EKONOMİ HABERLERİ Bu haber 3534 kez okundu
19 Ocak 2014, Pazar - 15.30

ÇİFTÇİYE SULAMA UYARISI

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, “Yer altı sularımızın bilinçsizce ve aşırı tüketilmesi önlenmelidir. Yer altı su kaynaklarının çok azalması ve her yıl daha derinlere inmesi, telafisi mümkün olmayan sıkıntılara yol açabilir” dedi.

ÇİFTÇİYE SULAMA UYARISI

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, kuraklıktan en çok hububat ürünlerinin etkilendiğini belirterek, "Hububat ekiminin yapıldığı tarım alanlarında beklenen yağışın gerçekleşmemesi nedeniyle bazı alanlarda çıkışların olmadığı, bu nedenle tohumlarda çürüme riski oluştuğu, bazı alanlarda çıkışların zayıf, çıkışı gerçekleşen bazı alanlarda da yağış yetersizliği nedeniyle kurumaların oluştuğu biliniyor" dedi.
Hububat ekim alanlarında yağış beklendiğini aktaran Bayraktar, şöyle devam etti: "Hububat ekiminin yoğun yapıldığı bu bölgelerde yağışların azalması sıkıntı oluşturdu. Hububat ekilişinin ardından kasım ve aralık aylarında beklediği yağışı alamayan üreticiler yağış beklemektedir. Ziraat odalarımızdan alınan bilgilere göre, hububat ekiminin yapıldığı tarım alanlarında beklenen yağışın gerçekleşmemesi nedeniyle bazı alanlarda çıkışların olmadığı, bu nedenle tohumlarda çürüme riski oluştuğu, bazı alanlarda çıkışların zayıf, çıkışı gerçekleşen bazı alanlarda da yağış yetersizliği nedeniyle kurumalar oluştuğu biliniyor."
SULAMA YÖNTEMLERİ
Bayraktar, iklim değişikliklerinin etkisini azaltabilmek için doğal kaynakların verimli kullanılması gerektiğini dile getirdi. Türkiye'deki su kaynaklarının bilinçli kullanılması gerektiğini belirten Bayraktar, "Ülkemizde sulama çoğunlukla yüzey sulama şeklinde olup, su kaybı çok fazla olmaktadır. Son yıllarda basınçlı sulama sistemlerinin yaygınlaştırılması amacıyla faizsiz kredi uygulamaları yapılmakta, sistem maliyetinin yüksek olması çiftçilerimizin basınçlı sulama sistemi kurmalarını engellemektedir" ifadesini kullandı:
YER ALTI SULARI
“Yer altı sularımızın bilinçsizce ve aşırı tüketilmesi önlenmelidir. Yer altı su kaynaklarının çok azalması ve her yıl daha derinlere inmesi, telafisi mümkün olmayan sıkıntılara yol açabilir. Bu arada, araştırma-geliştirme (Ar-Ge) çalışmalarına gerekli destek verilmeli, kurak şartlara uyumlu çeşitlerin ve su tasarrufuna yönelik tekniklerin geliştirilmesi sağlanmalıdır. Kuraklığa dayanıklı tohum kullanımı konusunda çiftçi eğitim ve yayım çalışmaları hızlandırılmalıdır."

YORUM EKLE

Haberler

Haber aranıyor...

Köşe Yazıları

Köşe yazısı aranıyor...