‘Nostaljik tramvay yapılmasın!’

SATSO Başkanı Akgün Altuğ, önceliklerinin üyelerin menfaati olduğunu söyleyerek, “Çark Caddesi’nde konuştuğumuz tüm ticaret erbabı üyelerimiz Nostaljik Tramvay’ın yapılmamasından yanadır.” dedi

EKONOMİ 26.06.2020, 10:48 26.06.2020, 10:48
‘Nostaljik tramvay yapılmasın!’

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Haziran Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda meclis üyeleri, sektörel sorunlarını, görüş ve önerilerini dile getirdi. SATSO Meclis Başkanı Talip Kuriş başkanlığında gerçekleştirilen Meclis Toplantısında, yönetim kurulunun aylık faaliyetlerinin değerlendirilmesi, meslek komitelerinin sorunlarının görüşülmesi, dilek ve temenniler bölümünde konuşan meclis üyeleri gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundular.  Toplantının yönetim kurulunun aylık faaliyetlerinin değerlendirilmesi bölümünde söz alan meclis üyeleri, oda çalışmalarını, projelerini ve yönetim kurulunun faaliyetlerini değerlendirdiler.
NİTELİKLİ İSTİHDAM İHTİYAÇ
Meclis Üyesi Kenan Taçyıldız, nitelikli ara personel ihtiyacını gidermek adına gerçekleştirilen projeleri değerlendirdi. Taçyıldız, “Bu ülkenin üreten, nitelikli ve bilinçli gençlere ihtiyacı her zaman var. Sanayiyi bilmek, üretmeyi bilmek çok önem arz ediyor. Odamızın ön ayak olduğu bu proje şehrimize ve gençlerimizin istihdamına birçok katkı sağlayacaktır. Emeği geçenleri tebrik ediyorum.” ifadelerini kullandı. Meclis Üyesi Bülent Yazar, Sera OSB çalışmaları hakkında değerlendirmede bulunarak, “Tarım ve hayvancılık komisyonumuz öncülüğünde şehrimizde bir Sera OSB kurma girişimimiz oldu. Kurmak için elverişli bir bölge vardı ve bölgedeki yerel yönetimler de bu işe sıcak bakıyordu. Son gelişmeler hakkında merak eden üyelerimiz var” dedi.
MESLEK YÜKSEK OKULU MÜJDESİ
Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cem Gün ise, “Nitelikli eleman konusunda bir müjdemiz daha olacak çok yakın zamanda. Sakarya 2. Organize Sanayi Bölgesinin girişinde yaklaşık atıl durumda, kaba inşaatı bitmiş bir şekilde bekleyen Yüksek Okul ve Meslek Lisesi binası bulunmakta. 2. OSB genişleme alanına Yönetim Kurulumuzun girişimleriyle bu binayı da dahil ettik. Yaklaşık 12-13 bin m2 büyüklükte bir bina. SUBÜ ile bir protokol yaparak 2.OSB’miz çok yakın zamanda ihalesine çıkarak hem meslek yüksek okulunu hem de meslek lisesini şehrimize kazandırılacak. Planlanan çalışmaya göre; 2. OSB’de bilindiği üzere 92 adet fabrika var ve onların istediği branşlar meslek yüksek okulunda ve meslek lisesinde açılarak oradaki öğrenciler ile 3+1 ve 7+1 eğitim çalışmaları yapılacak. Öğrencilerimiz daha okurken oradaki fabrikalarda ara eleman olarak çalışmaya başlayacaklar ve mezun olduklarında iş sahibi olmuş olacaklar. Bu konuya katkılarından dolayı Akgün Başkanımıza, SUBÜ Rektörümüz Sayın Mehmet Sarıbıyık’a ve 2. OSB Başkanımız Sayın Şükrü Bodur’a teşekkür ediyorum” dedi. Toplantının meslek komitelerinin sorunlarının görüşülmesi bölümünde söz alan meclis üyeleri, pandemi sürecinde var olan sektörel problemler, çözüm önerileri gibi konulara ilişkin değerlendirmelerde bulunarak görüşlerini bildirdiler.

