01.07.2021, 07:31

Dinlediğim Halit Molla-IX

E. Kurtuluşun 100. Yıldönümünde Şehri Yönetenler Ne Dedi?

Ekrem Yüce (SBB Başkanı):

Sakarya, vatana millete pek çok vatan evladı yetiştirmiştir. Bunlardan biri de hiç şüphesiz bugün Söğütlü’ye bağlı Sıraköy’de 1887 tarihinde dünyaya gelen Halit Molla’dır. Kendisi, yakın tarihimizin en önemli kahramanlarından biridir. Medrese mezunu olduğu için iyi bir eğitim almış, bu nedenle Molla lakabı almıştır.

20 Haziran gecesi Türk kuvvetleri Sapanca ve Arifiye’deki düşman birliklerini ani bir baskınla silahlarıyla birlikte teslim aldı. Taarruz gece boyu sürmüştü. 21 Haziran sabahının ilk ışıklarıyla birlikte düşman, İzmit istikametine doğru kaçmaya başlamış, askerlerimiz Adapazarı’na girmişlerdi. Şehre ilk giren kuvvetlerin başında Halit Molla bulunuyordu. Halit Molla, Adapazarı’na girdikten sonra Orhan Camii’nden ezan okuyarak al bayrağımızı göndere çekti.

Halit Molla, yakın dönem tarihimize damga vurmuş şahsiyetlerden biridir. Hayatı, bağımsızlığımız için mücadele ile geçmiştir. Büyük bir halk kahramanıdır. Mütevazı kişiliği ile herkese örnek olmuştur. Köyüne döndükten sonra halkı aydınlatmaya çalıştı. Öğrencilerin eğitimiyle ilgilendi. Hayatının sonuna dek vatan ve millet için çalışmaya devam etti. Bizlerin bugün bağımsız ve huzurlu bir şekilde yaşamasına vesile olan kahramanlardan biridir Halit Molla… Bu duygularla Halit Molla gibi kahramanlarımıza ve tüm şehitlerimize rahmet diliyorum.

Akgün Altuğ (SATSO Başkanı):

Adapazarı, üç kıtanın kavşak noktası olduğu kadar, farklı medeniyetlerin de mirasçısı olan emsalsiz bir bölgedir. Tarihe baktığımızda görüyoruz ki, Roma’dan başlayarak İstanbul üzerinden tüm yolların Anadolu’ya açılan kapısıdır. Ne mutluyuz ki; bulunduğumuz coğrafya bizleri kadim bir medeniyetin bekçileri yapmıştır. Adapazarı’nda farklı renkler, kültürel dokular bir araya gelerek ortak bir renk ve tavırla güçlü bir ahenk oluşturmuşlardır. Bizim zenginliğimiz buradan gelir. Bu kültür atlasının tüm desenleri ve çeşitliliğinin kattığı engin hoşgörü kentimizi daha özel kılıyor.

“21 Haziran” tarihi de bu özel şehrin dönüm noktası olmuştur. Milli Mücadele sürecinde ciddi öneme sahip Adapazarı’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümünü gururla kutluyor, Milli Mücadele dönemi kentimizin kahramanı Halit Molla’yı bir kez daha rahmetle anıyorum. Bizler de o kahramanlardan aldığımız ilhamla; 100 yıllık hikâyemizin izinde, sahip olduklarımızı güncelleyerek, aslıyla geleceğe taşıma gayreti içinde olacağız.

