RABBİ’Nİ BİLEN ONURLU OLUR

27 Nisan 2019, Cumartesi - 15.27

BAHÇEMDEKİ GÜLLERİM

‘’İnsanı  en güzel bir biçimde yarattık (varlıklar içinde en onurlu kıldık) ‘’ (Tin Süresi, 95/4)

‘’Andolsun, biz insanoğlunu şerefli kıldık’’ ( İsra Süresi , 17/ 70)

Deniz kıyısı kentinde büyümüş biriyim. Ne yazık ki İslami bilgisi ve yaşantısı az olan bir deniz kıyısı kenti. Bizim oralarda hala düğün yapan insanlar arka planda özel misafirlerine içki masası kurarlar. . Gençlerin flört etmesi de çok normaldi mesela... Daha küçük yaşlardayken sorarlardı büyüklerimiz ‘’manitan var mı’’ diye. Allah’ın yasakladığı bir davranışı yapmanın haram olduğundan bilgisi olmayarak yönlendirilirdi gençler. Şimdi memleketime gittiğimde insanların bilinçlendiklerine şahit oluyorum. Çok iyi insanlardan oluşsa da İslam’a uymayan ve normal görülen bir çok hatalar mevcut.

Hayatım boyunca güvenilir, onurlu biri olmanın mücadelesini verdim. Bana güvenen sadece ailem değildi. Tüm tanıyanlar gözü kapalı güvenlerini hissettirirlerdi. Hatta bazı komşular çarşıya kızlarını yalnız yollamaya korkarlardı da yanlış yaparlar diye, ‘’Vildan yanında gelirse gidersin’’ derlerdi. Onlar da çarşıya gidebilmek için bana gelip yalvarırlardı. Gittiğimde söz alırdım, ‘’bana olan güveni kırdırmam ona göre’’diyerek kabul ederdim çarşıya gitmeyi. Bazen bıkardım da bıktığımda anacığıma beni gönderme diye tembihlerdim. Anneleri bana emanet etti diye gittiğimiz yerde asla bir erkekle muhatap olmasına izin vermezdim.

Rabbim korumuş, çok sonra algılayıp şükredebildim ancak. Meğer bazı gençlik hataları dışarıdan baktığımızda bize de normal görünüyormuş. Şükür ki ailede fazla güvenilen biri olarak yetişmişim. Beni hatadan koruyan Rabbimin izni ile işte bu güven olmalı. Asla onurumdan gururumdan ödün verdiğimi bilmem ve pişman olduğum bir durumu hatırlamam. Çok şükür…

İnsan güven duygusu ile yetiştiğinde önce Allah’tan korkuyor. O’nun  kendisini her yerde gördüğünü biliyorsa yanlış yapamaz . Korkar Rabbin’i kızdırmaktan. Onurlu bir nesil yetiştirmek lazım. Onurlu yetişen bir kişi için ‘’nereye giderse gitsin pabucunda pislik getirmez’’ der atalarımız.

Marmara Üniversitesi’ni kazandığımda henüz on sekiz yaşlarındaydım. Üsküdar Sahili’ne yakın bir yerde bir işim vardı. Sahildeki caminin oradan yalnız başıma yürürken dalgın bir vaziyette aklımdan bir şeyler geçiyordu. İlk defa bu kadar yalnız ve başıboş kalmıştım. Beni koruyan ailem yoktu yanımda. ‘’Hatalı bir davranışta bulunsan kimse göremez’’ dedi bir ses içimden. Evet özgürdüm artık, kimse görmez, kimseye hesap vermem gerekmezdi. Başka bir ses ‘’ Peki ya Allahhhh!’’… İrkilerek kendime geldiğimi hala hatırlıyorum. Tertemiz gidip tertemiz dönmek ve hayatında pişmanlıkların olmadığını bilmek şimdilerde düşündüğümde iyi hissettiriyor. Çok şükür…

Evlatlarımızı yetiştirirken yaptığımız en büyük hatalardan en önemlisi ona Allah’ı öğretmek yerine bizden korkmayı öğretmemiz oluyor. Çocuğumuzu bağırıp çağırıp hatta şiddet uygulayarak sindiriyoruz. Evladımız da boşluk bulduğu ilk anda hata üstüne hata yapmaya başlıyor. Serbest kaldığında Rabbi’nin onu görmesini aklına bile getirmiyor. Rabbini öğrenen evladımız, onu her daim gören yaratıcısını düşünerek hatadan uzaklaşır ve her nerede olursa olsun onurlu bir yaşam sürer.

Kişi kendisinde hissettiği onur duygusundan emin olduğu sürece dışarıdan her ne suçlama gelirse gelsin, olayı hatırlamadığı durumlarda bile kendinden emin olur ve ‘’ben asla böyle bir şey yapmam’’ diyerek kendinden emin olur ve dim dik güçlü bir şekilde yapılan iftiradan dahi kurtulmayı başarır. Onur bir güçtür. Evlatlarımıza onurlu olmayı öğretmeliyiz ki tüm hayatları boyunca Rabbi’nin onu her daim gördüğünü bilerek hata yapmadan yaşamını sürdürebilsin. Tabi onurlu olmayı öğretirken önce kendimiz onurlu bir yaşam ile örnek olmalıyız yavrularımıza.

Rabbim hepimizi sevdiklerinden eylesin…

YORUM EKLE

Haberler

Haber aranıyor...

Köşe Yazıları

Köşe yazısı aranıyor...