----


KONTROLLÜ SOSYAL HAYAT
Meclis Üyesi Ercan Başnuh, kontrollü iyileşme sürecinde çok rahat davranılmasının salgını tetikleyeceğine dikkat çekerek, “Türkiye’de bir iyileşme süreci başladı ancak çoğu kişi sorumlu davranmadığı için bu süreçte ibre olumsuza dönmektedir. AVM’ler, kafeler eski düzene dönüyor ancak ciddi sorumsuzluklar da devam ediyor. Her şeyi pandemi sürecine bağladık. Normal bir yaşam sürebilmek için bu süreci atlatmamız gerekmektedir. AVM’lerde girişte kontroller yapılıyor ancak bariyerleri geçtikten sonra tamamıyla insanlar özgür gibi davranabiliyor. Maskeler inebiliyor ve kol kola gezilebiliyor. Odamızın uyarılarına, sosyal uyarılara devam etmesini umuyorum. Sağlık hizmetlerinin üzerine ek yük bindirmemek adına ve başkalarını hasta etmemek adına sorumluluk sahibi vatandaşlarımızın daha fazla sorumluluk sahibi olması gerekmektedir.” dedi.
MERDİVEN ALTI KURSLAR
Meclis Üyesi Kenan Taçyıldız ise, “Eskiden her köşede bir dershane vardı ve bir uygulama ile bunlar okula dönüştürüldü. Dershanelerden sonra kurslar ciddi anlamda fazlalaştı. Bu kurslar da; kanununa göre çalışanlar ve merdiven altı çalışanlar olarak faaliyetlerine devam ediyorlar. Merdiven altı kurslar vergilerini ödemiyorlar ve rekabeti her alanda engelliyorlar, çalışanlarının gelirlerini düşük gösteriyorlar. Gayri resmi kurumların denetiminin yapılması gerekiyor. Kanuna uygun olmayan konuları dile getirmemiz gerekiyor. Vatandaşı, iş dünyasını sıkıntıya sokan yönetmelikler olmamalı.” diye konuştu. 

----


“SİGORTA SEKTÖRÜ MAĞDUR EDİLİYOR”
Meclis Üyesi Oktay Topçu, temsil ettiği sigorta sektörünün son yıllarda çıkan yönetmelikler ile zora girdiğine dikkat çekti. Topçu konuşmasında, “Sigorta acentelerinin sorunları maalesef bitmiyor. 2007 yılında güncellenen 5684 no’lu sigortacılık kanunu ile sektörümüzün işleyişi ve faaliyetleri bir düzene sokulmuştu. Ancak son 6-7 yıl içerisinde sistemin didiklenmeyen yeri kalmadı. Kanunda yapılan her yeni düzenleme ile acentelerin faaliyetleri günden güne zorlaştırılmaktadır. 9 Mayıs 2020 gecesi bir yönetmelik yayınlandı. Sigorta acentesi başka hiçbir iş yapamazken bu yönetmelikte asıl işi sigortacılık olmayan, ticaret yapan işletmelerin sigortacılık yapabileceği yetkisi verildi. Bu yönetmelikte maalesef mevcut acentelere fayda sağlayacak bir madde yok. Bu konuda gerekli kuruluşlardan destek bekliyoruz.” dedi.
“TARIM ARAZİLERİMİZE SAHİP ÇIKALIM”
Meclis Üyesi Turgay Çelik, “Geçmiş zamanlarda birçok köy mahalle oldu ve yeni bir uygulama var. Çökekler ile Taşlık köyünde belediyelerimiz imar çalışması yaptı. Maalesef yaklaşık 800 dönüm verimli tarım arazisine kavşak, park, viyadük gibi projeler yapılacak. Bu araziler tarım arazisidir. Evet; gelişelim, kavşaklar, yollar yapılsın ancak verimli tarım arazilerimiz heba edilmesin. 2 köyün kaybı 800 dönüm. Bu sadece 2 köy ancak arkada 40 köy var ve yakında oralarla ilgili çalışmalar olacağı söyleniyor. Verimli tarım arazilerimize sahip çıkalım” ifadelerini kullandı.