Yusuf Ziya Çelikkaya (Adapazarı Kaymakamı)

Adapazarı, 1325’te Orhan Gazi’nin bölgeyi fethetmesinden bu yana, Doğu Marmara’nın ve Sakarya Vadisi’nin kuzey kesiminin en önemli yerleşimidir. Verimli toprakları, devletine milletine daima bağlı çalışkan insanları ve 1863 yılından bu yana Osmanlı’nın her bölgesinden göçenlere huzur şehri olarak kucak açması ve onları bünyesinde birleştirip kaynaştırmasıyla örnek ve nezih bir şehirdir. 1920-21 hengâmesinde ülkemizi paramparça etmek için topraklarımıza giren Yunan güçlerinin ve onların yerli işbirlikçilerinin işgallerine karşı millî direniş hareketini başlatan ve girdikleri her yeri onlara dar eden Halit Molla ve silah arkadaşları, büyük bir yiğitlik, mertlik, vatanperverlik, adanmışlık göstererek 21 Haziran 1921’de onları bu topraklar çıkartmayı başarmışlardır. Kurtuluşun 100. Yıldönümünde; hiçbir hesap yapmadan, kahramanca savaşarak Adapazarı’nı ikinci kez bizlere armağan eden Halit Molla büyüğümüze ve onun birbirinden değerli silah arkadaşlarına, şükran, takdir ve minnetlerimizi sunuyoruz.

Mutlu Işıksu (Adapazarı Belediye Başkanı)

Asırlar boyunca, aynı toprakları, aynı coğrafyayı ve aynı hikâyeyi paylaşıyoruz. Acılarla, anılarla ve kahramanlıklarla yoğrulmuş büyük bir hikâyemiz var Ada'da. Her türlü kültürün kendisini en güzel şekilde ifade edebildiği, Adapazarlı kimliğiyle ortak bir yaşam kültürü inşa edebildiği bu şehir, tarihten günümüze muhabbetin ve bereketin merkezi oldu. Adapazarı'mızın düşman işgalinden kurtuluşunun 100'üncü yılında, kahramanlıklarıyla ve fedakârlıklarıyla bu güzel toprakları bizlere yurt eyleyen büyüklerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyorum. İnanıyorum ki, asırlar boyunca kardeşliğimizi ve kimliğimizi koruyarak, atalarımızın emaneti olan Adapazarı'mızda huzurla yaşamaya devam edeceğiz. Sevgisi, hasreti ve muhabbeti Adapazarı olan tüm dostlara selam ve derin hürmetlerimle.

İsmail Gündoğdu (Ferizli Belediye Başkanı):

Yüz yıl önce bugünlerde memleketimizi, girmiş olduğu karanlık tünelde aydınlatan Kuvayı Milliye Ruhunun kahraman bir neferi, bedeni esir düşse de ruhu daima özgür; bu topraklarda ezan sesinin dinmeyeceğinin bilfiil timsali olma şerefine nail olmuş ölümsüz kahramanı, tek başına etrafına topladığı milislerle, düzenli bir orduya karşı koyabilme cesaret ve kararlılığının müşahhas komutanı, Şehrimizdeki millî teşkilatların medarı iftiharı Halit Molla ve silah arkadaşları: Bugün bu topraklar üzerinde sahip olduğumuz özgür yaşamımızı sizlere borçlu olduğumuzun idrâkindeyiz. Ruhunuz şad olsun.

Koray Oktay Özten (Söğütlü Belediye Başkanı):

Sakarya, Medeniyetlerin Anadolu’ya açılan kapısı, koca bir ülkenin bağımsızlığını kazanma ve işgal altına girmemek için verdiği mücadelenin en önemli merkezleri arasında yer almıştır. Bu mücadelenin öncülerinden ve ilçemizle ismi özdeşleşmiş bölge komutanlığının üç baskın kolundan biri olan Molla Halit ve Arkadaşlarını rahmet ve şükranla anıyoruz. Halit Molla gibi büyük bir kahramanın, ilçemiz Söğütlü’nün Sıraköyü’nde doğup büyümüş olması da ilçemiz adına büyük bir iftihar vesilesidir. Bizler de 21 Hazirandan aldığımız ilhamla, emaneti lâyıkıyla gelecek nesillere taşıma azmi ve gayreti içindeyiz. Adapazarı’nın 100. Kurtuluş Gününü en kalbî duygularımla kutluyorum. Bu eserin yayınlanmasında büyük çaba sarf eden Yazar Fahri Tuna ağabeyime de şükranlarımı arz ediyorum.

