ROPÖRTAJ HABERLERİ Bu haber 1917 kez okundu
18 Temmuz 2014, Cuma - 12.46

‘BANA KARŞI BİRLEŞTİLER’

Ferizli Belediye Başkanı Ahmet Soğuk, “Son yerel seçimlerde karşıdakiler bana karşı birleştiği için merkezde beni geçtiler. CHP’nin Ferizli’de 2 bin 500 oyu vardı, son seçimlerde 311 oy aldılar, bütün oyu oraya gitti. Bizim D-8’ler de MHP’yi destekledi” d

‘BANA KARŞI BİRLEŞTİLER’

Son yerel seçimlerden de galip çıkarak, ikinci kez Ferizli Belediye Başkanlığı’nı kazandınız.  Yeni dönemde, yeni projeler ile yola çıkıyorsunuz ancak şu ana kadar ilçede yapılan çalışmalarınız neler?
“Biz bugüne kadar sadece millete hizmet yolunda çalıştık. Yollar genişlettik, alt geçit yaptık, hastane yaptık ve bu binayı, yani ilçe hastanesini Ferizli Belediyesi’nin kendi binasını vererek, ilçemize kazandırdık. 7 mahallemizin 7’sine de 1 yıl içerisinde doğalgaz getirdik ve tüm evlerimize doğalgaz girdi. Bir yıl içerisinde doğalgaz nedeniyle hasar gören yolların yeniden asfaltını yaptık. Bunlar çok önemli hizmetler.”
BOTANİK PRAK
Peki bundan sonra Ferizli halkı sizin başında bulunduğunuz belediyeden nasıl hizmetler alacak?
“Devam eden projelerimiz yavaş yavaş hayata geçiyor, Büyükşehir Belediyemiz’in de katkıları ile Botanik Park yaptık. Bu ayın 21’inde inşallah açılışını yapacağız. Aynı akşam iftar yemeği de olacak. Gerçekten Botanik Parkımız çok büyük, hayrete kapılacaksınız. Tarımla alakalı Sakarya Nehri Ferizli içerisinden geçiyor ama sulama yapılamıyordu, Ankara’da müthiş şekilde çalıştık ve şu anda orası da ihale aşamasına geldi. 2 yıl içerisinde bitecek ve 59 bin hektar alan arazi sulanmış olacak.”
Botanik Park ihalesi yapıldı mı? Kim işletecek orayı belli mi?
“Büyükşehir yapacak ihalesini, benim fikrim şu ki, ben orda Aquapark’ta istiyorum, yani yüzme havuzları. Orada çok büyük bir tepe var, orada şelale yapmak istiyorum, ihale edip, kim bunları yaparsa, yap işlet devret modeliyle böyle bir şeye de gidebiliriz.”
ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ
Organize Sanayi Bölgeleri ile ilgili Ferizli’de gelinen son nokta nedir?
“Organize sanayilerle ilgili Ferizli Organize Sanayi Bölgemiz bitti, 2 ay sonra temel atacağız, Birinci organize sanayimiz bin dönüm olacaktı ama karar aldık genişletiyoruz. 700 dönümü bin 500 dönüme çıkaracağız. 5 bin dönüm alan üzerine kurulacak Otomotiv İhtisas OSB’si ile alakalı ön protokol tamam, çalışmalar sürüyor.”
Yenikent’i şehrin kuzeyine bağlayacak duble yol ile ilgili yapılan çalışmalar ne durumda?
“Bildiğiniz gibi ilçemizden Valilik arasında 44 kilometre var. Önümüzdeki dönemde bunu mutlaka halledeceğiz, orada 16 kilometre duble yol yapılacak.”
BELEDİYENİN MADDİ DURUMU
Zaman zaman Ferizli Belediyesi’nin parasal yönden sıkıntı çektiği, hatta çalışanların ücretlerini ödeyemediği gündeme geliyor. Ferizli Belediyesi’nin maddi durumu ile ilgili sıkıntı var mı?
