EKONOMİ HABERLERİ Bu haber 510 kez okundu
6 Aralık 2019, Cuma - 16.44

Atık gübreden enerji elde edilsin

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Nedim Arsal, firmaların atık gübreyle yeni enerji kaynağı üretmeleri konusunda cesur olmaları gerektiğini belirterek; “Geri dönüşü olan bir sistem oluşturulmalı ve üreticiler sisteme bağlı çalışmalı.”

Atık gübreden enerji elde edilsin

Sakarya Tavuk Eti Üreticileri Birliği Başkanı İrfan Demiray ve  Başkan Yardımcısı İlhan Sarı Sakarya Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Nedim Arsal’ı ve İl Müdür Yardımcısı Ali Demirel’i makamlarında ziyaret etti.
ATIKTAN ENERJİ 
Sakarya Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Nedim Arsal, firmaların atık gübrelerle yeni bir enerji kaynağı üretmeleri konusunda daha cesur olmaları gerektiğini söyledi. Arsal, “Geri dönüşü olan bir sistem oluşturulmalı ve üreticiler de bu sisteme bağlı çalışmalıdır. Tavuk üreticileri gübre atıklarını çevreye atmamalı. Firmalar da bu atık gübreleri enerjiye dönüştürerek daha temiz bir çevre için gerekeni yapmalıdır. Çünkü kalori değeri yüksek olan bir atık. Bu atık gübrelerle enerji elde etmek mümkün. Örneğin Deba Enerji diğer firmalara da örnek olabilir. Sonuç başarılı ancak daha çok teşvik edilmeli. Bir firma örnek olur da bu uygulamayı başlatırsa diğer firmalar da bu sefer o firmayı destekler ve bunu enerjiye dönüştürerek başarılı bir avantaj elde eder. Bu tür firmaların çoğalması gerektiğini düşünüyoruz. Standartlara uygun hareket edilirse bu sıkıntı da ortada kalkacaktır. Biz de çözülebilecek mevzuyu zaten çözeriz. Bütün işletmelere söylediğimiz budur’’ diye konuştu.
ÜRETİCİLERİMİZ BİLİNÇLENMELİ
Sakarya Tavuk Eti Üreticileri Başkanı İrfan Demiray da gübrelerin belirli yerlere dökülmesini aksi takdirde başka kümeslerin de zarar gördüğünü söyledi. Demiray, “Üreticilerimiz atık gübrelerini etrafa bırakmamalı. Gübre etrafa yayılmazsa hastalık da olmayacak. Atıklar başka kümeslere de zarar verebilir. Bizim görevimiz de üreticilerimizi bilinçlendirmek’’ ifadesini kullandı. Demiray ayrıca, her zaman üreticinin yanında duran İl Müdürü Nedim Arsal’a teşekkür etti.
SEKTÖR ACİL DESTEKLENMELİ
Tavuk Eti Üreticileri Birliği Başkan Yardımcısı İlhan Sarı ise sektörün desteklenmesi gerektiğine dikkat çekerek, “Bolu, Sakarya ve Balıkesir Türkiye’nin yüzde 80 tavuk ihtiyacını karşılıyor. Böyle dev bir ekonomi sistemini oluşturan sektör acil desteklenmeye ihtiyacı var.” Dedi
Küçük işletmelerin zorlukla ayakta kaldığını söyleyen Sarı, konuşmasını şöyle tamamladı; “Çok büyük paralar kazanmıyoruz. Tavuğun kilosunu 0,73 kuruşa teslim ediyoruz. Sakarya’da yaklaşık 600 tane kümes kapatıldı. Çünkü yeni kümesler yapılamıyor ve üretici de para kazanmadığı için yeni yatırım yapamıyor mevcut yatırımlarını ayakta tutmakta zorlanıyor. Kısacası küçük işletmeler ayakta duramıyor, biz bunların da desteklenmesini ve bu işten karlı çıkmaları gerektiğine dikkat çekmek istiyoruz.”

1/1
Atık gübreden enerji elde edilsin
Atık gübreden enerji elde edilsin

Tüm Yorumlar

Bülent Yazar
6 Aralık 2019, Cuma - 22.13

Çevre, enerji ve tarım açısından oldukça önemli bir konu. Gübreyi yakarak enerji elde etmekten bahsediliyor. Topraklarda, Sakarya dahil tüm Türkiyede pH yüksek. Bu gübreler organik madde ve toprakların düzeltilmesi için çok gerekli. Bahsedilen bio kütle yakarak enerji elde edip, yok etme. Oysa Biyogaz yöntemi gazdan elektrik çıkanlardan gübre üretmek en doğru yöntem. Almanya’da 2700 adet bizde 100 adet civarı var. Teknikleri araştırıp karar vermek lazım

1 0 YANITLA

YORUM EKLE

Haberler

Haber aranıyor...

Köşe Yazıları

Köşe yazısı aranıyor...