Murat Kefli (Kaynarca Belediye Başkanı):

Vatan aşkını her daim yüreğinde taşıyan, ülkenin en sıkıntılı döneminde, her tarafı işgale uğramış memleketimizde bir öncü komutan, kahraman ve lider bir kişilik olarak ortaya atılmış, kısa zamanda etrafında yüzlerce kişi toplayarak düşmanın ilerlemesini durdurmuş, bu uğurda kardeşi Aşır Ali’yi şehit vermiş güzel bir insandır Halit Molla. Ardından düşmanın işgal ettiği Kaynarca’dan Adapazarı ve çevresine kadar, hepsini tek tek geri almış yiğit bir kahraman Halit Molla. İnanç, gayret ve mücadele insanı, lider bir milis komutanı Halit Molla. Savaş sonrası ise köyüne dönerek, teklif edilen ganimetleri elinin tersiyle çevirip kahramanlığından hiç ama hiç faydalanmayan, sade ve onurlu bir hayat süren Halit Molla. Örnek insan, gerçek lider; mekânın cennet olsun. Kahramanlığın asırlar boyu yaşayacak. Torunların seni unutmadı, unutmayacak.

Zeki Aydıntepe (Sakarya Gazeteciler Birliği Başkanı):

1950 yılında bu şehre geldiğimde, Adapazarı’nın tarihçesi ile merakımı gidereceğim şahısların başında Sait Tanış gelir. Onunla zaman zaman oturup sohbet ettiğimizde, Halit Mollaları, o zamanki adıyla komitacı adı altında birleşen yerel milis kuvvetlerini, nasıl hareket edeceklerini, Halit Molla’nın önderliğinde yapılan plan ve projelerle, Adapazarı’nın Yunan Ordusundan kurtuluşuna nasıl imza atıldığını anlatırdı. Her dinleyişimde de Halit Molla ve onunla birlikte hareket eden milis kuvvetlerine olan hayranlığım artıyordu. Adapazarı kahramanlık duygularını barındıran gözü pek, cesur, kahraman kişilerin sayesinde kurtulmuş ve bugünlere gelmiştir. Onları hayırla ve rahmetle anmak hepimizin boynuna borçtur. Bir vefa ve kadirşinaslık örneği olarak; Sakarya Büyükşehir Belediye Meclisi’nden kuzeyde Trabzanlar’dan Şeker Fabrikası’na uzanan caddenin adının Halit Molla Caddesi olarak vermelerini, Sakarya Valimizden de Ozanlar Anadolu Lisesi’nin adının Ozanlar Halit Molla Anadolu Lisesi olarak verilmesini istirham ediyorum.

Sezai Matur (Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı):

Kurtuluş Savaşı'nda ülkenin dört bir yanında yazılan destanlar ve bu destanların kahramanları vardır. Kahramanmaraş'ta Sütçü İmam, Gaziantep'te ise on bir yaşındaki Şehit Kamil. Bizim şehrimizin kurtuluş destanının kahramanı ise Halit Molla'dır. Halit Molla, Yunan işgaline uğrayan Adapazarı'nı çevresine topladığı 400 kişilik grupla kurtaran kahramandır. Bu büyük kahramanı ve arkadaşlarını, Adapazarı'mızın kurtuluşunun 100'üncü yılında rahmetle anıyoruz.

Şehirler kahramanlarına sahip çıkıp isimlerini yaşatıyor. Kahramanmaraş, üniversitesine Sütçü İmam'ın adını verirken, Gaziantep'te ise Şehit Kamil'in adı bir ilçe adı olarak yaşatılıyor. Sakarya olarak biz de Halit Molla'nın adını, bu büyük kahramana yakışacak bir yerde yaşatmalıyız.

