GÜNDEM HABERLERİ Bu haber 5560 kez okundu
17 Şubat 2020, Pazartesi - 12.59

Coronavirüs’e Karşı Türk Usulü Çözüm

Çin’de ortaya çıkan ve binlerce kişinin ölümüne yol açan Coronavirüs, henüz Türkiye’de görülmese de tedirgin ediyor. Uzmanlar virüsten korunmanın en etkili yolunun ellerin sık yıkanması, dezenfektan kullanımı ya da kolonya söylüyor

Coronavirüs’e Karşı Türk Usulü Çözüm

Son zamanlarda hepimizin dikkatini çeken Corona virüsü nedeniyle oldukça endişeliyiz. Virüs henüz ülkemizde görülmese de önlemlerimizi almalıyız. Peki, en etkili “virüs savarlar” neler?

HİJYENİN ÖNEMİ
Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilimdalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuz Karabayı Çin’de ortaya çıkan, dünya genelinde 28 ülkeye yayılan ve 1116 kişinin hayatını kaybettiği ölümcül virüs için ellerin daha sık yıkanması ve alkollü dezenfektanlar kullanılması gerektiğini, bunların olmaması halinde kolonya ile de virüsleri engelleyebileceğimizi söyledi.

1/7
Coronavirüs’e Karşı Türk Usulü Çözüm
Coronavirüs’e Karşı Türk Usulü Çözüm

VİRÜSTEN KORUNMAK İÇİN KOLONYA
Kolonyanın ulaşılabilen en kolay alkollü dezenfektan olduğunu söyleyen Prof. Dr. Karabay, şöyle konuştu; “Tabii ki enfeksiyonu önlemek için her türlü tedbiri alacağız. Ellerimizi daha fazla yıkayacağız. Şu an Türkiye'de bildirilmiş hiçbir olgu yok ama eğer hastalıklı biri bildirilirse maske takacak ve ellerimizi bol bol yıkayacağız.”

2/7
Coronavirüs’e Karşı Türk Usulü Çözüm
Coronavirüs’e Karşı Türk Usulü Çözüm

“DAHA FAZL KULLANIN!
“Türk toplumunda çok güzel bir alışkanlık var; kolonya. En basit ulaşılan alkol, evlerimizde ve iş yerlerimizde kolonyayı daha fazla kullanalım ve hep yanımızda olsun, ancak korku ve panik havasına asla girmemeliyiz. Ülkemizde yeni 'Coronavirüs' kaynaklı hiçbir olgu şu ana kadar bildirilmedi ama solunum partikülleriyle bulaşabiliyor ve bize bulaşmasının en kolay yollarından biri kirli eller.

3/7
Coronavirüs’e Karşı Türk Usulü Çözüm
Coronavirüs’e Karşı Türk Usulü Çözüm

ENGELLEMEK İÇİN
Ellerimizi 20 saniye boyunca su veya sabunla yıkamalı ya da alkol bazlı dezenfektanlarla temizlemeliyiz. Eğer bunları yapamıyorsak kolonya bile bu virüslerin bulaşmasını engellemede oldukça etkili. Çünkü bunlar zarflı virüsler ve alkol gibi el dezenfektanlarıyla derhal yok olabiliyor."

4/7
Coronavirüs’e Karşı Türk Usulü Çözüm
Coronavirüs’e Karşı Türk Usulü Çözüm

RÜYAM KOLONYA
Prof. Dr. Karabay’ın açıklamasından yola çıkarak, Uzunçarşı’nın 54 yıllık tarihi kolonyacısı Rüyam Kolonya ile Corona virüsü hakkında konuştuk. İşletme sahibi Murat Kılıç “80 derecelik kolonya gerçek bir mikrop kırıcıdır” diyerek sözlerine başladı.

Kılıç; “Öncelikle alkolsüz kolonya olmaz. Alkol olmazsa dezenfektan özelliğini kaybeder. Eğer alkol istemiyorsanız gül suyu kullanın. Saf alkol 96 derecedir. Eğer bunu cildinize sürerseniz tahriş edersiniz. Biz kolonyalara konulan alkolü 80 dereceye indiriyoruz. Kullanıma uygun, tahriş etmeyen ve gerçek bir mikrop kırıcı hale getiriyoruz.” dedi.

5/7
Coronavirüs’e Karşı Türk Usulü Çözüm
Coronavirüs’e Karşı Türk Usulü Çözüm

“OKULLARA ÇAĞRI”
Birçok ortak alandan en önemlilerinden biri de okullar. Her türlü virüsün hızla yayılma potansiyelinin olduğu okullarda çocuklarımızı çok iyi korumalıyız. Murat Kılıç, velilere seslenerek “Her çocuğun çantasında mutlaka kolonya bulunması gerek. Çocuklar böylece ortak alanlarda ellerini kolonya ile dezenfekte edebilir. Yanlarında taşıyacakları küçücük bir şişe kolonya birçok virüsten koruyacaktır.” dedi.

GEÇEK KOLONYA NASIL ANLAŞILIR?
Gerçek kolonyanın nasıl anlaşılabileceği hakkında da bilgi veren Murat Kılıç; “Kolonyayı özellikle dezenfektan olarak kullanacaksak 80derece altında olmamalı. Kokusundan da kolonyanın gerçekliğini anlamak mümkün. Kolonya parfüm değil, aromasının kokusunu taşımalı. Örneğin limon kolonyası gerçek limon kokmalı. Farkı ortaya koyan bir diğer husus görünümü. Kolonyanın rengi koyu olmalı. Ucuz kolonya her zaman kalitesizdir. Belli başlı bu faktörler kolonyanın gerçek olup olmadığını belirler.”

