EĞİTİM HABERLERİ Bu haber 707 kez okundu
21 Ekim 2017, Cumartesi - 14.23

‘BÜYÜKAİLE’ ÖRNEK OLACAK

SAÜ tarafından geliştirilen ‘BüyükAile’ modeli Sakarya’da pilot uygulama olarak başladı. Sakarya Üniversitesi Rektörü Muzaffer Elmas “Dünyanın uygulamaya çalıştığı, Türkiye'de de değişik adımlarda uygulanmaya çalışılan sisteme örnek teşkil edecek” dedi.

‘BÜYÜKAİLE’ ÖRNEK OLACAK

Eğitim ve öğretimde yapılan köklü değişiklikler sonucu, yeni sistem için gerek hükümet gerekse akademisyenler çeşitli adımlar atmak için çaba gösteriyor. Yeni eğitim sistemi konusunda Sakarya Üniversitesi bir ilke imza atarak ‘BüyükAile’ modelini oluşturdu.

İÇERİK
Modelde okul öncesi eğitim gören öğrenciler zihinsel, bedensel ve becerilerine yönelik açılan sınıflarda görüyor. Öğrenciler bu sınıflarda birçok beceri elde ederken, yaşarken yapması gereken ahlaki değerleri de içine alarak sıfırdan öğrenerek başlayacak. Sakarya’da pilot uygulamaya başlayan model için yetkililer öğrenciye çok faydalı olacağını belirtiyor.

SİSTEME BİR ÖRNEK
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Rektörü Muzaffer Elmas, “Bu proje aslında Türkiye'de yapılmakta olan projeleri birleştiren bir proje adıyla birlikte hem aileleri, hem öğretmenleri, hem öğrencileri, hem bunların gelişimlerini, bilişimlerini, her şeyi içerisine kattığımız bir model.”

ÇOCUĞUN GELİŞİMİ
Elmas, “Öğrencilerin gelişimlerini ruhsal, sosyolojik, psikolojik bilgi bakımından her türlü gelişmelerini anında izleyip paydaşlar ile birlikte değerlendirip bunun geri bildirimlerini tekrar eğitim-öğretim sürecini yürütme; sonra okul öncesinden başlayıp ilk, orta, lise ve üniversite kademelerine geçişlerde de bu değerlendirmeleri de kullanarak aslında Dünya'daki evrensel yaklaşımlara uygun bir modeli başlatmış olduk.”

İLK AŞAMA
“Bu model de şu anda birinci aşaması tamamlandı, eğitimler kısmı. Bundan sonra öğrenciler ile birlikte, öğrencilerin gelişimini her alanda dikkate alacak süreç başlayacak. Sonrasında yaygınlaşacak. Öğrencileri erkenden yönlendirme, bunlarla ilgili eğilimlerini anında izlemek, bunlarla ilgili aileleriyle paylaşıp yol gösterme şeklinde olacak.”

KADEMELİ
SAÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Firdevs Karahan, “Çalışmalar çerçevesinde öğrencilerin ilk günden itibaren, okulumuza adım attıkları günden itibaren bireysel özelliklerini tespit edip sonrasında eğitim-öğretim süreçleri içerisinde de günlük davranışlarını geliştirdiğimiz yazılım çerçevesinde tek tek takip etmek. Olası dalgalanmaları velilerimiz ile paylaşmak, öğretmenlerimiz ile neler yapılabileceğini anında ve kısa vadede çözmeye gayret etmek.”

TAKİP SİSTEMİ
Karahan, “Geliştirdiğimiz yazılım ile beraber öğrencilerimizin her tür bireysel özelliklerini takip etme şansımız var, bu çerçevede öğretmenlerimize de eğitimler veriyoruz, materyallerimizi geliştiriyoruz, öğretmenlerimizin sınıf içi uygulamalarını takip ediyoruz. Geliştirdiğimiz materyal, öğretmen eğitimi ayağı ve yazılım ayağı ile beraber bir bütün olarak Milli Eğitim Bakanlığı'nın okullarında uygulanmasını arzu etmekteyiz" diye konuştu.
Okul öncesinde anaokulu yani 6 yaş kısmında 60 öğrenci ve ilkokul birinci sınıf 7 yaş kısmında ise 60 öğrenci bu sisteme entegre olmuş durumda.Üç sınıf okul öncesinde ve üç sınıf ise ilkokul birinci sınıfta şuanda proje sınıfı olarak dizayn edildi ve uygulamaya başlanıldı.

1/4
‘BÜYÜKAİLE’ ÖRNEK OLACAK
‘BÜYÜKAİLE’ ÖRNEK OLACAK
2/4
‘BÜYÜKAİLE’ ÖRNEK OLACAK
‘BÜYÜKAİLE’ ÖRNEK OLACAK
3/4
‘BÜYÜKAİLE’ ÖRNEK OLACAK
‘BÜYÜKAİLE’ ÖRNEK OLACAK
4/4
‘BÜYÜKAİLE’ ÖRNEK OLACAK
‘BÜYÜKAİLE’ ÖRNEK OLACAK

YORUM EKLE

Haberler

Haber aranıyor...

Köşe Yazıları

Köşe yazısı aranıyor...