----


“GSM SEKTÖRÜNÜN İŞİ ZORLAŞTIRILIYOR”
Meclis Üyesi Behlül Bayrak, GSM sektörü sorunlarına değinerek, “Şehrimizde Bilişim ve Yazılım Meslek Lisemizin açılacak olması müjdesi bizleri çok mutlu etti. Çabalarından dolayı komitemize, SATSO yönetim kuruluna teşekkür ediyoruz. SATSO’nun bu dönemdeki meclis üyeleri olarak bu projeyi hayata geçirmenin gururunu yıllarca yaşayacağız. Pandemi sürecinde komite olarak sektör temsilcilerimize ziyaretler gerçekleştirdik ve sorunlarını dinleyerek yanlarında olduğumuz mesajlarını verdik. Sektörümüzde yaşanan son gelişmelerde son kanun ile ithal teknolojik ürünlere 700 TL zam gelme söz konusu. Yıllardır maalesef ekonomiye katkısı olan, ülkemize ciddi katma değer sağlayan GSM firmalarının yararı için bir şey yapılmıyor. Dünyaya marka olan GSM operatörlerimiz var ancak bu sektöre yönelik çoğu zamanlar bir engelleme oluyor, işleri zorlaştırılıyor.” ifadelerini kullandı.
TARIMSAL ÜRETİM VE İMAR
Meclis Üyesi Abdurrahman Çakar, tarımsal üretim ve imar konularında görüş bildirdi. Çakar; “Pandemi süreci bizlere hayvancılık ve tarımın hayati öneme sahip olduğunu kanıtladı. Şehrimizde tarım arazilerindeki yapılaşmaya değinecek olursak; bu arazilerde yapılan projelerin istimlakları uzun zaman önceden tamamlanmıştır. Şehrimizdeki Büyükova projesine dahil olan tarım arazilerinde yapılması mümkün değildir. Bu konuyu dile getiren, tarımı destekleyen tüm sektör temsilcilerine teşekkür ediyorum. Yasal olarak resmi olarak gazetede Büyükova projesi kapsamında olan tarım arazilerinde projeler yapılması yasaktır.” dedi. Meclis Üyesi Ekrem Kayasan, altyapı sorunu olan yerlerde üretim yapan üreticilerin yoğun yağmur sürecinde mağduriyet yaşadığına dikkat çekerek, “ Bekirpaşa mevkiinde aralarında Odamız üyelerinin de bulunduğu 100’e yakın üretici, imalatçı firma mevcut. Bulunduğumuz konumun altyapı sorunları nedeniyle yağmur yağdığında firmalar su birikintileri ile mücadele etmek zorunda kalıyorlar ve üretimleri aksıyor. Üreticiler olarak çok zorlu bir süreç yaşıyoruz her yağmur yağdığında fabrikalarımızı su basıyor. 2 yıldır her yere başvursak da kontrol eden hiçbir muhatap bulamıyoruz.” diye konuştu. Toplantının dilek ve temenniler bölümünde söz alan meclis üyeleri ekonomik, sosyal, kültürel ve eğitim gibi konularda görüş ve önerilerini sundular.
İŞ MAKİNESİ OPERATÖRLÜĞÜ
Meclis Üyesi Adnan Borazancıoğlu, komitelerinin ihtiyaçları ve talebi doğrultusunda iş makinesi operatörlüğü dalının açılacak olmasından mutluluk duyduklarını belirtti. Borazancıoğlu konuşmasında, “Fatih Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde açılacak bu bölüm için teşekkür ediyorum. Sektörümüzün geleceğine birçok katkı sunacağına eminim. Okul ve bölüm açılacak ancak bu bölüme bizlerin ciddi bir şekilde sahip çıkması ve destek olması gerekmektedir. Bu bölümün içinin doldurulması adına komite olarak çalışacağız. Bu manada diğer STK’lar ile işbirliği yapacağız” dedi. Meclis Üyesi Turgay Çelik, “Büyükşehir Belediyemiz son dönemlerde tarım ile ilgili birçok projeyle uğraşıyor ancak tarım konusunda bu işleri yapacak ülkemizde birçok kuruluş var. Büyükşehir Belediyesinin bence tarım ile ilgili projelerinden önce şehrimizin öncelik sorunlarıyla ilgilenmesi gerekiyor. Tarım konusunda bir iş yapılacaksa bile tarım alanındaki uzman kuruluşlar ile görüşülmesi gerekmektedir.” ifadelerini kullandı.