Necmettin Kırık (Sakarya Yerel Kültür Derneği Başkanı)

Osmanlı Ordusunun silahları teslim alınarak dağıtıldığı, Rum ve Ermeni çetelerinin yerli Müslüman Türk halkı arasında kol gezdiği, gasp soygun tecavüz ve cinayetlerin eksik olmadığı o zor, en zor günlerde bir yiğit ve mert ses olarak oraya çıkan, Kandıra’dan Karasu’ya, Araman’dan Söğütlü Ferizli’ye, Salmanlı, Karadere, Camili, Dağdibi, Tekeler’den Adapazarı’na… bütün bölgemizi düşmanlardan temizleyen Halit Molla ve silah arkadaşlarına ne kadar çok şey borçluyuz. Halit Molla gibi malımızı canımızı hürriyetimizi borçlu olduğumuz bu büyük kahramanların hayatını anlatan bu tür kitaplar, şehrimizin bütün okullarının kütüphanelerinde yer almalı ve örnek şahsiyetleri ve hayatları ders kitapları olarak çocuklarımıza okutulmalı, genç kuşaklar tarafından örnek alınmalıdır. Sayın Valimiz ve İl Milli Eğitim Müdürümüzden beklentimiz ve istirhamımız Halit Molla’nın adının bir okula verilmesi, Büyükşehir Belediye Meclisi den de beklentimiz ve istirhamımız, Halit Molla’nın adının şehrimizin kuzey bölgesinde caddeye verilmesidir.

Bitti

Yorumlar (0)
banner128
8
açık
Namaz Vakti 27 Eylül 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 7 16
2. Altay 7 15
3. Beşiktaş 7 14
4. Trabzonspor 6 14
5. Hatayspor 7 13
6. Konyaspor 6 12
7. Alanyaspor 6 12
8. Kayserispor 7 11
9. Karagümrük 7 11
10. Galatasaray 7 11
11. Sivasspor 7 9
12. Adana Demirspor 7 9
13. Antalyaspor 7 8
14. Gaziantep FK 7 8
15. Başakşehir 7 6
16. Malatyaspor 7 6
17. Kasımpaşa 6 5
18. Göztepe 7 5
19. Giresunspor 7 2
20. Rizespor 7 1
Takımlar O P
1. Ümraniye 7 19
2. Ankaragücü 7 15
3. Erzurumspor 7 15
4. Eyüpspor 7 13
5. Bandırmaspor 7 12
6. Tuzlaspor 6 11
7. Kocaelispor 6 10
8. Manisa FK 7 9
9. Menemenspor 7 8
10. Gençlerbirliği 7 8
11. Boluspor 6 7
12. Samsunspor 5 7
13. İstanbulspor 6 7
14. Altınordu 7 7
15. Adanaspor 7 6
16. Denizlispor 6 6
17. Balıkesirspor 6 6
18. Bursaspor 7 5
19. Ankara Keçiörengücü 6 4
Takımlar O P
1. Liverpool 6 14
2. Man City 6 13
3. Chelsea 6 13
4. M. United 6 13
5. Everton 6 13
6. Brighton 5 12
7. West Ham 6 11
8. Aston Villa 6 10
9. Brentford 6 9
10. Arsenal 6 9
11. Tottenham 6 9
12. Watford 6 7
13. Leicester City 6 7
14. Wolverhampton 6 6
15. Crystal Palace 5 5
16. Southampton 6 4
17. Newcastle 6 3
18. Leeds United 6 3
19. Burnley 6 2
20. Norwich City 6 0
Takımlar O P
1. Real Madrid 7 17
2. Real Sociedad 7 16
3. Sevilla 6 14
4. Atletico Madrid 7 14
5. Rayo Vallecano 7 13
6. Barcelona 6 12
7. Real Betis 7 12
8. Valencia 7 11
9. Osasuna 7 11
10. Athletic Bilbao 7 10
11. Villarreal 6 8
12. Mallorca 7 8
13. Espanyol 7 6
14. Cádiz 7 6
15. Elche 7 6
16. Celta de Vigo 6 4
17. Levante 7 4
18. Granada 6 3
19. Deportivo Alaves 6 3
20. Getafe 7 0