“Biz zamanında 10 milyon lira borçla aldık belediyeyi, şu anda bize geçen diğer belediyeler olan Gölkent ve Sinanoğlu’ndan Ferizli Belediyesi’ne 7 milyon borç geçti. Bana 7 milyon borçla geldiler. Biz borçları çok kafaya takmıyoruz, aciliyetimiz yok. 4 dönem önceki belediye başkanı, sendika paralarını bile ödememiş, sendika paraları benim dönemime kadar birikip 600 bin lira olmuş. Ben taksite bağladım, şimdi her ay 17 bin lira ödüyorum.”
KAZANDIĞIMIZI GERİ VERMEYİZ
İlçe hastanesinde bir sıkıntı var mı? Bir ara kapanacak dendi, doktor açığı var dendi, sadece acil bölümü ile sağlık hizmeti vereceği iddia edildi?
“Biz kazandığımız şeyi geri vermeyiz, verirsek de hesabını sorarız, bizimle istişare edecekler. Ferizli İlçe Hastanesi kar ediyor, hastanede çalışan hemşireler, doktorlar ayda 700 lira, 800 lira döner sermayeden para alıyor, yani bu demek oluyor ki o hastane kar ediyor. Kar eden bir yeri kapatacağız dememeleri gerekiyor. Hastane giderse ben de giderim.”
SİYASETİ BIRAKIRIM
Bu cümleyi biraz açar mısınız? Partiden mi ayrılırsınız, yoksa siyaseti yani belediye başkanlığını mı bırakırsınız?
“Siyaseti bırakırım. Benim partim, çocuğum gibidir ama siyaseti bırakırım. Biz dava adamıyız ama davayı yaparken de ‘Biz bunu, bu hizmeti yaptık şimdi geri alıyorum’ demek de bizim davamıza uygun değil.”
GÖÇMEN BLOKLARI
1999 depremi sonrasında, Ferizli İstiklal Mahallesi’ndeki Göçmen Blokları olarak da anılan binaları yapan Öztaş firması, aynı bölgenin yakınında 50 dairelik konutlar yaparak, devlete hibe etmişti. Bu konutların akıbeti ne olacak?
“Bu konuyu sermayesi olmayan arkadaşlar büyütmeye çalışıyor. O gün evi yıkılmayan kiracı durumunda olanlar oraya getirildi. Ferizli’den bir kişi var gerçek ihtiyaç sahibi, diğer 49’u dışarıdan getirildi. 14 yıldır da orada oturuyorlar. ‘Hak sahibiyiz’ dediler. Eski Belediye Başkanı Mustafa Akgün ‘Siz hak sahibisiniz, mahkemeye verin geri alın’ dedi, ben de ‘Yapmayın kaybedersiniz’ dedim, beni dinlemediler. 175’er lira ile kendileri avukat tuttu, İdare Mahkemesi karar verdi. Karar ile ‘Siz hak sahibi değilsiniz’ dedi ve karar onandı. 7 yıldır işgalci durumundalar orada. Orada 1 kişinin 3 dairesi var, yıllardır peşkeş çekilmiş orası.”
KONUTLAR SATILACAK
Orada oturan insanlar, örneğin yoksul konutlarında yaşayanlar makul de olsa taksitle ödeme yapması ve ev sahibi olması gibi, hiç devlete ödeme yaptı mı?
“Bunlar hiçbir şey ödemedi, 14 senedir böyle ve başkalarına kiraya veriyorlar. 2 bin 500 lira, 3 bin lira maaş alıyor ama orada oturuyor. Orada yaşayanların yüzde 80’i de fakir değil. Şimdi seçimlerden sonra özel idare bize verdi bize geçti, orasını ihale yolu ile satacağız.”
GERÇEK FAKİRE BARINDIRMA YARDIMI
Maddi durumu olmayanlar ile ilgili nasıl bir yol izlenecek, Öztaş konutlarında?
