EKONOMİ HABERLERİ Bu haber 295 kez okundu
20 Aralık 2013, Cuma - 08.51

DİYALOG, DAHA FAZLA DİYALOG

SATSO Başkanı Kösemusul, “Ülkemize fayda sağlayan çalışmaların içinde yer alacağız. Diyalog, daha fazla diyalog” dedi. Meclis Başkanı Altuğ ise “Yanlış anlaşılmayı ortadan kaldırmak için meclise tüm milletvekillerini davet edeceğim” dedi.

DİYALOG, DAHA FAZLA DİYALOG

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Aralık ayı olağan meclis toplantısı Meclis Başkanı A. Akgün Altuğ başkanlığında yapıldı. 84 Meclis üyesinin katılımı ile gerçekleştirilen toplantıya ayrıca Tabii Meclis üyeleri de iştirak etti.
DEĞERLERİ YARIŞAN SAKARYA
SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, özellikle “Değerleri yarışan bir Sakarya kaybetmeyecektir” vurgusu yaptığı konuşmasında şunları dile getirdi: “ “Biz, her zaman ülkemize fayda sağlayan çalışmaların içinde yer alacağız. Her zaman ifade ediyoruz. Diyalog, daha fazla diyalog. İstişare ve diyalogla tüm sorunlar kolaylıkla çözülür. Ülkemiz ekonomisinde alınan başarılı sonuçlar, biz iş dünyasını memnun etmektedir. Artık Türkiye, dünya ekonomisinde yeni açılan pazarların anahtarıdır. Ekonomide güven ve istikrar hayati önem taşır. Hepimizin ideali ortaktır. 2023 ekonomik hedeflerimize ortak akılla ulaşabiliriz.
Çözüm süreci ile beraber Avrupa Birliği ile gerçekleştirilen diyalog ve olumlu sonuçlar, biz iş dünyasını ayrıca memnun etmektedir. AB üyesi ülkelere vize almadan gitmeyi hepimiz istiyoruz. En kısa sürede bu sürecin tamamlanmasını umut ediyoruz” diye konuştu.
BİRİZ, BERABERİZ
Başkan Mahmut Kösemusul konuşmasının devamında birlikteliğin önemine değinerek “Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası olarak biz, istişarenin, bir ve beraber olmanın önemini çok iyi biliyoruz. Bunu Stratejik Plan toplantımızda hep beraber gördük. Hamdolsun ki, Biriz, beraberiz. Birlikte güçlüyüz. İstişarede hayır ve bereket vardır. Tüm üyelerimizle beraber Sakarya’mız için çalışmaya devam edeceğiz.
Tarımı, sanayisi, tarıma dayalı sanayisi, turizmi, ticareti ile her alanda ilerleyen bir kentin öncüleri olan, Sakarya’mız iş dünyasını yürekten kutluyorum. Türkiye’nin gelecek projeksiyonunda şehrimizin yükselen yıldız illerinden biri olacağına inancımız tamdır” dedi.
MİLLETVEKİLLERİNE DAVET
Meclis Başkanı A. Akgün Altuğ ise “Bizim niyetimiz Sakarya’da bağcıyı dövmek değil, üzümü hep birlikte yemek. Kavgayla hiçbir şey olmaz. Biz diyalog sağlamak ve yanlış anlaşılmayı ortadan kaldırmak amacıyla önümüzdeki ay meclise tüm milletvekillerini davet edeceğim. Biz bu konuları gazete manşetlerinden değil, yüz yüze konuşacağız. Diyalog bizim için önemli” dedi.
TALEPLERİN TEPKİYLE KARŞILANMASI
Meclis üyeleri özellikle son günlerde SATSO Stratejik Plan Çalışmaları neticesinde meclis üyelerinin milletvekilleri ile ilgili görüşleri konusunda gündeme gelen yorumlar değerlendirildi. Meclis Üyeleri parti ayrımı gözetmeksizin milletvekillerinin iş dünyasının projeleri konusunda daha duyarlı ve ilgili olmalarına yönelik taleplerinin tepkiyle karşılanması konusunda görüş bildirdiler.
DİYALOG
Meclis Üyeleri, Başkan Kösemusul tarafından dile getirilen konunun kendisinin şahsi görüşü olmadığı, bir çalışma neticesinde çıkan sonuçların diğer çalışmalarda olduğu gibi kamuoyu ile paylaşıldığının altını çizerek iş dünyasının temsilcileri olarak taleplerin ilgili makamlarla diyalog halinde çözülmesinden yana olduklarını dile getirdiler.
YÜKÜ TEK BAŞINA KARŞILAMAK
Konu ile ilgili değerlendirmede bulunan Meclis Üyesi Ahmet Çubuk: “İzmir’deki çalıştayda biz parti ayrımı yapmadan bu eleştirileri yaptık. Bir taraf hizmet yapmaya çalışırken diğer taraf engellerse nasıl olacak. Biz SATSO’nun gücünü ortaya koymuşuz. 15 bin 700 üyemiz var. Hep birlikte hareket etmek zorundayız. Birlikteliği bozmadan elbirliğiyle bugüne kadar önemli hizmetler çıkardık. Hepimize düşen görev başkanımızın bu yükü tek başına sırtlamasına izin vermeden destek olmaktır”
ORTAK KARAR
Meclis Üyesi İzzet Dönmez: “İzmir’de çıkan kararlar SATSO’nun kararıdır. Sayın başkanımız sadece bu konuyu kamuoyuna deklare etti. Milletvekillerinin Sakarya’nın sorunlarıyla yeteri kadar ilgilenmediği hepimizin ortak kararıydı” dedi.
Meclis Üyesi Ercan Başnuh: “Biz bugüne kadar bu mecliste birçok sorunu çözüme kavuşturduk. Dershanelerin kapatılması, serbest kıyafet uygulaması, genel kredi sözleşmeleri gibi birçok konuyu ele aldık. Şimdi biz, sadece düğünümüzde halay çekelim demiyoruz, ‘cenazemiz var tabutun altına girin’ dedik.” şeklinde konuştu.
Meclis Üyesi Bülent Karslı: “Damdan düşenin halini damdan düşen anlar. Dershanelerle ilgili sorunu konuşmak üzere sadece bir milletvekiliyle görüşebildik” diyerek tepkileri değerlendirdi.
TÜM MİLLETVEKİLLERİNE
SATSO Meclis Üyesi Hasan Genç ise yaptığı konuşmada: “SATSO’da tüm meclis üyelerimiz ve tüm üyelerimiz Sakarya için çalışıyor. Sakarya gelişin diye bütün çabamız. Arkadaşlarımın ve Başkanımın söylediklerine katılıyorum. Orada söylenenler sadece iktidar milletvekillerine değil, bütün milletvekillerimize söylenmiştir” dedi. Meclis Üyesi Hayati Özdoğan: “Sakarya hepimizindir, Sakarya’da ne günler geldi geçti. Biz kimseyi kırmadan, sağda solda üzmeden hakkımızı müdafaa edeceğiz.”
BÜTÇE BELİRLENDİ
Toplantıda ayrıca 2014 yılı bütçesi belirlendi. Meclis üyeleri özellikle projeler ile ilgili olarak bütçede daha fazla yer ayrılması gerektiği konusunda hem fikir oldu. SATSO 2014 bütçesi meclis üyelerinin açık oylamaları ile 7.579.008,00 TL. olarak oy çokluğu ile kabul edildi.

YORUM EKLE

Haberler

Haber aranıyor...

Köşe Yazıları

Köşe yazısı aranıyor...