“ŞEHRİN EN KÖKLÜ KURUMUYUZ”
Meclis Üyesi Nihat Cinoğlu, SATSO’nun şehir için önemine vurgu yaparak şunları dile getirdi; “Sakarya’da SATSO üyelerini şehirden çıkardığınız zaman ticari ve ekonomik anlamda şehrin içerisinde bir şey kalmıyor. Bizler SATSO olarak bu şehrin en büyük sivil toplum ve aynı zamanda mesleki kuruluşuyuz. Bu şehir hakkında problemleri ancak ortak akıl ile çözebiliriz. Bu şehirde en köklü kurum SATSO’dur ve 103 senelik bir geçmişe sahiptir. Bizlerin çok yeni ve farklı yöntemler geliştirmemiz gerekiyor. Bizler Başkanımız Akgün Bey’e sonuna kadar güveniyoruz ve üyelerin menfaati adına her kapıyı zorladığını görüyoruz. İletişim olmazsa güven de gelişim de olmaz.” Tarım konusuna da değinen Cinoğlu, “ Yol medeniyettir sözünün arkasına sığınıp kıymetli arazilerimizi heba ediyoruz. Bazı sanayi kuruluşları da bunu aynı şekilde yapıyor. Verimli tarım arazilerine inatla fabrika kurulmaya çalışılıyor. Biz maalesef kendi gövdemizi kemiriyoruz.” ifadelerini kullandı. 
NOSTALJİK TRAMVAY DEĞERLENDİRMESİ
Meclis Üyesi Ahmet Serbes, Büyükşehir Belediyesi’nin Nostaljik Tramvay Projesi konusu ile ilgili değerlendirmede bulunarak “Tramvay konusunda caddeye bir kazma vurulduğunda telafisi olmayacağı bir sorun çıkacağı belli oldu. Bizler de bunun gerçekleşmesini istemedik. Akgün Başkanımızın büyük katkıları ile bizleri dinleyen yöneticilerimize teşekkür ediyoruz. Büyükşehir Belediyemiz meclisinde çok güzel kararlar aldılar şehrin asıl sorunlarını ön plana aldıklarını ve tramvay projesini arka plana aldıklarını belirttiler. Pandemi sürecinde esnaf halkı çok zor bir süreç yaşadı. Bu tramvay konusunun mümkünse bir daha gündeme gelmemesi gerekmektedir.” dedi.
“TRAMVAY TİCARETİ GELİŞTİRMEYECEKSE…”
Meclis Üyesi Enes Akcan, “Caddeler bir şehrin simgesidir ve bu caddelerde faaliyet gösteren esnaflarımız da o şehrin marka değeridir. 2002 yılında çark caddesinin araç trafiğine kapatılmasından sonra insan sayısı hızla arttı ancak caddedeki esnafın cirolarının aynı oranda artmadığı gerçeği var. Bu da sadece caddelerdeki esnafın maliyetlerinin artmasına neden oluyor. Caddenin çok insan sirkülasyonu nedeniyle değeri artmış gibi gözüküyor fakat esnaf aynı oranda büyüyemiyor. Büyükşehir Belediye Başkanımız mutlaka iyi niyetle bir tramvay projesi gerçekleştirmek istiyor. Ancak bu projenin artı ve eksileri iyice değerlendirmek gerekmektedir. Caddenin çok daha büyük bir otopark sorunu olduğunu sürekli dile getiriyoruz. Önceliği olan sıkıntılarımız var. Tramvayı yapıp da görsel olarak bir güzellik yakalayabiliriz ancak bu güzellik ticareti geliştirmeyecekse yeniden ele alınması gerektiğini düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

