üzere tarım alanında bilginin ürüne dönüşmesinde elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Büyükşehir Belediyesi’nin keneviri üretmek, yaygınlaştırmak üzere başlattığı çabaya üniversite olarak destek veriyoruz. Kenevirin ürüne dönüşmesi ile ülkemize katma değeri yüksek ürünler kazandırmayı hedefliyoruz. Ben 3.’sü düzenlenen bu festivale emek veren herkese teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

----


ORMAN VARLIĞI ARTAN NADİR ÜLKE
Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, “Üretim ve fidancılık sektöründe ülkemiz coğrafi konumu ve verimli iş gücü ile çok iyi bir noktada yer alıyor. Son yıllarda artan bir ihracat söz konusu. Bu da bize bugünün dünden daha iyi olduğunu gösterirken geleceğimizin de daha iyi olacağını gösteriyor. Orman varlığını artıran nadir ülkelerden bir tanesi de Türkiye’dir. Bu önemli bir çalışmanın ve emeğin ürünü” ifadelerini kullandı.

banner76
SÜS  BİTKİCİLİĞİNİN KALBİ SAKARYA
Peyzaj ve Süs Bitkiciliği sektörünün her geçen gün değer kazandığını ifade ederek sözlerine başlayan Başkan Ekrem Yüce, “Süs Bitkiciliği konusunda Sakarya Türkiye’de en öncü bir sektör haline gelmiştir. Bu sene bir kere daha gördük ki bu iş sevgi işi, aşk işi. Bu iş tabiatı sevmekle, doğayı tanımakla mümkün. Bir doğa sevdalısı, yeşil aşığı olarak sizlerle beraber olmaktan duyduğum mutluluğu paylaşmak isterim. Bu aynı zamanda bir sektör. Hem de gözde bir sektör” dedi.

----


YAŞAMAK İÇİN OKSİJEN ŞART
Oksijenin ne kadar önemli olduğuna dair bilgiler sunan Başkan Ekrem Yüce, “Malum tüm dünyada yaşama biçimi ve becerisi sürekli değişiyor, yenileniyor. Şehirleşme had safhada. Dünya üzerindeki nüfusun büyük çoğunluğu şehirlerde yaşıyor. Şehirler bu kalabalık nüfusun ihtiyaçlarını karşılamak için yenileniyor. Biz insanlar fıtrat gereği tabiattan bağımsız yaşayamıyoruz. Yaşamayı sürdürebilmek için yani vücut fonksiyonlarımızın devamı için en önemli şey nedir: “Oksijen”. Biz oksijeni ağaçlardan, tabiattan sağlıyoruz” dedi.
YEŞİLİ MERKEZE ALAN BELEDİYECİLİK
Başkan Yüce, “Hızla büyüyen şehirlerde insanların tabiatla bağını koparmayacak sistemler geliştirmek için pek çok çalışma yürütülüyor. Parklar, bahçeler, kış bahçeleri, iç ve dış mekân süs bitkileri. Bizler yeşile, ağaca, bitkiye muhtacız. Devasa gökdelenler yapıyoruz, içerisine çiçekler, minyatür ağaçlar koymak zorunda hissediyoruz kendimiz. Çünkü bizim fıtratımız bu şekilde çalışıyor, ancak yeşil görerek, temiz havayı teneffüs ederek huzura eriyoruz. Balkonlarda, şehir merkezlerinde, parklarda, iş yerlerinde, ortak kullanım alanlarında kendilerini huzura kavuşturacak ve rahatlatacak olan iç ve dış mekân süs bitkilerinin önemi bir kez daha ortaya çıkıyor” dedi.