“Çoğu fakir değil, bunlar 1 kuruş para vermemişler. Sosyal bakanlığımız ‘Yardım ederim’ diyor. Ben de meclisten yetki aldım, MHP ile ortak komisyon kurduk, arkadaşlar iyi niyetli olursa Ferizli Belediyesi’ni rahatlatırız. Ben fukarayı garibanı onlardan daha çok düşünürüm. Eskiden fukara edebiyatı yapanlar vardı, yakalarında Birinci sigarası taşıyıp, pantolon paçasından kaliteli sigara çıkarırlardı. Öyle yapmasın kimse. Orada gerçek fukara tanımına uyan kim varsa, isimlerini bakanlığa vereceğiz, 25’er bin lira barındırma yardımı alıp, onlara vereceğiz, konutları da şeffaf bir şekilde açık artırma ile satacağız.”
Halk arasında Çamlık olarak bilinen İstihkam Tepe’de zamanında şirketlerin kum almasından oluşan çukura belediyenin çöp döktüğü ve dökülen çöpün pis koku nedeniyle yakınındaki yerleşim yerlerinde rahatsızlık verdiği iddia ediliyor?
“Orası 25 yıldan beri o şekilde. Bu konuyu MHP’li Meclis Üyesi İlhan Filiz geçen gün dile getirdi. Ama o MHP’li belediye zamanında, başkandan sonraki adamdı, en çok da onun zamanında çöp döküldü oraya ama şu anda dökülmüyor. Biz orayı kentsel dönüşümle güzel şekilde dönüştürmek istiyoruz ama çok para lazım, en az 3-4 milyon lira lazım.”
FERİZLİ’NİN DEĞERİ ARTTI
İlçe sakinlerini ve köylerinde, beldelerinde yaşayan insanları gelecekte nasıl bir Ferizli bekliyor.
“Bu bizim 2’nci dönemimiz. Ben seçilmeden önce Ferizli’de bir daire 15 bin liraydı, şu anda 100 bin lira. Ferizli’de tarla olan yerler metrekaresi 2 bin liradan satılıyordu. Şu anda 15 bin lira oldu, bu katma değeri biz verdik Ferizli’ye. Ferizli halkımız müsterih olsun, biz kimsenin 1 kuruşunu ne yeriz, ne de başkasına peşkeş çekeriz. Biz onların döneminde satılan yeri geri aldık. Depremde bire 5 para geliyordu, bana bu ay 170 bin lira para gelecek, yani deprem zamanında 5 katı geliyordu ona rağmen ne yaptıkları ortada. Onlar 570 metrekare yeri 90 bin liraya sattılar, biz 10 yıl sonra 145 bin liraya onların sattığını geri aldık, Ferizli’nin malı yaptık. Birisi satanlar, biri alanlar.”
BANA KARŞI BİRLEŞTİLER
Son yerel seçimlerde, köylerden ilgi gördünüz ve birinci çıktınız ama merkezde ikinci parti oldunuz. MHP sizden daha fazla oy alarak merkezde birinci oldu. Bunu neye bağlıyorsunuz?“Bunu speküle ediyorlar. Geçtiğimiz seçimlerde yüzde 31 ile merkezde seçim aldım, bu seçimlerde benim merkez oyum yüzde 43, yani ben yaklaşık 12 puan yükselmişim. Karşıdakiler bana karşı birleştiği için merkezde beni geçtiler. CHP’nin Ferizli’de 2 bin 500 oyu vardı, son seçimlerde 311 oy aldılar, bütün oyu oraya gitti. Bizim D-8’lerde, yani AK Parti’den belediye başkan adayı olup kazanamayanlar da MHP’yi destekledi. Benim bu kadar oy almam zaten mucize, bana ve Tayyip Erdoğan’a kızanlar bir araya geldiler. Ama ben oyumu Ferizli genelinde 18 puan arttırdım. Geçen yaşlı bir amcayı gördüm, bana ‘Ben soldan başkasına oy vermedim ama oğlum beni tehdit etti, zorla MHP’ye oy verdirdi. Senden özür diliyorum’ dedi bana ve her şeye rağmen kazandım.”

 


,

YORUM EKLE

Haberler

Haber aranıyor...

Köşe Yazıları

Köşe yazısı aranıyor...