EKONOMİ HABERLERİ Bu haber 7409 kez okundu
13 Aralık 2014, Cumartesi - 12.22

AVM AYARI BAKKALI SEVİNDİRECEK

Sakarya Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Ahmet Akdardağan, 13 yıldan beri meclis raflarında bekleyen perakende yasası kapsamında AVM çalışma esaslarını içeren kanun teklifinin gündeme gelmesine çok sevindiklerini söyledi.

AVM AYARI BAKKALI SEVİNDİRECEK

Perakende Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun Tasarısı mecliste görüşülmeyi beklerken son anda ‘pazar günleri ve resmi tatillerde alışveriş merkezleriyle (AVM) büyük mağazaların kapalı olmasını’ talep eden yeni kanun teklifinin esnafı çok sevindirdiğini belirten Başkan Akdardağan, “13 yıldır bekleyen bu yasa artık gündeme bomba gibi düşmüştür.  Büyük Mağazalar ve Zincir Mağazaların Kuruluş ve Çalışma Esaslarına Dair Kanun Teklifi’nde satış alanı 400 metrekareyi aşan süpermarket, indirimli market, grosmarket gibi isimler altında tüketim maddeleri ve ihtiyaç malzemeleri satan işyerleri ve bunları içeren AVM’ler ‘büyük mağazalar’ olarak tanımlanması da ayrıca bir memnuniyet vermiştir. Gerekli düzenlemenin bir an önce hayata geçmesini bekliyoruz” dedi.
BAZI LOBİLER
Akdardağan sözlerini şöyle sürdürdü, “Biz esnaflar, 13 yıldır Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’nde bekleyen perakendecilik yasasının biran önce çıkmasını istiyoruz. Her defasında gündeme gelen bu yasa tasarı bazı büyük lobilerin baskısından dolayı bir türlü çıkmamıştır. Artık zamanı gelmiştir. Alışveriş merkezlerinin yaygınlaşmasının küçük esnafa olumsuz etkisi her geçer gün artıyor. Tasarı yasalaştığında bakkal esnafımızın büyük ölçü de nefes alacaktır. Pazar günleri AVM’lerin kapalı olması, ekonominin dinamosu olan küçük esnafımız başta olmak üzere bakkal esnafımızı rahatlatacaktır” 

YORUM EKLE

Haberler

Haber aranıyor...

Köşe Yazıları

Köşe yazısı aranıyor...