----


İHRACATTA YERİMİZİ GÜÇLENDİRECEĞİZ
Yüce, “Büyükşehir Belediyesi olarak doğaya gerektiği önemi vermeye ve çevremizi korumaya özen gösteriyoruz. Biliyorsunuz Melen’de 70 dekarlık bir alanda içerisinde 1 milyon 800 bin küsur aromatik bitkinin bulunduğu bir alan hazırladık. İçerisine kurulacak yürüyüş yolları ve bisiklet yollarıyla hemşerilerimiz için eşsiz bir aromaterapi deneyimi ve park alanı inşa edeceğiz. Yine Cumhurbaşkanımızın özel izni ile kurduğumuz Sera A.Ş. ve Fidan A.Ş. ile Sakarya’mızın bu latif havasında yetişen birçok ürünün hem ülke pazarındaki hem de ihracattaki yerini kuvvetlendiriyoruz” dedi.
KENEVİR HAYATIN MERKEZİNDE OLACAK
Başkan Yüce, “Bu yıl itibariyle 100 dekarlık bir alanda kenevir üretimine başladık. Kenevir mucizevi bir bitki. Kısaca söylemek gerekirse bir dönümlük kenevir 25 dönümlük orman kadar oksijen üretiyor. Bir dönümlük kenevirden 4 dönümlük ağaca eş kâğıt üretilebiliyor. Kenevir en az 250 hastalığın tedavisinde kullanılıyor. Fındıkların taşındığı çuvallar kenevirden imal ediliyor. Kenevirden dokunan kumaşların radyasyon emici özelliği var. Ekimini yaptık, boyları neredeyse 4 metreye ulaştı. Çok yakında hasadını yapacağız. Tüm dünyada insanoğlunun bu önemli ihtiyacını karşılamak için gayretle çalışan siz sektörün önemli temsilcilerini teker teker tebrik ediyorum. İnşallah bu festival, sektörel işbirliği ve yeni pazar ihtiyaçlarının karşılanmasında yardımcı olacaktır” dedi.

----


TÜRKİYE İHRACAT EDEN KONUMA YÜKSELECEK
AK Parti Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, “Yıllar önce bu alanda öncü sektör ve kişilere ödül verirken bu anlamda bir fuar düzenlenir mi diyorduk. 3.’sü düzenlenen bu programa katkılarından dolayı herkese teşekkür ediyorum. Bundan sonra hedefimiz ne olmalı dersek eğer: bundan sonra inşallah ithalatı bitirip, hem Sakarya’yı hem de ülkemizi ihracat konusunda en önemli yere taşıyabiliriz. Hedefimiz Sakarya’yı öncü bir il ve Türkiye’yi öncü bir ülke konumuna getirmek. İnşallah fuarlarımızı uluslararası bir şekilde düzenlediğimiz yıllar da olacak” dedi.
SAKARYA ÖNCÜ ŞEHİR
MHP Grup Başkanvekili Levent Bülbül, “Şu ana kadar çok kıymetli konuşmalar dinledik. Herkes bu sektör ile ilgili bambaşka açıdan meselelerden bahsetti. Bizler de TBMM’de üzerimize düşen desteği sağlamak için çalışma sürdüreceğiz. Sakarya’nın bu meselede öncü olmasından son derece memnunum. Süs Bitkiciliği konusunda inşallah söz sahibi olan bir ülke olmak için elimizden gelen bütün gayreti sarf etmek için ne varsa yapacağız. Yapılan festivalin hayırlar getirmesini temenni ediyorum” dedi.

