BANKALAR BİZDEN FAZLA FAİZ ALMIŞ AMA?

8 Ağustos 2019, Perşembe - 21.29

AVUKATINIZ DİYOR Kİ

Rekabet Kurumu tarafından 2013 yılında belkide Türkiye ve hatta Dünyadaki (belli başlı ülkeler hariç) standartların çok üstünde güçlü “kapital’in ”  karşısında , tüketicinin ve görece küçük ölçekli şirketlerin yanında etkileyici bir karar verildi “KARTEL”.  Peki neydi bu milyonlarca insanı etkileyecek kartel davası? Türkiye de faaliyet gösteren 12 bankanın 21.08.2007 -22.09.2011 tarihleri arasında kredi ,kredi kartı ve mevduat hizmetleri konusunda anlaşma veya uyumlu eylem içerisinde bulunarak rekabet ihlali yaptıkları tespit edilmiştir. Daha açıkça yazmak gerekirse , 12 banka anlaşarak belli piyasa koşullarında olması gerekenden daha yüksek faizli kredi vermişlerdir. Bir örnek vererek devam edelim Rekabet Kurumunun kararında  kredilere  fazladan 0,05 ile 0,20 baz puan faiz konulduğunu belirlemiştir. Bu durumda ortalama hesapla 48 ay vadeli  33.000 TL  kredi çeken tüketicinin zararı yaklaşık olarak 1.400 TL’dir. Rekabet kurulu kararına göre de bu zararın üç katına kadar tüketiciye ödemek zorunda kalacağı için sonuç itibariyle tüketicinin kazanacağı hak 4.200 TL civarında olmalıdır. Kredi tutarların ve vadeleri değiştirerek farklı sonuçlara ulaşabiliriz. İhlalin oluştuğu 3 yıllık süreçte çekilen kredi miktarı  ve tutarı düşünüldüğünde tüketicide oluşan hak kaybının büyüklüğü üzüntü verici.

Gelelim işin amasına. Rekabet Kurumunun vermiş olduğu ceza kararına karşı yargı yolu açıktır. Bankalar da doğal olarak ilk derece mahkemelere başvurarak cezanın iptalini talep etmiş fakat mahkemeler Rekabet Kurumunun vermiş olduğu kararı yerinde bularak talepleri reddetmiştir. İlk derece mahkemesinin kararına karşı üst mahkeme olan Danıştay’a da bankalarca bozma talepli itirazlar yapılmış bu talepler de Danıştay’ca reddedilmiştir. Bizler avukat olarak “heh şimdi bittiniz bankalar “ demiştik ki… İlgili 12 banka son kozlarını oynayıp Danıştay’da Karar Düzeltme yoluna giderek kararın bozulmasını talep ettiler. Davanın ,kredinin çekildiği tarihten sonra en geç  10 yıl içinde açılması gerektiği için ,süre geçmesin diye risk alıp  bir çok dava açıldı hatta bazıları sonuçlandı. Sonra ne mi oldu? Sonrası bir  bardak soğuk su. 21 mayıs da Danıştay kararı bozdu. Tüketicilerin hakları ve bir çok meslektaşın emeği artık ucu belirsiz bir sürece girdi. Umarım kısa sürede bu belirsiz süreç sonuçlanır demekten öteye söylenecek söz kalmadı

Tüm Yorumlar

tarafsız
15 Ekim 2019, Salı - 14.47

Sayın yazar, Yazlık kavşağından Yenikent YOLUNA yani S.Zaim bulvarına girince 100 m. ilerde solda bir derneğimize YEŞİL ALAN-KAMU ALANI ÜZERİNDE lüks bir bina b.şehir tarafından yapıldı. İKİ DÖNÜMDEN FAZLA YEŞİL ALANDA-kamu alanı da tel örgü ile çevrilip, mazı ile çevrelenip bu binaya-derneğe terk edildi. Bu yasa hangi yasadır? Belediye bir derneğe yeşil alan üzerinde bina yapabilir mi? Birkaç dönüm yeşil alanı, kamu alanını bu derneğe verebilir mi? Bir derneğe verdiği zaman, diğer tüm derneklere de hak doğmaz mı? Bütün bunlar yasalmıdır? Bunu basın olarak araştırınız, ilgilileri uyarınız, göreve davet ediniz lütfen.

1 0 YANITLA
efso
15 Ağustos 2019, Perşembe - 17.29

şimdi açsak oluyor mu ?

2 0 YANITLA

YORUM EKLE

Haberler

Haber aranıyor...

Köşe Yazıları

Köşe yazısı aranıyor...