ROPÖRTAJ HABERLERİ Bu haber 2011 kez okundu
26 Kasım 2014, Çarşamba - 11.47

CİNSEL HAYATTA İŞ KAFADA BİTER

Beyhekim Hastanesi Üroloji Uzmanı Bayhan Usta, “Cinsel fonksiyonlarda bozulmanın nedeni çoğunlukla ruhsaldır. Sigara kullanımı, çalışma şartlarının ağırlığı, depresyon gibi faktörler de cinsel yönden kişiyi güçsüz kılar” dedi

CİNSEL HAYATTA İŞ KAFADA BİTER

Üroloji veya diğer adıyla Bevliye branşı hangi hastalıklara bakar?

Kadın ve erkeklerde idrar yapımından boşalımına kadar geçen bölümlerdeki taşların, tümörlerin ve darlıkların cerrahi olarak, iltihaplanmaların ise ilaçla tedavisini yapar. Ayrıca erkek genital organları olan prostat, testisler ve penisin fonksiyon bozukluklarını, iltihaplarını ilaç ile; büyüme, darlık, tümör gibi hastalıkları ise cerrahi olarak tedavi eder. Bütün bunların yanında penisin ve testislerin protez ameliyatlarını, doğuştan torbalara inmemiş yumurtaların indirme ameliyatlarını, varikosel ameliyatını, sünnet ve sünnet hatasını düzeltme ameliyatlarını yapar. Erkek çocuğu olmayan çiftlerden erkek tarafını inceler ve tedavi eder. Çocukların gece yataklarını ıslatmaları da tedavi eder. Şunu da belirtmekte fayda var ki idrar problemi yaşayan kadınlar da mutlaka üroloğa görünmeli, jinekoloğa değil.

Prostat ve hastalıkları hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Prostat erkeklere mahsus bir organdır. Meni yapımını sağlayan prostat, 50 yaşından sonra büyümeye başlar. Genetik yapı önemli bir faktördür. İdrar kanalının içinden geçmesi nedeniyle, büyümeye bağlı olarak kanalda daralma oluşur ve idrar yapma güçlüğü başlar. Prostatın kanser ve normal yapıda büyümesi yavaş ve sinsidir. Kişi ancak hastalığın ileri safhasında farkına varır. Bu nedenle doktora gitmek için şikâyet oluşmasını beklememek gerekir. Bu hastalığı olanlar kesinlikle ameliyatlarını geciktirmemelidir. Aksine halde ileride sondaya mahkûm olarak yaşamak zorunda kalırlar. Kanser için yapılan ameliyatlar dışındaki ameliyatlar, cinsel fonksiyon bozukluğu yapmaz.

Erkeklerde çocuk olmamasına neden olan hastalıklar nelerdir?

Birinci sırada gelen neden çocuk yaşta genital organ muayenelerinin yaptırılmaması nedeniyle torbaya inmemiş yumurtaların gözden kaçırılmasıdır. Ayrıca yumurta iltihapları, kabakulak, varikosel ve tümörler çocuk olmama nedenleri olabilir.

Birçok hastalığı tetikleyen sigaranın ürolojide yeri nedir?

Sigara, idrar torbası kanserlerinin en önemli nedenidir. Bunun belli başlı belirtisi de idrarın kanlı gelmesidir.

Çocuklarda üroloji yönünden dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Çocukların 5-6 ve 12-13 yaşlarında mutlaka ürolojik muayeneleri yapılmalıdır. Böylece genital gelişimleri yakın takip edilmiş olur. Çünkü bazı hastalıkların ileri yaşlarda tedavisi mümkün değildir. Gece yataklarını ıslatan çocukların tedavileri de mutlaka yaptırılmalıdır. Ayrıca belirtmekte fayda var ki bu amaçla verilen ilaçlar asla kısırlığa yol açmaz. Ultrason ile muayeneleri yaptırılarak doğuştan olan anormallikler tespit edilmelidir.

İdrar tutma özellikle çocuklarda yaygın görüler bir davranış. Bunun zararları nelerdir?

Bilhassa bazı aileler de bu durumu tetikliyor. Çocuklarına okullardaki tuvaletlerin pis olduğunu ve eve gelene kadar idrarını tutmalarını söylüyorlar. Bu durum çocukta ileride idrar torbası genişlemesine neden oluyor. Bu çok yanlış bir davranıştır. Tuvaletimiz geldiği gibi bu ihtiyaç giderilmelidir.Aksi halde ileri derecede genişleyen idrar torbası ve idrar yolları, böbrek yetmezliğine neden olur.

Erkeklerin oturarak idrarını yapmasıyla ayakta yapması arasında bir fark var mı?

Hiçbir fark yoktur. Sadece ayakta yapıldığında elbiseye idrar sıçraması nedeniyle özellikle namaz kılan insanlar için mekruhtur bu. Bilindiğinin aksine idrar ayakta daha rahat boşalır. Bir de kadınlar oturarak tuvaletlerini yaptıkları için onlarda prostat hastalığı olmadığı söylenir ki bu yanlıştır. Çünkü zaten kadında prostat diye bir organ yoktur.