6/7
Coronavirüs’e Karşı Türk Usulü Çözüm
Coronavirüs’e Karşı Türk Usulü Çözüm

104 ÇEŞİT KOLONYASI İLE RÜYAM
Çeşitlilikle Türkiye lideri Rüyam Kolonyaları tamamen doğal üretimleri ile hijyeni garantiliyor. Murat Kılıç açıklamasının son bölümünde; “Antibakteriyel ürünler ve ıslak mendillerin çoğu denetimsiz ve zararlıdır. Mikroplardan korunma yolları bolca su, sabun ve kolonyadır.” dedi. 

7/7
Coronavirüs’e Karşı Türk Usulü Çözüm
Coronavirüs’e Karşı Türk Usulü Çözüm

Profesör doktor konuştu Coronovirüse karşı: "SABUN ve KOLONYA"

Prof. Dr. Oğuz Karabay, coronavirüsten korunmak için ellerin daha sık yıkanması ve alkollü dezenfektanlar kullanılması gerektiğini belirterek, "Bunları yapamıyorsak kolonya bile virüsün bulaşmasını engellemede oldukça etkili" dedi.

Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilimdalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuz Karabay, Çin'de ortaya çıkan ve dünya geneline yayılan ölümcül 'Coronavirüs' ile ilgili açıklama yaptı. Prof. Dr. Karabay, "Coronavirüs'ler yıllardan beri 'soğuk algınlığı' etkeni olarak bildiğimiz; burnumuza, boğazımıza ve gözlerimizdeki mukozaya yapışan virüslerdir. Bu virüslerin 2002-2003 yılında SARS isimli Güney Koreli menşeili bir virüs olarak yoğun bakım gerektiren bir hastalık olduğunu gördük" dedi.

"100 KİŞİDEN 98’İNDE ÖLÜMCÜL SEYRETMİYOR"
Coronavirüslerin asıl kaynağının hayvanlar olduğunu belirten Prof. Dr. Karabay, "Temel olarak insanlara ilk orijini bazı hayvanlardan geçmektedir. 2019 'Coronavirüs', bugüne kadar olan Coronavirüslerden biraz daha farklı ve mutasyon geçirmiş hali. 2019'un Aralık ayında da Dünya Sağlık Örgütü tarafından bu virüsün varlığı kabul edildi. Kaynağının da hayvanlar olduğu, bir orijinin hayvanlardan geçtiği düşünülüyor. Bu virüs, insanlarda solunum yollarında enfeksiyonlar yapabiliyor ama sanki her bulaşanı yoğun bakımlık yapacakmış her bulaşanı öldürecekmiş gibi bir kaygıda var. Bazı insanlarda öldürücü olabiliyor ama elde edilen verilere göre bu virüsü kapan 100 kişiden 98’inde ölümcül seyretmiyor" diye konuştu.

CORONA VİRÜSÜ NEDİR?
Corona virüsü ilk olarak 1960'lı yıllarda tespit edildi. Solunum, sindirim ve boşaltım sistemlerini etkileyen virüs, sonbahar ve kış aylarında etkisini gösterir, hafif ve orta şiddette üst solunum yolları enfeksiyonuna yol açar. Viral yollarla yayılan corona virüs, sıkça karşılaşılan bir virüs olmasına rağmen mutasyona uğramadan öldürücü olma riski neredeyse yoktur. Fakat Corona virüs yüzde 2 ila yüzde 10 oranında öldürücü bir mutasyona uğramaktadır ve klinik incelemeler sonucunda bu mutasyonun nasıl gerçekleştiğine dair kesin bir veri yoktur. Corona virüs, hayvanlarda sıklıkla görülebilir ve virüslerinin oluşturduğu hastalığı rahatça atlabilmektedir.

CORONA VİRÜS NASIL BULAŞIR?
Corona virüsleri daha çok hayvanlarda bulunmaktadır ve virüs nadiren hayvanlardan insanlara bulaşmaktadır. İnsanlar arasında bulaşıcılık, üst solunum yolu enfeksiyonlarında olduğu gibi; öksürme ve hapşırma ile havaya saçılan virüsler ile olmaktadır. Bunun dışında virüs barındıran materyallere dokunulmasının ardından, ağız ve burunla oluşan temas ile bulaşabilmektedir.

CORONA VİRÜS BELİRTİLERİ NELERDİR?
Solunum belirtileri (öksürük, nezle), halsizlik, ateş, baş, boğaz ağrısı, iştahsızlık ve bunların yanında bulantı, kusma, ishal ve karın ağrısı gibi belirtiler de gösterebilmektedir.

CORONA VİRÜSTEN NASIL KORUNULUR?
Hasta olan insanlarla yakın temastan kaçının. Asla gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza yıkanmamış ellerle dokunmayın. Ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkayın. Sabun ve su yoksa alkol bazlı dezenfektan ürünleri kullanın. Sık dokunan nesneleri ve yüzeyleri temizleyin ve dezenfekte edin.

YORUM EKLE

Haberler

Haber aranıyor...

Köşe Yazıları

Köşe yazısı aranıyor...