----


ÜYELERİMİZİN MENFAATİ ÖNCELİĞİMİZ”
Haziran ayı olağan meclis toplantısının son bölümünde meclis üyelerinin konuşmaları ve görüşleri ile ilgili değerlendirmede bulunan SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ Tek Durak Ofis projesi kapsamında yeni hizmet binalarında Türk Kızılay’ının bir eğitim merkezi çalışması olacağı bilgisini verdi.  Başkan Altuğ ayrıca Sera OSB kurma planı ve proje çalışmalarının Büyükşehir Belediyesi ve Akyazı Belediyesi ile paylaşıldığını ancak ilerleyen dönemde Büyükşehir Belediyesi ve Akyazı Belediyesinin projeyi SERA A. Ş. olarak hayata geçireceği bilgisini aldıklarını ifade etti.  SATSO olarak kurumsal iletişime ve bu iletişimin sürekliliğine önem verdiklerini dile getiren Başkan Altuğ, üyelerin menfaati ve talebi olan her konuda kurumlarla irtibat kurmak için ciddi gayret ettiklerini vurguladı. Bu konuda her kurumun da aynı özveriyi göstermesi gerektiğinin altını çizdi. Başkan Altuğ konuşmasında “Biz iş dünyası temsilcileri ve bu şehrin en büyük sivil toplum kuruluşu ve meslek örgütü olarak bazı konularda yeteri kadar tecrübe sahibiyiz. Açılmayan kapıları nasıl açabileceğimizi biliyoruz ve açılmayan kapıları dolanır bir şekilde açarız. Bizlere kapıları açmayan mahcup olsun. Bizim önceliğimiz üyelerimizin menfaatidir. Şehirdeki herhangi bir kurum üyelerimizin menfaatine dokunursa, herkesten önce karşısında ben dururum.” dedi. Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Nostaljik Tramvay konusuna da değinen Başkan Altuğ, “Çark caddesinde konuştuğumuz tüm ticaret erbabı üyelerimiz Nostaljik Tramvay’ın yapılmamasından yanadır. Üyelerimizin razı olmadığı bir projeye sıcak bakamayız. Benim tek olmazsa olmazım SATSO üyelerinin menfaatidir. Tabi ki şehrimize karşı sorumluluklarımız var. Bu sorumluluğun her zaman bilincinde olduk. Şehir adına da faydalı olacak tüm çalışmaları sonuna kadar destekler yanlış olanın önünde dururuz.” İfadelerini kullandı. 

Yorumlar (0)
10
az bulutlu
Namaz Vakti 25 Ekim 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 10 24
2. Hatayspor 10 20
3. Beşiktaş 10 20
4. Alanyaspor 10 20
5. Fenerbahçe 10 19
6. Karagümrük 10 18
7. Konyaspor 10 17
8. Galatasaray 10 17
9. Altay 10 15
10. Adana Demirspor 10 13
11. Başakşehir 10 12
12. Gaziantep FK 10 12
13. Öznur Kablo Yeni Malatya 10 12
14. Sivasspor 10 11
15. Kayserispor 10 11
16. Giresunspor 10 9
17. Antalyaspor 10 9
18. Göztepe 10 8
19. Kasımpaşa 10 6
20. Rizespor 10 4
Takımlar O P
1. Ümraniye 10 24
2. Ankaragücü 10 24
3. Eyüpspor 10 20
4. Erzurumspor 10 19
5. Bandırmaspor 10 18
6. Kocaelispor 9 16
7. Tuzlaspor 9 14
8. Gençlerbirliği 9 14
9. Samsunspor 9 12
10. Boluspor 9 11
11. Bursaspor 9 11
12. Menemenspor 10 11
13. İstanbulspor 9 10
14. Denizlispor 9 10
15. Altınordu 10 10
16. Adanaspor 10 9
17. Manisa FK 10 9
18. Ankara Keçiörengücü 9 7
19. Balıkesirspor 9 6
Takımlar O P
1. Chelsea 9 22
2. Liverpool 9 21
3. Man City 9 20
4. West Ham 9 17
5. Brighton 9 15
6. Tottenham 9 15
7. M. United 9 14
8. Everton 9 14
9. Leicester City 9 14
10. Arsenal 9 14
11. Wolverhampton 9 13
12. Brentford 9 12
13. Aston Villa 9 10
14. Watford 9 10
15. Crystal Palace 9 9
16. Southampton 9 8
17. Leeds United 9 7
18. Burnley 9 4
19. Newcastle 9 4
20. Norwich City 9 2
Takımlar O P
1. Real Sociedad 10 21
2. Real Madrid 9 20
3. Sevilla 9 20
4. Atletico Madrid 9 18
5. Real Betis 10 18
6. Osasuna 10 18
7. Rayo Vallecano 10 16
8. Athletic Bilbao 9 16
9. Barcelona 9 15
10. Valencia 10 13
11. Espanyol 10 13
12. Mallorca 10 12
13. Villarreal 9 11
14. Elche 10 10
15. Celta de Vigo 9 7
16. Granada 9 7
17. Cádiz 10 7
18. Deportivo Alaves 9 6
19. Levante 10 5
20. Getafe 9 2