En sık rastlanan cinsel problemler ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Cinsel fonksiyonlarda bozulmanın nedeni çoğunlukla ruhsaldır. Kişilerde organik bozukluk yüzde 95 oranında yoktur. Sigara kullanımı, çalışma şartlarının ağırlığı, depresyon gibi faktörler cinsel yönden kişiyi güçsüz kılan faktörlerdir. Ruhsal tedaviyi daha çok psikiyatristler yapıyor. Özellikle şeker ve tansiyon hastalarında görülen organik bozukluklarda ve ereksiyon probleminde penise protez takılabiliyor. Penis içerisine yerleştirilen protezler ihtiyaç halinde aktif hale getirebiliyorlar. Bu yöntemi kullananlar hayli mutlu, zaten yöntemin adı da Mutluluk Çubuğu’dur. Cinselliklte çok rastlanan bir durum da kişilerin evlilik sonrası uzun yıllar cinsel ilişkiye girememeleridir. Bunu saklamasınlar, bir an önce doktora başvursunlar. Bunun haricinde erken boşalma sorunuyla çok karşılaşılıyor. Bir ilişkide erkek 5 dakikadan önce boşalıyorsa bu problem var demektir ve bu rahatsızlık ilaçla tedavi edilebilir. İnsan hayatında cinselliğin çok büyük önemi vardır. Cinsel aktivitenin ömür boyu sürdürülmesi gerekmektedir. Ve normal bir insan haftada en az 3 defa cinsel ilişkiye girmelidir. Toplumumuzda cinsel tatminsizlik çok fazladır. Bu nedenle, mutsuzluk ve tahammülsüzlük had safhadadır.

Cinsel performansı artırıcı ilaçların kullanımında bir sakınca var mı?

Erkeklerde cinsel performansı artırıcı ilaçlar daha çok yaşlılar için üretilmiştir, ancak son birkaç yıldır gençler de bu ilaçları kullanıyor. Bu ilaçlar çok riskli ilaçlardır ve önüne gelenin kullanması oldukça sakıncalıdır. Bu ilaçların kalp, damar ve beyin üzerinde inanılmaz etkileri vardır. Ara sıra kullanılmasında bir mahsur olmaz ancak her cinsel ilişki öncesi kullanılması çok sakıncalıdır. Gençlerimiz bu ilaçları kullandığı için bir süre sonra bu ilaçları almadan cinsel ilişkiye başlayamıyor, tam bir ilaç bağımlısı haline geliyor. Hem hayatını tehlikeye atmış, hem de gereksiz yere para harcayıp israf yapmış oluyorlar. Bir insan 45-50 yaşından önce cinsel yönden bir sıkıntı yaşamaz. O yüzden gençler kendilerine güvensinler.

BÖBREKLER İÇİN BOL BOL SU İÇİN

Bölgemizde böbrek taşı hastalığı ne ölçüde görülüyor?

Böbrek taşı hastalığının oluşmasında en önemli faktörlerden birisi genetik yapıdır. Ailesinde taş hastalığı olanlar en az yılda bir defa muayene olmalıdır. Diğer önemli faktörler iklim yapısı ve beslenme alışkanlıklarıdır. Tüm Karadeniz’de olduğu gibi bizim bölgemizde de nemli ve ılık hava hâkimdir. İnsanlar bu hava şartlarında çok az su içiyor, bol miktarda çay, kahve ve kuruyemiş tüketiyor. Bunlar da böbrek taşı oluşumunu tetikliyor. Bu nedenle bölgemizdeki üroloji hastalarının hemen hemen yarısını taş hastaları oluşturmaktadır.

Böbrek taşı olan hastalara ne önerirsiniz?

Halkımıza en önemli tavsiyemiz bol bol temiz su içmeleri yönünde olacaktır. Taşın oluşumunu önlemek için en iyi ilaç sudur. Taş döktüğü öne sürülen suların bir fonksiyonu yoktur. Dünyanın hiçbir yerinde taş eritebilen özelliği olan bir su yoktur. Düşülebilecek taşlar için evinizdeki musluktan akan su, en iyi sudur. Normal bir insan günde en az 3  litre su içmelidir. Su içmek için susamak beklenmemelidir.

BÖBREK TAŞINDA ŞOK DALGA YÖNTEMİ

ESWL denilen lazerle böbrek taşı kırma yöntemiyle ilgili bilgi alabilir miyiz?

Böbrek taşlarının tedavisinde artık cerrahi yöntemler hemen hemen hiç yapılmıyor. En basit ve en ucuz yöntem dıştan kırmadır. ESWL dediğimiz bu yöntemde şok dalgaları ile böbrek taşları dıştan kırılıyor. Kanala düşmüş taşların tedavisinde de aşağıdan idrar kanalına girerek yine lazerle kamera karşısında taşlar kırılıyor. Üçüncü yöntemimiz ise hastanın böbreğine kalem gibi aletlerle belden delinerek direkt taşın üstüne inilip kamera karşısında taşlar lazerle veya pnömatik sistemle kırılarak boşaltılıyor.

Bazı insanlar yakınlarına böbreğini veriyor. Organ bağışına da teşvik ediliyor insanlar. Tek böbrekle yaşamak ne gibi riskleri beraberinde getiriyor?

Doğuştan tek böbrekli olan insanlar da olabiliyor ve bunlar hayatlarını diğer insanlar gibi idame ettirebiliyor. Ancak tek böbrekli olmanın bazı sıkıntıları da var. Örneğin böbreğinde tümör gelişirse alınması icap eder. Yine böbreğinde kist gelişebilir. Bir yaralanma ve kaza anında o böbreğini de kaybederse kişi böbreksiz kalabilir. Ailesinde taş problemi olan insanların da böbrek vermesi sakıncalı olabilir. 

YORUM EKLE

Haberler

Haber aranıyor...

Köşe Yazıları

Köşe yazısı aranıyor...