EKONOMİ HABERLERİ Bu haber 902 kez okundu
18 Kasım 2014, Salı - 11.26

‘ASGARİ ÜCRET AÇLIK SINIRINA YÜKSELMELİ’

Belediye ve Özel İdare Birliği Sendikası (Bem Bir-Sen) Sakarya Şube Başkanı Ahmet Öksüzali, “Türkiye’de bir açlık sınırı var, bir de yoksulluk sınırı var. Asgari ücret en az açlık sınırına yükseltilmeli” dedi.

‘ASGARİ ÜCRET AÇLIK SINIRINA YÜKSELMELİ’

ASGARİ ÜCRET
Başkan Öksüzali, 900 lira civarında olan asgari ücretin düşük olduğunu belirterek “Asgari ücretle ilgili hükümet, 2014 yılında yüzde 3 artı, yüzde 3 artı enflasyon zammı vermek istiyor. Hükümet bunu kendi öngörüsüne göre vermek istiyor. Biz sendika olarak, asgari ücretle çalışanların hayat standartlarının yaşanabilir bir ücret düzeyine gelmesini istiyoruz” diye konuştu.
İŞVERENE GÖREV
Başkan Öksüzali, “Asgari ücretin yüksekliği memur maaşlarını da yükseltir, burada en önemli konu taşeronlaşmadır. Yapılan son düzenlemelerle işverenden alamadığı tazminatı işçi, son çalıştığı firmadan alabilecek. Asgari ücret konusunda ise iş sadece hükümete değil, işverene de düşüyor. Firmalar çalışanlarına asgari ücretten yüzde 10, yüzde 15, yüzde 20 fazlasını verebilir” ifadelerini kullandı.
AÇLIK SINIRI
Başkan Öksüzali sözlerine şöyle devam etti, “Türkiye’de bir açlık sınırı var, birde yoksulluk sınırı var. Asgari ücret en az açlık sınırına kadar yükseltilmeli. Bizler sendika olarak asgari ücretin yükseltilmesi konusunda elimizden gelen çalışmaları yapmaya bundan sonra da devam edeceğiz. Sendikamız çalışanların yanında yer aldı, bundan sonra da bu böyle olmaya devam edecek” diye konuştu.
KASIM AYI SINIRI BİN 65 LİRA
Türk-İş’in Kasım ayı araştırmasına göre, açlık sınırı (Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı) bin 65 lira 42 kuruş olarak belirlenmişti. 

YORUM EKLE

Haberler

Haber aranıyor...

Köşe Yazıları

Köşe yazısı aranıyor...