----


ALLAH’IN BAHŞETTİĞİ BÜTÜN GÜZELLİKLERE SAHİP
Vali Çetin Oktay Kaldırım, “Ülkemizin incisi bir mekandan herkesi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Özellikle sektörün içinden gelen ve iyi analiz eden sektör temsilcilerinin telaffuzları çok kıymetli. Sakarya’mız her alanda olduğu gibi bu alanda da merkez olmaya aday. Burada da söylendiği gibi gerekli ufkun ve vizyonun oluşması adına her adım atılacaktır. Allah’ın bahşettiği bütün güzellikleri barındıran bir il Sakarya. Bu açıdan çok kıymetli bir şehir. Artık bu dünyada rekabetçi bir şehir olmamız lazım. Potansiyelimizi çok iyi okumamız lazım. Bu potansiyeli çok iyi görmemiz lazım. Ben bu varlıkların çok iyi vizyona dönüştüğünü gördüm. Bundan da son derece mutluyum. Özellikle akıllandırılmış ve sahiplenilmiş şehirler gerçekten çok başarılı oluyor. Bizim değerlerimizi; tarım, sanayi, doğal güzellikleri iyi değerlendirmeliyiz” dedi.
MARKALAŞMA ADIMLARI
Vali Kaldırım, “Sizler şehrinizi doğru konumlandırıp ortak akıl ile çalışırsanız bundan her zaman karlı çıkarsınız. Ben şehrin bu açıdan odaklanmasını çok doğru buluyorum. Dünyada önemli bir hizmet merkezi haline gelecektir. Peyzaj ve süs bitkileri yatay mimari ile doğru orantılı ilerlemeye devam ediyor. İnşallah Sakarya ülkemizde olduğu gibi dünyada da önemli bir yere ulaşacaktır. Ben katılımcılara çok teşekkür ediyorum. İnşallah uluslararası bir fuara geçmek için de çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bu şehri bir marka şehri olarak sadece Türkiye’nin değil dünyanın gündemine getireceğiz. Bu sektörün hem ilimize hem de Sapanca’mıza katkı sunmasını temenni ediyorum” dedi.

Yorumlar (0)
21
açık
Namaz Vakti 23 Nisan 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 34 72
2. Fenerbahçe 34 69
3. Galatasaray 34 66
4. Trabzonspor 35 60
5. Alanyaspor 35 55
6. Hatayspor 34 53
7. Gaziantep FK 34 51
8. Sivasspor 34 51
9. Karagümrük 34 50
10. Göztepe 35 47
11. Rizespor 34 42
12. Antalyaspor 35 42
13. Konyaspor 34 41
14. Ankaragücü 34 38
15. Malatyaspor 34 37
16. Kasımpaşa 35 37
17. Başakşehir 34 36
18. Kayserispor 34 35
19. Erzurumspor 35 34
20. Gençlerbirliği 34 32
21. Denizlispor 34 27
Takımlar O P
1. Giresunspor 31 63
2. Adana Demirspor 31 61
3. Samsunspor 31 61
4. Altay 31 57
5. İstanbulspor 31 57
6. Altınordu 31 53
7. Ankara Keçiörengücü 31 49
8. Ümraniye 31 47
9. Tuzlaspor 31 47
10. Bursaspor 31 43
11. Bandırmaspor 31 39
12. Boluspor 31 38
13. Balıkesirspor 31 35
14. Adanaspor 31 34
15. Menemenspor 31 31
16. Akhisar Bld.Spor 31 26
17. Ankaraspor 31 23
18. Eskişehirspor 31 8
Takımlar O P
1. Man City 33 77
2. M. United 32 66
3. Leicester City 32 59
4. Chelsea 32 55
5. West Ham 32 55
6. Tottenham 33 53
7. Liverpool 32 53
8. Everton 31 49
9. Arsenal 32 46
10. Leeds United 32 46
11. Aston Villa 31 44
12. Wolverhampton 32 41
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 32 36
15. Newcastle 32 35
16. Brighton 32 34
17. Burnley 32 33
18. Fulham 33 27
19. West Bromwich 32 24
20. Sheffield United 32 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 32 73
2. Real Madrid 32 70
3. Barcelona 31 68
4. Sevilla 32 67
5. Real Sociedad 32 50
6. Real Betis 32 49
7. Villarreal 32 49
8. Granada 31 42
9. Osasuna 32 40
10. Athletic Bilbao 31 38
11. Levante 32 38
12. Celta de Vigo 32 38
13. Cádiz 32 36
14. Valencia 32 35
15. Getafe 32 31
16. Deportivo Alaves 32 30
17. Real Valladolid 31 28
18. Huesca 32 27
19. Elche 32 27
20. Eibar 32 23