SİYASET HABERLERİ Bu haber 1756 kez okundu
28 Ağustos 2019, Çarşamba - 13.19

CHP’den ‘işgaliye bedeli’ tepkisi

CHP, Atatürk Parkı içerisinde faaliyet gösteren 2 firmanın Büyükşehir’e ödediği geçici işgaliye bedelinin az olduğunu belirterek tepki gösterdi.

CHP’den ‘işgaliye bedeli’ tepkisi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adapazarı İlçe Başkanı Fatma Kurtuluş ve partililer Adapazarı Atatürk Parkı içinde faaliyet gösteren iki firmanın Sakarya Büyükşehir Belediyesi’ne ödediği aylık geçici işgaliye bedelinin, çok düşük olduğunu belirterek duruma tepki gösterdi. Basın açıklamasında CHP İl Başkanı Erdoğan Isır da hazır bulundu.  
GELİR TARİFELERİ
İlçe Başkanı Kurtuluş; “Adapazarı’nın kalbi olan bir noktada, Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin Şemsiyeli Park ve Havuz Kafe için talep sahibi olan 2 firma için geçici işgaliye bedeli olarak 2018 yılında aylık 2.360’şar TL (toplamda 4.720 TL) gibi komik bir bedel belirlenmiştir. Büyükşehir Belediyesi’nin gelir tarifeleri ve işgaliye alanının büyüklüğü göz önüne alındığında olması gereken işgaliye tutarı belirlenen tutarın en az 3,5-4 katı olması gereklidir.”


SUÇ İDDİASI 
Kurtuluş; “2019 yılı için haziran tarihle dilekçemize, 05.08.2019 tarihinde cevap veren Sakarya Büyükşehir Belediyesi talep sahibi olan firmanın ilgili alanı yaz ayında kullanmak istediğini ancak izin karar verilmediğini ve bedel tayini yapılmadığını belirtmiştir. Ancak ilgili firma yaz boyunca kullanmış ve halen bu alanı kullanmaktadır. Büyükşehir Belediyesi, 2017 Sayıştay raporunda tam da bu konuda uyarılmış iken huylu huyundan vazgeçmiş dedirtircesine suç işlemeye devam etmektedir. İşgalci firma da aynı suçun ortağı olduğunun farkına varmalıdır. 5393 sayılı kanunun ‘Belediyenin yetkileri ve imtiyazları’ başlıklı 15’inci maddesinde; ‘Belediye mallarına karşı suç işleyenler Devlet malına karşı suç işlemiş sayılır.’ hükmünü hem belediyeye hem de talepkar firmaya hatırlatırız.” şeklinde konuştu.
EN BORÇLU BELEDİYE
Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye’nin en borçlu belediyelerinin başında bulunduğunu hatırlatan Fatma Kurtuluş açıklamanın son bölümünde şu ifadelere yer verdi; “Değerinden düşük belirlenen kira ve işgaliye bedelleri halkımızın hak ettiği hizmetleri ve kalitesinin yok eden en önemli etkenlerdendir. Büyükşehir Belediyesi hakkı olan 1 kuruştan dahi fedakârlık yapacak durumda değildir. Büyükşehir yöneticileri bu bilinç ve kararlılıkla hareket etmek zorundadır.”

1/3
CHP’den ‘işgaliye bedeli’ tepkisi
CHP’den ‘işgaliye bedeli’ tepkisi
2/3
CHP’den ‘işgaliye bedeli’ tepkisi
CHP’den ‘işgaliye bedeli’ tepkisi
3/3
CHP’den ‘işgaliye bedeli’ tepkisi
CHP’den ‘işgaliye bedeli’ tepkisi

Tüm Yorumlar

karaosman
28 Ağustos 2019, Çarşamba - 17.30

soyun ülkeyi soyun bakalım ama kalmadı bitirdiniz artık

0 0 YANITLA

YORUM EKLE

Haberler

Haber aranıyor...

Köşe Yazıları

Köşe yazısı aranıyor...